Zpět 1 fotografie
Ilustrační foto

5 tipů, jak ušetřit své výdaje za topení plynem

Víte, že správným topením můžete ročně ušetřit až tisíce korun? Přinášíme vám 5 tipů, jak zamezit zbytečným tepelným ztrátám a snížit své výdaje za plyn. Inspirujte se jimi i vy a začněte šetřit ještě dnes.

Publikováno: 16.06.2021
Rubrika: ,

Vyměňte starý kotel za nový

Výměnou starého kotle za moderní kondenzační můžete svou roční spotřebu plynu snížit až o třetinu. Porovnejte si proto pořizovací náklady s předpokládanou úsporou, případně se poraďte s odborníky, a zvažte, zda by se vám investice do nového plynového kotle vyplatila.

Dbejte na pravidelné revize

Před hlavní topnou sezónou je nutné zkontrolovat plynový kotel i celý otopný systém. Odborník by měl ověřit, zda správně funguje termostat, zda jsou funkční všechny radiátory a teplá voda se dostane všude tam, kam má. Čas od času nechte provést také revizi komína, abyste měli zajištěny průchozí spalinové cesty.

Zbytečně nepřetápějte

Nejjednodušší cestou, jak snížit spotřebu plynu v domácnosti, je udržovat optimální teplotu a zbytečně nepřetápět. Jak na to? Pomohou vám termostatické hlavice upevněné na radiátorech, které regulují teplotu v každé místnosti zvlášť.

V obytných místnostech se snažte udržovat teplotu kolem 20–21 °C, zatímco v ložnici vám pro klidný spánek stačí pouhých 17–18 °C. Obecně platí, že každý stupeň dolů přináší zhruba 5% úsporu ve výdajích za plyn.

Větrejte krátce, ale intenzivně

Ani během topné sezóny byste se neměli vzdát přísunu čerstvého vzduchu. Namísto větrání nepřetržitě sklopeným oknem (tzv. na ventilačku) otevřete souběžně všechna okna a dveře. Během pár minut se vzduch ve všech místnostech vymění, aniž by se stěny místností stačily ochladit. Jde o efektivní způsob větrání s minimálními ztrátami tepla, který šetří náklady na topení.

Změňte dodavatele plynu

Šetříte plynem, ale i tak musíte navyšovat měsíční zálohy? Možná je nejvyšší čas změnit dodavatele. S jeho výběrem vám pomůže kalkulačka cen plynu, která během několika minut projde nabídky všech významných tuzemských dodavatelů a doporučí vám tu nejvýhodnější.

A kolik se dá vhodným výběrem dodavatele ušetřit? Domácnost s roční spotřebou 30 MWh, kde se plynem mimo jiné i vytápí, může zaplatit přes 50 tisíc za rok. Nebo 35 tisíc, pokud si vybere levnějšího dodavatele.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]