Zpět 6 fotografií
Poslední ze seriálu regionálních kol soutěže SUSO proběhlo v Českých Budějovicích

Poslední ze seriálu regionálních kol soutěže SUSO proběhlo v Českých Budějovicích

Poslední letošní postupové kolo, které ve dnech 11. a 12. května hostilo českobudějovické výstaviště v rámci výstavy Hobby, uzavřelo nominační část 22. ročníku Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO.

Publikováno: 25.05.2018
Rubrika:
Autor: (red)

Jihočeského kola se zúčastnilo 32 řemeslníků v podobě 11 družstev truhlářů a 5 družstev zedníků. Dva nejlepší týmy každého oboru postoupily do finále při veletrhu FOR ARCH v Praze. Mezi truhláři si nejlépe vedli Jan Macháček a Milan Vondra ze Středního odborného učiliště Hluboš. Na druhém místě se umístili Tomášové Müller a Marek ze Střední školy stavební Jihlava. V oboru zedník uspěli na prvním místě David Malina a Daniel Štefl ze SPŠ strojní a stavební Tábor. Na druhém místě pak Petr Ježek a Jiří Bartůšek z Integrované střední školy Rakovník. Závěrečné kolo ale přineslo i jedno překvapení. „Rozhodli jsme se umožnit dvojici, která předvedla nejlepší výrobek napříč postupovými koly, postoupit také do finále. Stal se jím tým truhlářů ze SPŠ a SOU Pelhřimov právě z posledního jarního kola,“ informoval David Surmaj, manažer soutěže SUSO. Ve finále tak bude 11 družstev.

„Je znát, že kluci jsou nejlépe připraveni právě v Českých Budějovicích. Napříč předešlými koly probíhal u některých pedagogů malý průzkum, který ukázal, že zde jsou výsledky nejlepší. Rozdílové družstvo tu ale přeci jen bylo. Práce truhlářů ze SPŠ a SOU Pelhřimov byla opravdu na úrovni,“ doplnil hlavní porotce oboru truhlář Libor Malý.

Zedníci ale také odvedli kvalitní práci. „Mladí zedníci technologii nanášení šlechtěných omítek skvěle zvládají. Ve školách je připravují dobře, je jen velká škoda, že zedníků není více. Stavebnictví je potřebuje a potřebovat bude,“ pochválil pro změnu zedníky Martin Bureš, zástupce společnosti LB Cemix, partnera soutěže.

Stav absolventů je opravdu alarmující

I přes kvalitně odvedenou práci a úspěchy jednotlivých družstev soutěž SUSO opět ukazuje na neutěšený stav na trhu práce řemesel. Každým svým dalším kolem upozorňuje na alarmující fakt, že uchazečů o řemeslnické učňovské obory je katastrofální nedostatek. Pokud se nezačne velmi rychle s podporou a motivací řemeslnického dorostu, výpadek truhlářů a zedníků na trhu potrvá dlouhé roky. Výpadek celé generace řemeslníků pak už ale nepůjde v historicky krátké době nahradit a problém vyřeší zas jen dlouhé roky o to nákladnější výuky v učňovských oborech. Absolventi jsou přitom velmi v kurzu. Firmy se o ně doslova perou často ještě na školách a tomu odpovídá také jejich finanční ohodnocení. Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO tak dlouhodobě velmi dobře funguje jako nástroj spojení studentů a firem a přispívá ke zlepšení této situace.

Více informací a výsledky soutěžního kola naleznete na www.suso.cz.

[carousel-horizontal-posts-content-slider]