Zpět 7 fotografií
Zimní zahrada, herna a odpočinkový prostor (zdroj: DAFE-PLAST)

Relaxujte bez starostí!

Málokterá místa v domě dovedou na člověka dýchnout takovým klidem a pohodou jako zimní zahrady. Pojďte s námi nakouknout do jedné takové, která je díky svému důmyslnému technickému provedení i k dokonalosti dovedeným detailům jako stvořená pro celoroční bezstarostnou relaxaci.

Publikováno: 04.08.2017
Rubrika:
Autor: (red)

Zimní zahrada je připojena k jižní straně rodinného domu. Její konstrukce je tvořena hliníkovým systémem splňujícím ty nejpřísnější požadavky na pevnost, trvanlivost a nenáročnou údržbu. „Chtěli jsme mít možnost maximálně otevřít nejdelší stranu naší zimní zahrady orientovanou na jih a to se podařilo díky důmyslné kombinaci posuvných, výklopně posuvných a tříkřídlých zlamovacích dveří. Dokážeme zcela otevřít až 70 procent plochy a dosáhnout tak propojení s vnějším prostranstvím. Doslova tím smazáváme rozdíl mezi interiérem a exteriérem,“ popisují nadšení majitelé.

Tím ale rozmanitá a netradiční výbava zimní zahrady rozhodně nekončí…

Přestože zimní zahrada směřuje přímo na jih, je i v letním období, kdy se sluneční paprsky opírají největší silou do jejích skel, příjemným místem pro relaxaci. „Aby byla i v těch nejparnějších dnech v zimní zahradě příjemná teplota, a majitelé se tak v ní cítili co nejpohodlněji, bylo zvoleno zasklení izolačním dvojsklem s protisluneční úpravou, které v kombinaci se zastíněním pomocí látkové markýzy brání pronikání slunečního tepla do interiéru, a chrání jej tak před nežádoucím přehříváním,“ uvádí Ing. Miroslav Culka, odborník ze společnosti DAFE-PLAST, která zimní zahradu dodávala.

Ze zimní zahrady však dělá ideální místo pro bezstarostný odpočinek nejen využití prvotřídních materiálů a technologických vychytávek, ale také zajímavé barevné provedení. „Z nabídky vzorníku RAL jsme vybrali světle hnědý odstín 8001, která celý prostor příjemně zútulňuje a navíc skvěle ladí s podlahou i interiérovými doplňky,“ vysvětlují své rozhodnutí majitelé.

Automatika myslí za nás…

Aby se majitelé zimní zahrady nemuseli starat opravdu téměř o nic, zvolili ovládání zastínění pomocí automatického řídicího systému, který má zároveň na starosti i odvětrávání zimní zahrady střešními okny. „Automatický řídicí systém myslí naštěstí i za nás. Pokud se ve chvilkové nepozornosti například rozhodneme stáhnout markýzu zrovna v momentu, kdy je otevřené střešní okno, systém automaticky spustí funkci blokace, díky čemuž nedojde k jejich kolizi a případnému poškození,“ pochvalují si majitelé.

Zahříváme okapy!

V interiéru se majitelé naštěstí nemusí bát ani zatékání vody, které je častým problémem především u nekvalitně zkonstruovaných zimních zahrad. K odvádění vody ze střešní konstrukce slouží nenápadný okapový žlab, který navíc svými tvary i odstínem dokonale ladí s celkovým vzhledem zimní zahrady. „Byla použita varianta okapu, jehož součástí je i topný kabel vedený v drážce na dně žlabu. Ten v zimním období zabraňuje zamrznutí a majitele tak nemusí vůbec trápit například tvorba rampouchů,“ dodává Ing. Miroslav Culka.

Svítí střešní rámy…

Majitelé mysleli také na to, aby bylo možné si naplno užívat kouzlo jedinečného prostoru i v noci, a přímo do střešní konstrukce nechali zabudovat praktické bodové osvětlení. „Rozvody elektřiny jsme zcela skryli v nosnících, aby konstrukci nenarušovaly žádné vodící lišty a nevzhledné kabely, a mohla tak vyniknout pouze bodovka v elegantním nerezovém provedení,“ uvádí Ing. Miroslav Culka.

Zimní zahrada – přestože je orientovaná na jih, nepřehřívá se, teplotu si reguluje sama a bezstarostný relax poskytuje i noci… šikovná inspirace pro ostatní, kteří o zimní zahradě teprve uvažují.