Zpět

Potřebuje Praha moderní architekturu? Odborníci jsou pro, veřejnost také

Potřebuje Praha moderní architekturu a výškové stavby? To je téma, které dne 30. 5. 2018 diskutovali přední odborníci a architekti z ČR i zahraničí na mezinárodní konferenci. Akci pořádalo Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), což je skupina odborníků z oboru architektury, stavebnictví a developmentu, spolu s hlavním městem pod záštitou primátorky Adriany Krnáčové. Odborníci i laická veřejnost se v odpovědi na tento dotaz vesměs shodují. Moderní ikonické stavby od předních architektů z ČR i zahraničí v Praze chybí.

Publikováno: 01.06.2018
Rubrika:
Autor: (red)

Ano pro moderní architekturu i výšky

Také výškové stavby do města, jakým je Praha, patří.  Tvrdí to odborníci a zároveň to vyplývá z výzkumu veřejného mínění, který Sdružení pro architekturu a rozvoj zadalo agentuře IPSOS. Začátkem května se dotazovala tisícovky Pražanů a jen šest procent vyjádřilo zásadní odpor k výškové výstavbě. Ostatní ji v Praze připouštějí, byť část z nich jen na vybraných místech (57 procent) nebo kdekoli mimo historické jádro (26 procent).

Jen Tančící dům nestačí

Pokud si lidé mají vzpomenout na nějakou moderní stavbu v Praze, jako první se jim vybaví Tančící dům. To je ale soukromá investice a nositelem velké architektury v zahraničí je obvykle veřejná budova typu národní knihovny, muzea nebo koncertního sálu. A taková nová stavba se v Praze roky neobjevila. Pražané by přitom chtěli, aby město nebo stát investovaly prostředky do nové moderní veřejné budovy s unikátní architekturou. Celkem 76 procent z tisícovky dotázaných odpovědělo, že by stát nebo město mělo investovat prostředky do nové moderní veřejné budovy s unikátní architekturou.

Nejvíce přitom lidem chybí projekty, o kterých se už roky diskutuje a které tak vešly v široké povědomí. Pomyslný žebříček nejžádanějších veřejných staveb tvoří národní knihovna, muzeum pro Slovanskou epopej, galerie moderního umění nebo nová velká koncertní budova.

Koncertní sál na Vltavské je ideální příležitostí

Více než dvě třetiny Pražanů se domnívají, že by si Praha moderní koncertní sál zasloužila. A je to právě ta stavba, kterou by mohlo město postavit nejdříve. Vyrůst by měla u metra Vltavská, čímž by toto zanedbané místo získalo důstojnou náplň. Navíc by se tak přirozeně propojilo s centrem města a zároveň by mu mohlo odlehčit od turistů, kteří se dnes soustřeďují výhradně na historické jádro. Výstavba koncertního sálu by také mohla odstartovat přeměnu největší pražské územní rezervy – brownfieldu Bubny. Institut plánování a rozvoje města Prahy již nechal vypracovat územní studii, která měla zjistit, zda se filharmonická budova do prostoru Vltavské vešla, a to s pozitivním výsledkem. Nyní proto radnice zadala studii proveditelnosti, která přiblíží další parametry záměru.

Podrobnosti o konferenci naleznete na webu www.arch-rozvoj.cz/konference.

Záznam z vybraných vystoupení přednášejících je na facebooku sdružení zde.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]