Zpět 4 fotografie
Bytový komplex Sakura

Na místě brownfieldu vykvete Sakura – nový projekt developerské skupiny T.E

Developerská skupina T.E zahájila stavbu svého nejnovějšího projektu s názvem Sakura. Bytový komplex, jenž je pro svou práci s okolní vegetací unikátní v českém ale i celoevropském měřítku, vyroste v pražských Košířích a nabídne celkem 67 jednotek. Součástí domu bude kromě zelené střechy, balkonů i fasády také soukromý park se sakurovým hájem. Dokončení je naplánováno na konec roku 2018.

Publikováno: 03.05.2017
Rubrika:
Autor: (red)

Developerská skupina T.E zahájila stavební práce na svém v pořadí třetím pražském projektu, tentokrát s názvem Sakura. V českém i celoevropském kontextu netradiční forma spojení domu a zahrad vznikne v Praze 5 na místě brownfieldu – vyhořelého a nefunkčního plaveckého bazénu. Projekt pracuje se zelení nejen horizontálně, v podobě zahrad a privátního parku s funkčními zónami, ale také vertikálně, jejím přímým kontaktem s budovou. Podél obvodových stěn se v několika řadách potáhnou osázené římsy a každý z balkonů a teras pak bude disponovat zabudovanými záhony tvořícími malé zahrady. Vše završí zelené střechy se vzrostlými stromy. Kromě 67 nádherných bytů nabídne Sakura i komerční prostory o celkové ploše téměř 400 m2, které se promění v obchod s potravinami a bistro či kavárnu. Generálním dodavatelem stavby je společnost T.E Construction Management (T.E.C.M) spadající přímo do skupiny T.E.

„Sakura zcela převrací koncepci bytového domu ve smyslu izolovaných místností s nepatrnými balkony a nulovým kontaktem s přírodou – svým pojetím je velmi osobitá. Budoucí obyvatelé tohoto projektu tak získají nejen příjemné bydlení, ale především specifický životní styl,“ komentuje partner skupiny T.E Martin Hubinger a dodává: „Nejdůležitějším prvkem našich projektů je radost z bydlení a požitek z kontaktu s přírodou. Stejně tak se ale snažíme o efektivitu, a proto naše domy obsahují některé prvky pasivních domů, jsou energeticky úsporné a například zeleň na Sakuře má jako hlavní zdroj závlahy zemní vrt k využití podzemních vod a retenční nádrže na dešťovou vodu. Díky tomu nemusíme používat pitnou vodu z vodovodního řádu.” Sakura navíc poskytne široký výběr jednotek o různých plochách a dispozicích. K dostání budou byty 1+kk až 5+kk o rozloze od 37 m2 do 230 m2, včetně duplexů v přízemí se dvěma zahradami nebo třech penthousů – střešních vil s jedinečným výhledem na centrum Prahy. Průměrná velikost bytu je nadstandardních 100 m2, pohodlí zde tedy naleznou i početnější rodiny s dětmi.

Rozkvetlý bytový komplex přinese do tradiční pražské rezidenční čtvrti světovou architekturu renomovaného londýnského studia. „Projekt, jakým je Sakura, představuje na českém trhu jeden z prvních kroků v budování konceptu prémiového zeleného bydlení. Proto nás těší, že si v T.E jako partnera vybrali právě Jestico + Whiles. Sakura bezpochyby zapadne do pestrého mezinárodního portfolia naší společnosti,“ říká ředitel pražské kanceláře studia Jestico + Whiles Sean Clifton. Architekti při návrhu mysleli i na ty nejmenší detaily. Samozřejmostí je tak například automatická závlaha ve všech zahradách, balkonech či terasách, třívrstvé dřevěné podlahy, podlahové topení, uzavřené soukromé garáže v podzemí vždy pro dvě vozidla nebo velkoplošná okna bez příček pouze s tmelenou spárou, jež zachovají nerušený výhled a navíc splňují normy pasivních domů. Menší jednotky jsou orientovány buď s důrazem na výhledy, nebo s důrazem na maximální proslunění. Větší jednotky prochází napříč celým domem a spojují tak v sobě výhody obou fasád. Prosklené plochy z jižní strany však zároveň před přímým sluncem ochrání předokenní žaluzie. Pro obyvatele Sakury jsou připraveny i speciální funkční doplňky, které jim značně usnadní život – například sprcha na psy či umývárna pro kola v každém vchodu a automatická sekačka ke každé zahradě.

Všechny byty na Sakuře poskytnou dostatek okolní zeleně v podobě obrostlých balkonů či teras, intimních venkovních zahrad, nebo velkorysých zelených střech. Mimo to budou moct rezidenti využívat soukromý park rozdělený do několika specifických zón. Objeví se zde například místo určené pro grilování, relaxační zóna s houpacími sítěmi a výhledovými pergolami, prolézačky pro děti či venkovní tělocvična. Součástí bude taktéž háj s japonskými třešněmi, podle nichž je projekt pojmenován. O veškerou vegetaci na domě i v okolí se postarali zahradní architekti z českého ateliéru Flera. „Sakura pro nás byla velkou výzvou. Museli jsme si poradit s vyššími požadavky zahrad i samotné budovy na potřebu vody. Navrhli jsme proto propracovaný centrální systémem závlahy kombinující hned několik mechanismů pro efektivní zavlažování a hospodaření s vodou. Při výběru rostlin jsme se zaměřili nejen na květiny a okrasné traviny, ale také keříky se sladkými plody či plnohodnotné vzrostlé stromy,“ vysvětluje zakladatel zahradního ateliéru Flera Ferdinand Leffler.

Součástí doplňkových služeb je speciální klientský balíček. Noví majitelé mohou využít konzultací s architekty londýnského ateliéru Jestico + Whiles, kteří jim pomohou s návrhem interiéru, ale i v případě zásadnějších úprav – jednotlivé byty je totiž možné propojovat či podle potřeby měnit jejich dispoziční řešení. Developer bude dále dva roky po kolaudaci na své náklady obstarávat péči o rostliny, aby se rezidenti mohli plně soustředit na zabydlení. Zajištěna bude také 24hodinová recepce a služby concierge.