Zpět 2 fotografie
lakovaný nábytek vynikne ve vysokém lesku… (zdroj: Dřevojas)

Když se laky vrství

Hladké ladné linie bez krupičky a steklých vrstev … to jsou poznávací znamení kvalitního lakovaného nábytku, který si zaslouží své místo v interiéru.

Publikováno: 13.04.2017
Rubrika:
Autor: (red)

Již dávno neplatí, že na lakovaném nábytku se usazuje prach, zůstávají na něm viditelné otisky prstů nebo je jeho povrch dokonce nerovný! Díky čemu to je?

„Samotnému lakování předchází důkladná předpříprava podkladového materiálu, tedy MDF desky. Jen naprosto přesné a dokonale hladké vybroušení povrchu zaručí vysokou kvalitu povrchu lakovaného nábytku. Podkladový materiál musí být také zbaven statického náboje pomocí antistatické tyče, aby se vyloučila nežádoucí přilnavost nečistot a prachových částic při samotném lakování,“ vysvětluje Ing. Petr Blažek, generální ředitel Dřevojasu v. d., tradičního českého výrobce koupelnového nábytku.

Kolik vrstev máš…

Mylná představa panuje o navyšování vrstev laku na nábytku, které by údajně mělo vést k vyššímu lesku a větší odolnosti vůči poškození. „Nadměrné vrstvení laku napomůže sice skrytí nedokonalostí povrchu, ale kvalitní nábytek nemá toto zapotřebí. Důležitá je preciznost nanesení laku, aby výsledná vrstva byla jednolitá. Velmi ožehavou otázkou je lakování a opracování hran nábytku. I zde je rozhodující kvalita podkladového materiálu, u kterého je podstatná míra nasákavosti – čím vyšší hustotu dřevních vláken podkladová MDF deska má, tím méně laku vsakuje a tím méně je potřeba lak vrstvit. My v Dřevojasu používáme nadstandardní MDF desky s hustotou dřevních vláken 800 – 900 kg/m3, přičemž u jiných výrobců to klidně může být jen okolo cca 600 – 800 kg/m3,“ upřesňuje Ing. Petr Blažek.

Mezi příjemné bonusy lakovaného nábytku patří možnost výběru jakékoliv barvy ze vzorníku RAL či NCS a to jak ve vysoce lesklém provedení, tak v matu, který se stále více prosazuje v interiérech pro svou sametovou jemnost.