Zpět 7 fotografií
Wellness hotel Endemit Boutique Hotel & Spa (zdroj: ENDEMIT)

Endemické souznění v Beskydech

Tatranské dřevo staré 100 let pro stavbu a pro nábytek 300 leté, panoramatické výhledy s okny o výšce 2,8 metru anebo beton s otisknutým nehoblovaným dřevem … toto vše zdobí architekturu nově zrekonstruovaného wellness hotelu Endemit Boutique Hotel & Spa, který se nachází jen pár kilometrů od hranic se Slovenskem v nedotčeném prostředí beskydských vrchů.

Publikováno: 18.04.2019
Rubrika: ,

Sofistikovaný název Endemit symbolizuje organismus, který se vyskytuje pouze na jednom jediném místě na světě a tato filozofie se prolíná celým objektem, v jehož okolí se nachází chráněné endemické rostliny, které se skutečně vyskytují pouze zde a nikde jinde na světě. Stavba je lokalizovaná v CHKO Beskydy a před přestavbou se skládala ze dvou samostatných budov, z nichž jedna byla úplně stržena a druhá kompletně zrekonstruována – z původního objektu zůstaly pouze obvodové stěny a sklepy. „Zvolili jsme náročnější cestu, proto celková rekonstrukce, která začala počátkem roku 2014, trvala 3 roky. To bylo déle, než jsme předpokládali a původně zamýšleli,“ říká majitel Ing. Radek Šimek, a pokračuje: „Ačkoliv se stavba nachází v chráněné krajinné oblasti a tomuto faktu bylo potřeba uzpůsobit provozní technologie, které musí být ekologické, překvapivě bezproblémová byla komunikace s úřady v Rožnově pod Radhoštěm, CHKO a dalšími zúčastněnými institucemi.“

Celý projekt vznikal v úzké spolupráci s Ing. arch. Jindřichem Novým. „Investor měl vcelku jasnou představu o filozofii hotelu a o tom, co by měla stavba splňovat, jak by tvarově i materiálově měla vypadat. Především jsme se společnými silami snažili vytvořit originální dílo specifické pro valašská zákoutí,“ vysvětluje autor projektu a pokračuje: „Architektura komplexu měla být sice soudobá, ale cílem bylo, aby objekt působil dojmem, že zde stojí odjakživa. Právě proto byl kladen obrovský důraz na přírodní materiály, které přirozeně stárnou a postupně propojují objekt s okolní přírodou. Budova byla tvořena s velikým respektem k okolní krajině i tradicí stavění na Valašsku.“

(Ne)standardní materiály

Ačkoliv stavbě vévodí vesměs standardní materiály, záměrně byly použity originálně či v zajímavých souvislostech. Klíčovými stavebními prvky pro stavbu byly beton, kámen a dřevo. Kromě toho bylo využito množství prosklených ploch. „Snažili jsme se vytěžit maximum z jedinečného panoramatického výhledu na figuru Moravskoslezských Beskyd. Proto jsou jednotlivé pokoje nadstandardně prosklené. Tato teze vedla i ke změně původní koncepce wellness části, ze které jsme vytvořili celé podzemní podlaží. Pro ničím nerušený výhled do údolí jsme použili obrovská bezrámová okna o výšce 2,8 metru a váze mezi 600 – 700 kg,“ popisuje Ing. arch. Jindřich Nový. Za zmínku stojí určitě také pohledový beton ve vstupní části budovy, který byl ozdoben zcela originálním způsobem – v průběhu jeho tuhnutí na něj byly přiloženy nehoblované dřevěné desky, které zanechaly v betonových plochách realistickou kresbu dřeva.

