Zpět 2 fotografie
Výstavba nového domu, nebo rekonstrukce starého? Ilustrační foto (zdroj: Pixabay.com)

Výstavba nového domu, nebo rekonstrukce starého?

Už dlouho toužíte po vlastním bydlení? Pořád ale váháte, zda hledat pozemek a postavit si rodinný dům podle svých představ, nebo koupit starší dům a ten postupně rekonstruovat? Každá varianta má své pro i proti a dnes se na ně v tomto článku podíváme.

Publikováno: 04.04.2019
Rubrika: ,

Na úvod bychom však chtěli říct, že na tuto otázku neexistuje žádná univerzální odpověď, protože každý člověk je jiný a má jiné priority. Důležitou roli zde hraje i finanční a technická stránka. Pojďme se tedy blíže podívat na obě varianty.

Výstavba novostavby

Chcete-li si postavit vlastní rodinný dům, nabízejí se hned dvě řešení – výstavba domu svépomocí, nebo s pomocí stavební firmy. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Záleží tedy jen na vás, co preferujete.

Koupě pozemku

Ještě předtím než vůbec začnete řešit, jakou možnost výstavby zvolíte, musíte sehnat vlastní pozemek, pokud už jej tedy nevlastníte. Rok co rok je to čím dál složitější, protože se stále více zastavuje a volných pozemků ubývá. Najít takový, který splní očekávání a bude za rozumnou cenu je někdy až nereálné. Někdy se ale poštěstí. A pokud ne, připravte se na to, že budete muset snížit ze svých nároků.

Výstavba domu svépomocí

Obecně lze říct, že stavba rodinného domu je velmi náročná a o to více, když se jedná o výstavbu svépomocí. Přesto je tato možnost hojně využívána. Důvodem bývá ve většině případů cena.

Zvažujete-li tuto možnost, počítejte ale s tím, že výstavbě budete věnovat veškerý čas a budete se muset obrnit trpělivostí. Vše si totiž musíte zařídit sami – od veškerého papírování a vyřízení povolení, až po nákup materiálu, výběr šikovných řemeslníků, koordinaci a kontrolu průběhu stavby. Buďte na to připraveni.

Stavba domu se stavební firmou

Naopak výstavba domu se stavební firmou je nenáročná a poměrně rychlá. Jedná se ale o dražší variantu. Na druhou stranu se zase nemusíte téměř o nic starat, o vše se totiž postará stavební firma. Záleží tedy jen na vás, kterou variantu zvolíte. Nebo je také možnost jejich nakombinování.

Rekonstrukce staršího domu

Další možností je koupě a rekonstrukce domu. Tato varianta nabízí řadu výhod. Jednou z těch nejdůležitějších je možnost okamžitého bydlení. Další velkou předností je pořízení postaveného domu na lepším místě než v případě koupě samotného pozemku.

Další výhody starších domů:

  • možnost postupné rekonstrukce,
  • naplánování oprav dle svých finančních možností,
  • zahrada s již vzrostlými stromy,
  • při menších stavebních úpravách není potřeba stavební povolení, ale jen ohlášení.

Starší domy navíc vycházejí finančně lépe než novostavba, na druhou stranu je ale nutné zvážit jejich stav. Zaměřte se u starších domů na běžné problémy a závady jako špatná střecha, špatná zvuková a tepelná izolace, stará netěsnící okna atd. Doporučujeme se podívat na stavbu s architektem, který vám poradí, kdo další by se měl na stavbu před koupí podívat. Doporučujeme si vše také dopředu spočítat.

Možné nevýhody starších domů:

  • náklady mohou být na konci vyšší než u novostavby,
  • nemožnost změny dispozice rodinného domu,
  • při rekonstrukci se může objevit řada problémů,
  • v některých případech zachování historického rázu domu s ohledem na ostatní nemovitosti,
  • pozor na špatnou nebo žádnou izolaci, špatné rozvody vody, elektřinu atd.

V konečném důsledku záleží vždy jen na vás, která varianta je pro vás tou nejlepší a kterou se rozhodnete zvolit.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]