Zpět 11 fotografií
T.overface motiv kapka (zdroj: Trachea)

Dopřejte (si v) koupelně prostor

Malé koupelny a minimum místa? Tak toto už téměř neplatí! Přibývá totiž koupelen, které se hlásí býti rovnocennou místností v bytě či domě a tudíž vám nabídnou i dostatek místa. Pojďte se společně s námi podívat, čím vším si můžete stále se rozšiřující koupelnu vybavit…

Publikováno: 24.08.2018
Rubrika:
Autor: (red)

Impozantní vstup

Zvětšující se koupelny s sebou samozřejmě přinášejí možnost pořídit si do nich odpovídající velké vybavení. Neváhejte proto začít hned u vstupu a vybavte svoji maxi koupelnu také maxi dveřmi. Ale jaký typ dveří konkrétně vybrat, aby mohl vyrůst doslova až ke stropu a přitom bez problémů vydržel náročné prostředí koupelny? „Současné trendy vedou k hliníkové konstrukci dveřního křídla v kombinaci se skrytou zárubní. Typickým příkladem jsou dveře STRONG, které díky zmiňované konstrukci tvořené nekorodujícím hliníkem nejenže hravě odolají všudypřítomné vodě a vlhkosti, ale také mohou vyrůst od podlahy až ke stropu a umožnit tím velkorysý vstup do koupelny,“ říká Petr Paksi, obchodní ředitel společnosti J.A.P., uceleného výrobce designových dveřních systémů. Na jejich středovou skleněnou výplň si pak můžete vybrat kromě tradičního čirého skla například pískované sklo, jehož konkrétní motiv je zcela na vás, či tzv. planibel sklo neboli sklo tónované, jenž se umí natónovat třeba do bronzového odstínu.

U obkladu vsaďte na sklo

Nedílnou součástí každé a nejen velké koupelny jsou obklady. Zvětšená plocha obložená tradičním keramickým obkladem se spárami se však vyznačuje poněkud nesnadnou údržbou. Zkuste proto místo toho sáhnout po sklu a na obklad své velké koupelnové stěny využít Grafosklo, jehož jednolitý povrch bez spár je radost udržovat. „Obecně je Grafosklo tvořené odolným kaleným sklem, které je až pětkrát odolnější vůči nárazu do plochy než sklo obyčejné. Maximálním standardně vyráběným rozměrem je skleněná deska o velikosti 1,40 x 2,80 m. Pokud byste ale toužili ještě po větším formátu, není žádným problémem jednotlivé dílčí desky s perfektní přesností napojit,“ vysvětluje Petr Paksi z J.A.P., z jejíž výrobní dílny Grafosklo pochází, a dodává: „Díky Grafosklu se dokonce můžete na chvíli stát designérem, jelikož si jeho vnitřní grafický motiv můžete sami navrhnout tak, aby na stěnách vaší velké koupelny dokonale vynikl.“

Budiž světlo

Dech beroucí dojem z vaší prostorné koupelny bude rázem pryč, pokud jí nezajistíte dostatečné osvětlení. „Aby se z koupelny nestala jen velká tmavá místnost, je potřeba jí obstarat dostatek světla. Nejvíce velké koupelně samozřejmě sluší velké okno, díky kterému do ní bude vždy proudit dostatek přirozeného denního světla,“ říká Ing. Petr Blažek, generální ředitel společnosti Dřevojas, v. d., tradičního českého výrobce koupelnového nábytku. Pokud však umístění velkého okna prostorové možnosti nedovolují, je třeba se zamyslet i nad vhodným umělým osvětlením.

„V takovém případě je ideální volbou kombinace centrálního a pozičního osvětlení, přičemž každý typ využijete pro jinou činnost,“ radí Ing. Petr Blažek. Centrální osvětlení oceníte, pokud potřebujete dobře vidět na celý velký prostor koupelny, například při jejím generálním úklidu. Naopak poziční světlo umístěné například na galerce v podobě zabudované osvětlovací lišty je zase šikovným pomocníkem třeba při malování. „Výhodou takové podoby pozičního osvětlení, které můžete najít například u naší galerky ENZO, je fakt, že vám světlo dopadá přímo na obličej a netvoří se tak nelichotivé stíny. Zároveň vás ale světlo neoslňuje,“ dodává Ing. Petr Blažek.

Maximum místa

Velká koupelna přímo vybízí k pořízení velkého nábytku. Při jeho výběru se tak ničím neomezujte a směle si vyberte takový, který bude nejen prostorný, ale také důmyslně řešený. „Pro velkou koupelnu jsou nejlepším parťákem skříňky větších rozměrů a s větším počtem zásuvek či dvířek, které díky tomu nabízí opravdu velkorysé místo k ukládání všeho potřebného, což ve velké koupelně zvlášť oceníte. Typickým příkladem je nábytek z řad s příznačným názvem BIG INN nebo Q MAX,“ dává tip Ing. Petr Blažek z Dřevojasu a pokračuje: „Například vysoká závěsná skříň se může pochlubit výškou 1,5 m a šířkou 50 cm. Zahanbit se však nenechají ani zásuvky pyšnící se hloubkou od 43 do 47 cm.“ A abyste tolik úložných míst udrželi ve stále naklizeném stavu, nezapomeňte své skříňky a zásuvky vybavit šikovnými pořadači a organizéry.

