Zpět
Ilustrační foto

Jaký je rozdíl mezi patrovou dřevostavbou a bungalovem?

Vybíráte nový dům? Chystáte se stavět a uvažujete nad dřevostavbou? Rozhodujete se mezi patrovým domem a bungalovem? Ukážeme vám rozdíly mezi nimi. Díky tomu se budete moct snáze rozhodnout, který je pro vás ten pravý.

Publikováno: 31.03.2020
Rubrika: ,

Dřevostavby jsou velmi populární a jejich oblíbenost ještě více roste. A to zejména kvůli nízké energetické náročnosti a velmi rychlé realizaci stavby. V principu se dají pořídit dva typy montovaných dřevostaveb – patrový dům nebo přízemní bungalov. Který z nich tedy zvolit tak, aby vyhovoval vašim potřebám?

Výhody klasické patrové montované dřevostavby

Klasická patrová montovaná dřevostavba má velkou výhodu ve variabilitě rozložení místností a vnitřních prostorů. Je méně náročná na zastavěný prostor. Pokud máte malý pozemek, hodí se tedy spíše dřevostavba patrová, která vám ušetří místo, a může vám tak zbýt prostor třeba i na kousek zahrady nebo na bazén.

Patrový dům je v České republice stále populární a oblíbený. S patrovou dřevostavbou snáze zapadnete do okolí. Také vám na pozemku zbyde více místa na zahradu, pískoviště, gril nebo třeba bazén. Patrový dům má v porovnání s bungalovem nižší tepelné ztráty a jeho pořizovací cena většinou ve výsledku vyjde levněji v přepočtu na metr čtvereční.

Montovaná patrová dřevostavba má ještě jednu velkou výhodu – možnost oddělení jednotlivých prostorů. Ve spodní části domu můžete mít kuchyni, obývací pokoj a společné místnosti. V horní části domu pak třeba ložnici a dětské pokoje, kde budete mít více soukromí.

Nevýhody montované patrové dřevostavby

Nevýhodou takové stavby jsou schody, které vám mohou vadit v pozdějším věku nebo v případě, že si pořídíte dítě. Stěhování nábytku a větších předmětů je v patrovém domě složitější.

Jaké výhody má bungalov?

Bungalov je přízemní dům, který může být realizovaný také formou montované dřevostavby. Výhodou bungalovu je snadnější a efektivnější propojení s okolím a zahradou. Je ale nutné mít k dispozici větší stavební prostor než v případě patrové dřevostavby.

Bungalov má další nespornou výhodu – je bezbariérový. Hodí se tedy jak pro rodiny s malými dětmi, kde nehrozí pád ze schodů, tak pro starší lidi, kterým se do schodů chodí hůře. Bezbariérovost jistě oceníte rovněž při stěhování nábytku a zařizování domu.

Tomáš byl nucen přestěhovat rodiče z domu na venkově, protože se jim vlivem vysokého věku už těžko chodilo do schodů: „Prvně jsem se díval na byty v přízemí, nakonec jsme ale sehnali pěkný pozemek a postavili přízemní bungalov. Vešli jsme se do ceny, za kterou jsme prodali původní dům, a ještě k tomu všemu rodičům něco málo zbylo.“

Bungalov a jeho nevýhody

Mezi nevýhody patří vyšší nároky na velikost pozemku a vyšší tepelné ztráty. Cena přepočítaná na metr čtvereční je vyšší než u patrové dřevostavby.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]