Zpět 2 fotografie
Klimatizace Daikin Perfera

Na jaře i na podzim je levnější topit klimatizací

Pokud máte doma vestavnou (nikoli mobilní) klimatizaci, nebo uvažujete o její koupi, vězte, že je to velmi účinný a levný zdroj vytápění právě pro přechodné podzimní či jarní období, případně mírné zimy. Jak to? Klimatizace je totiž ve skutečnosti tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, které si 20 % energie bere ze sítě a zbytek ze vzduchu.

Publikováno: 02.02.2021
Rubrika: ,

Topení klimatizací se vyplatí

Pro pasivní domy může být klimatizace jediným a dostatečným zdrojem vytápění. Někteří dodavatelé dřevostaveb již tato řešení standardně nabízejí.  Ale i ve stavbách, které pasivní standardy nesplňují, může být klimatizace vhodným doplňkovým zdrojem tepla, který vám ušetří peníze za elektřinu nebo plyn. Moderní klimatizace mají energetickou třídu A+++ a jsou i takové klimatizace, které jsou primárně navrženy na vytápění a mají topný výkon až 4 kW při −15 °C a garantovaný provoz až do venkovní teploty −25° C. Na klimatizaci navíc získáte levnější tarif na elektřinu pro celý dům, takže se sníží i další náklady.

Rovnoměrné vytápění

Samozřejmě můžete namítnout, že proudění teplého vzduchu od stropu je k ničemu, když vás zebou nohy. Vestavné klimatizace Daikin například využívají tzv. Coandova efektu a speciálně tvarovanými lištami dokážou vzduch směrovat tak, aby vhodným způsobem cirkuloval po místnosti. Chytré klimatizace mají také čidla výskytu osob, aby proud vzduchu nemířil přímo na vás. Možnost nastavení přesné teploty, časování nebo ovládání mobilním telefonem je už dnes také samozřejmostí.

Další výhody

I další výhody klimatizací, kterým se těšíme v létě, mají při jejich využití pro vytápění svůj význam. Jde například o nízkou hlučnost nebo (u systému multi split) využití jediné venkovní jednotky pro vytápění hned v několika místnostech. Velmi aktuální předností je také funkce čištění vzduchu. Některé klimatizace dokážou dokonce i vzduch zvlhčovat, nebo naopak odvlhčovat, či z něj odstranit až 97 % alergenů (roztočů, pylu, prachu), virů, bakterií, ale i těkavých organických látek, které se uvolňují z koberců nebo nábytku, aniž bychom je cítili.

Pokud tedy plánujete nákup klimatizace a rovnou nějakou větší či menší rekonstrukci, je dobré poradit se s odborníkem i o jejím dalším využití a snížení nákladů na vytápění.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]