Zpět

Nešetřete na pořizovací ceně tepelného čerpadla a zajímejte se o následný servis

Ne každá levná věc znamená výhodnou koupi. Tím méně to platí pro tepelná čerpadla – zařízení určená k vytápění a ohřevu vody, která získávají sílu z vody, vzduchu nebo země. Po celém světě jsou stále žádanějším zdrojem obnovitelné energie.

Publikováno: 11.12.2018
Rubrika: ,

I u nás se tepelná čerpadla aktuálně využívají až v pětině novostaveb a pořizuje si je i mnoho majitelů starších nemovitostí, protože díky nim sníží výdaje na vytápění i o více než 50 %. Aby to však platilo beze zbytku, je třeba dodržet dvě základní pravidla.

1.     Respektujte cenu tepelného čerpadla včetně instalace

V případě tepelného čerpadla neznamenají nižší pořizovací náklady příznivější nákup a rychlejší návratnost investic. Právě naopak: nesolidní dodavatelé nabízejí levnější čerpadla dovezená z Asie, která jsou však nekvalitní, nekompletní, na výrobu tepla spotřebují více elektrické energie a mají nedostatečnou záruku.

Navíc výkon a životnost tepelných čerpadel vzduch/vzduch, vzduch/voda i ostatních typů pozitivně ovlivňuje pečlivě provedená instalace.  Obvykle se jí nejlépe zhostí montážní tým samotného prodejce čerpadel, nikoli zaměstnanci stavební firmy či všestranně zaměření řemeslníci. I tento nenahraditelný úkon se pochopitelně musí promítnout do ceny tepelného čerpadla. 

2.     Nepodceňujte jednoduchou údržbu a pravidelný servis

Abyste z tepelného čerpadla „vytěžili“ maximum, dbejte i na jednoduchou údržbu. U tepelných čerpadel beroucích energii ze vzduchu kontrolujte, zda není zanesený výměník venkovní jednotky a u všech typů tepelných čerpadel občas vyčistěte filtry topné vody.

Velmi důležitá je i kvalita vody v topném systému, vždy by měla být upravená a s potřebnými inhibitory, aby nedocházelo ke korozi a zanášení armatur a potrubí. Zamezí se tak vzniku poruch a sníží se i spotřeba elektrické energie tepelného čerpadla. Požadavky na pravidelnou údržbu naleznete v návodu na používání čerpadla a jistě vás s nimi seznámí i servisní technik při předání tepelného čerpadla.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]