Kámen, kterým se obkládaly podstatné části budovy, pochází z lomu Terchové na Slovensku. Ze Slovenska pochází také část použitého dřeva. „Pro část interiérových prvků, například dřevěných zástěn či obkladů stěn, jsme použili dřevo z Tater, které je více jak 100 let staré. Podobné dřevo nemůžete koupit v obchodních domech, protože je od slunce specificky zabarvené. Když se vykartáčuje, získá skutečně jedinečný vjem a člověk z něho má nezaměnitelný pocit. Příroda dokáže udělat se dřevem opravdu neuvěřitelné věci,“ líčí majitel. Na vybrané kusy nábytku ale bylo použité téměř 300 let staré masivní dřevo pocházející ze zde dříve stávajících roubených objektů, které byly postupně rozebrány. Dřevěné trámy bylo pouze potřeba nechat u místního truhláře opracovat. Pro přírodní dřevěné podlahy byla použita značka Admonter, jejíž kvalitní dřevo pochází ze zalesněného okolí vesnice Admont v Rakouských Alpách.

Na vstupní dveře do pokojů byly kladeny vysoké požadavky na zvukový útlum, a to 45 dB, což splnily dveře Sapeli, které firma vyvinula specificky na zakázku pro hotel Endemit.

Elektroinstalace v souznění s interiérem

V objektu se vzhledem k rozsáhlým rekonstrukcím nově řešila kompletní elektroinstalace. Co se týče pohledových vypínačů a zásuvek, volba padla na společnost OBZOR Zlín. „Pokud existuje česká firma, jejíž produkty jsou jak designově, tak i funkčně konkurenceschopné se zahraničím, tak je to pro mě zcela jednoznačná volba. Původně jsme se poohlíželi po zahraničních dodavatelích, ale poté jsem se o OBZORU dozvěděl od své známé, prohlédl jsem si jejich produkty na webových stránkách a jejich sortiment mě okamžitě oslovil. Bylo rozhodnuto,“ říká s úsměvem majitel a Ing. arch. Jindřich Nový ho doplňuje: „S volbou investora jsem souhlasil rád, protože jsem již produkty OBZORU dříve využil pro jiné projekty. Navíc vypínače DECENTE plně odpovídaly mé designové představě interiéru.“ Pro objekt byly zvoleny vypínače a zásuvky řady DECENTE v provedení se skleněnými rámečky ve sněhobílé barvě. „Stálobarevnost rámečků zajišťuje kvalitní barevný lak nanesený ze spodní strany, který je rezistentní proti oděru. Barva na spodní části dává rámečku jemný barevný tón, který ničím neruší nadčasovou tvář skla,“ vysvětluje Ing. Martina Obadalová, vedoucí marketingu společnosti OBZOR Zlín, tradičního českého výrobce domovní elektroinstalace. A právě kombinace skleněných rámečků a přírodních materiálů, jakými jsou kámen a dřevo, perfektně koresponduje s designovou čistotou a filozofií celé stavby. „Z hlediska praktičnosti byly použity také vícenásobné rámečky, které sdružují jednotlivé vypínače a zásuvky do jediného rámečku,“ dodává Ing. Obadalová.

Endemit každým coulem

Tři roky dlouhá rekonstrukce však nakonec dospěla do svého finále a nyní stojí za jedinečným objektem, který své jméno nese zcela právem. „Neustále se ještě snažíme pracovat na dekoracích, vymýšlíme nové a originální z kůže a ze dřeva. Endemické dekorace, které se nachází opravdu jenom tady u nás a nikde jinde na světě je nenajdete. A této filozofie se budeme držet i nadále,“ dodává závěrem spokojený majitel.

Technické údaje

 • Užitná plocha: 3 000 m2
 • Zastavěná plocha: 6 – 7 000 m2
 • Realizace: 2014 – 2017
 • Podlahové krytiny: Admonter
 • Obklady, dlažby: Marazzi
 • Koupelnové baterie: Kludi a Hansgrohe
 • Sanita: Duravit
 • Domovní vypínače a zásuvky: OBZOR Zlín
 • Interiérové dveře: Sapeli
 • Zámkové systémy: Assa Abloy
 • Sauna: Sauny Salus
 • Bazény: Berndorf Bäderbau
 • Nábytek: vyrobený na míru místními firmami, často z masivu
 • Televize: LG
 • Spolupráce s architektonickým ateliérem: Design4function
 • Architekt: Ing. arch. Jindřich Nový, Nový architekti, www.novyarchitekti.cz
[carousel-horizontal-posts-content-slider]