Zpět 3 fotografie
Jak dosáhnout dlouhodobé úspory za vytápění

Jak dosáhnout dlouhodobé úspory za vytápění

Topná sezóna už je v plném proudu a lidé logicky řeší, jak dosáhnout dlouhodobé úspory za vytápění. Samozřejmě to záleží případ od případu, ale u většiny domů se na úsporách za vytápění dá zapracovat.

Publikováno: 02.11.2020
Rubrika:

Některé investice jsou dražší, jiné jsou levnější, účinnost je různá. Když bydlíte ve staré chalupě se starými okny, může se vyplatit koupit nová okna, jinde zase teplo uniká střechou. Každý dům je jednoduše jiný. V tomto článku se podíváme na několik tipů, jak by se vám mohlo podařit snížit náklady na vytápění.

Jak snížit náklady na vytápění domu

Existuje spousta možností, jak dosáhnout dlouhodobé úspory na vytápění. Pojďme se podívat na ty nejúčinnější, které ovšem vyžadují vaši finanční investici:

 • Nová okna. Když máte stará okna, bývají nejslabším článkem fasády. Výměna za nová okna obvykle hodně pomůže. Můžete si pořídit kvalitní plastová okna třeba v dřevěném dekoru, vypadají výborně a jsou za přijatelnou cenu. Někde můžete zvolit i fixní okna, která se nedají otevírat, jsou výrazně levnější.

TIP: Zajímá vás, na kolik vás může tato investice vyjít? Podívejte se na ceník plastových oken.

 • Zateplení fasády. Velmi drahá, ale účinná investice je nechat si zateplit kompletní fasádu. Hodí se v kombinaci s výměnou oken, kdy děláte rekonstrukci domu.
 • Zasklení balkónu či lodžie. Když máte balkón, dobrá investice je jeho zasklení. Získáte tak obytný prostor navíc, zlepší se zvukově izolační vlastnosti a v neposlední době i tepelně izolační vlastnosti.

TIP: Zasklení balkónu není zase tak nákladná věc, jak si někteří lidé myslí. Přesvědčte se a podívejte se na orientační ceny zasklení balkónů a lodžií

 • Nové vstupní dveře. Když táhne vstupními dveřmi, je to stejně nepříjemné, jako když táhne oknem. Máte-li staré vstupní dveře, které netěsní, možná je čas investovat do nových vstupních dveří. Nejen že se zlepší izolace domu, ale také esteticky jsou vstupní dveře tím, co všechny návštěvníky vítá jako první.
 • Stínící technika. Je to možná s podivem, ale když máte venkovní stínící techniku (rolety nebo žaluzie), i ta zlepšuje tepelně izolační vlastnosti oken, potažmo celého domu.

Pokud se vám momentálně nechce nebo nemůžete investovat do výše uvedených úprav, přinášíme další tipy, které jsou zdarma nebo s minimálními finančními náklady. S nimi můžete začít šetřit ještě dnes.

 • Správné větrání je alfou a omegou zdravého prostředí u vás doma. V zimě se doporučuje větrat krátce a intenzivně, aby zbytečně neprochladly stěny a nábytek. Naopak se nedoporučuje nechávat dlouhodobě otevřenou mikroventilaci, mohlo by namrznout kování a hlavně by vám zbytečně utíkalo teplo. Přečtěte si podrobněji, jak správně větrat.
 • Kontrola utěsnění oken a dveří (případné seřízení). Kontrola a seřízení oken a dveří se doporučuje alespoň jednou za rok. Pokud si netroufáte sami, klidně si domluvte návštěvu technika. Jen správně seřízená okna budou spolehlivě fungovat a těsnit.
 • Izolační fólie do oken. Zpravidla se jedná o průhlednou folii, ale může být i zvenku reflexní. Po nalepení na sklo pomáhá snížit úniky tepla z interiéru, zároveň se jedná i o bezpečnostní prvek, protože při rozbití skla se střepy nevysypou. V zimě pomáhá fólie omezit rosení oken.
 • Regulace topení pomocí termostatu. Ideální způsob, jak netopit „pánubohu do oken“. V případě, že jste v práci nebo jedete na víkend na chalupu, nemá smysl mít nastavené topení naplno. Nastavte si ho podle vašeho denního režimu, ať máte teplo, když se vracíte domů.
  V dnešní době, chytrých mobilních telefonů, můžete ovládat topení i na dálku.
[carousel-horizontal-posts-content-slider]