Koupelnová dvířka jako malířské plátno

Zvětšený nábytek není pro velkou koupelnu přínosem jenom z hlediska úložného prostoru, kreativně využít totiž můžete i zvětšenou plochu nábytkových dvířek. Proměňte ji tak na chvíli v doslova malířské plátno a zkrášlete si dvířka impozantními dekoracemi pomocí T.overface! „Tato technologie digitální grafiky umožňuje potisknout koupelnová dvířka téměř jakýmkoliv grafickým motivem. Vybírat přitom můžete jak z desítek rozmanitých vzorů základní nabídky, tak i z milionů dalších obrázkových motivů rozsáhlé databáze fotobanky Fotolia a nebo si vybrat vlastní motiv ze svého fotoarchivu,“ uvádí Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek, a dodává: „Nemusíte mít přitom strach, že by grafické motivy po dlouhých letech každodenního používání nábytku ztratily svůj jedinečný půvab. T.overface je totiž značně odolná vůči oděru a navíc se vyznačuje i vysokou stálostí barev a odolností vůči UV záření.“

TIP č. 1: Mat udrží koupelnu bez otisků prstů!

S rozměrnými nábytkovými plochami může souviset obava z velkého množství nevzhledných otisků prstů, které na nich mohou zůstat. Nestane se tak, když svoji koupelnu vybavíte dvířkami T.acrylic. „Dvířka T.acrylic v matném provedení otisky prstů, které jsou jedním z nejčastějších nešvarů většiny ostatních matných povrchů, naštěstí vůbec netrápí. Speciální povrchová totiž úprava zaručuje, že na dvířkách žádné otisky po suchých ani mokrých rukou nezůstávají,“ říká Martin Dusík ze společnosti Trachea.

Umyvadlo na druhou či vana uprostřed?

Mnoho volného místa v maxi koupelně neváhejte využít také při výběru sanitární keramiky. „Prostorná koupelna přímo vybízí například k umístění vany k velkému oknu nebo doprostřed místnosti. Rázem se z ní tak stane dominantní prvek celého prostoru,“ říká Ing. Petr Blažek z Dřevojasu. Nepřehlédnutelným kouskem však může být i umyvadlo. „Zužitkujte velký prostor koupelny do posledního místečka a místo jednoho umyvadla si tak pořiďte rovnou dvě. A pozor, není vůbec nutné si je pořizovat každé zvlášť. Chytrým řešením jsou totiž tzv. dvojumyvadla, která samozřejmě nabízejí i dva otvory pro baterii a navíc vám nabídnou praktickou odkládací plochu, jež vznikne mezi umyvadly,“ radí Ing. Petr Blažek. A co víc… koupelnová skříňka umístěná pod dvojumyvadlem disponuje zároveň dalším velkým úložným prostorem, který se ve velké koupelně rozhodně neztratí.

Srovnejte vypínače do řady

Při zařizování velké koupelny je třeba myslet také na elektroinstalaci. Pokud je vaše koupelna skutečně obrovská, může se vám stát, že jsou po ní jednotlivé vypínače neprakticky rozesety. Šikovým pomocníkem, jak si je srovnat do jedné řady, jsou vícenásobné rámečky. „Do těchto rámečků usadíte větší počet různých elektro zařízení, které jsou v koupelně potřeba. Tím je budete mít všechny pěkně po ruce a ještě upoutají pozornost. Rámečky lze instalovat vodorovně či svisle, jak zrovna potřebujete,“ informuje Ing. Martina Obadalová, vedoucí marketingu družstva OBZOR, českého výrobce domovních vypínačů a zásuvek, a doplňuje: „Kromě toho, že vám tyto rámečky pomohou zvětšit koupelnu také opticky, můžete jim vtisknout i moderní designovou podobu s řadami DECENTE, ELEGANT nebo RETRO, čímž se stanou stylovým doplňkem koupelnového prostoru.

A na konec nezapomeňte na dekorace

V každé správné velké koupelně se najde dostatek prostoru i na dekorace. Pokud sháníte něco neokoukaného a originálního, pak bude LikeFoto pro vás to pravé ořechové. „Jedná se o spojení fotky na speciální fólii a pevného skla, které zaručuje stoprocentní odolnost vůči vlhkosti a předchází i dalším poškození fotky. Navíc barvy s UV filtrem dodávají fotce autentičnost a koupelně celkové oživení,“ informuje Ing. Aleš Rychetský, manažer projektu LikeFoto. Příjemným bonusem této neobyčejné výzdoby nejen do koupelny je také její velice snadná objednávka přes internet.

Tak se nechte inspirovat a dopřejte nejen sobě ale i koupelně dostatek prostoru!

 

Připraveno ve spolupráci se společnostmi Dřevojas, v. d., www.drevojas.cz, J.A.P., www.japcz.cz., LikeFoto, www.likefoto.cz, OBZOR, www.obzor.cz a Trachea, www.trachea.cz.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]