Zpět 16 fotografií
Dřevěná stavba roku 2020

Prohlédněte si nejlepší dřevěné stavby roku 2020

Které stavby vyhrály v anketě Dřevěná stavba roku 2020? Mezi vítěznými díly najdete hřiště, rozhledny, rodinné domy, roubenky i dřevěné interiéry.

Publikováno: 28.04.2020
Rubrika:

Ve všech soutěžních kategoriích hodnotila přihlášená díla široká veřejnost, v pěti z nich hlasovala i 11členná odborná porota. Specialitou letošního roku byla 9. kategorie Dřevěných zajímavostí, jejímž prostřednictvím oslavila Nadace dřevo pro život své 15. narozeniny.

V anketě letos soutěžilo 99 dřevěných staveb a 20 dřevěných zajímavostí. Těm všem poslala široká veřejnost 56 812 hlasů. Vítězové získali dubový diplom, odměnu 10 000 Kč a pro své soutěžní dílo titul „Dřevěná stavba roku v dané kategorii“. Cenu pro hlasující, 3denní pobyt ve srubu AKADEMIE Libchavy s.r.o. v podhůří Orlických hor vyhrála Romana Jiránková z Pardubic, která svými hlasy nejlépe odhadla skutečné vítěze hlasování.

Narozeninová kategorie Dřevěných zajímavostí zaznamenala velký zájem. Přihlásilo se do ní 35 předmětů, běžných i extravagantních, se zajímavým příběhem. Cílem bylo ukázat, jak variabilní je dřevo v našem životě a zároveň dát prostor šikovným řemeslníkům, kteří pracují s naší významnou obnovitelnou surovinou. „Do hlasování veřejnost jsme vybrali 20 zajímavostí. Dřevěná trsátka, kliky, sochy nebo třeba trakař vzbudily u lidí velký ohlas. Jsem rád, že jsme je mohli inspirovat a snad i trochu pobavit,” usmívá se Stanislav Polák, ředitel Nadace dřevo pro život.

Jubilejní ročník ankety vnímá pozitivně. „Naše anketa už 10 let ukazuje pokrok českého dřevěného stavění. Dřevěné stavby provázejí lidstvo od počátku věků a jsou svědky vývoje naší společnosti. Těším se, co dalšího nám v budoucnu přinesou.”

Letošní přehlídce dřevěných staveb udělili záštitu ministr zemědělství Miroslav Toman, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, Svaz měst a obcí České republiky a podpořily ji významné společnosti lesnicko-dřevařského sektoru.

Které stavby anketu Dřevěná stavba roku 2020 vyhrály?

SOUTĚŽNÍ KATEGORIE VÍTĚZ VEŘEJNOSTI/POROTY NÁZEV DÍLA SOUTĚŽÍCÍ
Dřevěná hřiště – malá Vítěz veřejného hlasování Didaktická venkovní herna Huť architektury Martin Rajniš / David Kubík, Petr Štambach
Dřevěná hřiště – velká Vítěz veřejného hlasování 3D bludiště Město Osek
Dřevěné konstrukce – návrhy Vítěz odborné poroty Vinařství Dolní Dunajovice Huť architektury Martin Rajniš s.r.o. / Martin Rajniš, Tomáš Kosnar, Jáchym Daniel, Mariana Hanková
Vítěz veřejného hlasování Zábavní park Hradec Králové Unipark s.r.o.
Dřevěné konstrukce – realizace Vítěz odborné poroty Loď umělců Lodivadlo – Boatheatre, z.s.
Vítěz veřejného hlasování FUNPARK – 3D bludiště s rozhlednou Statutární město Most
Moderní dřevostavby – návrhy Vítěz odborné poroty Dům Radčice Huť architektury Martin Rajniš – Martin Rajniš, Tomáš Kosnar
Vítěz veřejného hlasování Poloroubenka s valašským srdcem OK PYRUS, s.r.o. / Petr Bíza
Moderní dřevostavby – realizace Vítěz odborné poroty MŠ Všetaty – Přívory Domesi s. r. o.
Vítěz veřejného hlasování Dům se sloupy z Douglasky DŘEVOSTAVBY BISKUP, s. r. o.
Roubenky a sruby – realizace Vítěz veřejného hlasování Roubenka v Malých Karpatech OK Pyrus, s.r.o.
Dřevěné interiéry – realizace Vítěz odborné poroty Mezonet inspirovaný přírodou Mgr. art. Anna Hrubovčáková / PJURE s.r.o.
Vítěz veřejného hlasování Byt pod střechou KP INTERIORS
SPECIÁLNÍ narozeninová kategorie: Dřevěné zajímavosti Vítěz veřejného hlasování Dřevěná trsátka z českých dřev Ondřej Panocha
[carousel-horizontal-posts-content-slider]