Zpět

Velký neduh izolačních skel

Běžný povrch skel má velkou schopnost sálat teplo. Pokud si vyměňuje sáláním teplo jen s povrchy protějších domů, nebo s mraky, tedy s povrchy, které mají podobnou teplotu, jako venkovní vzduch, tak se nic zvláštního neprojevuje – na povrchu vnějšího skla je např. +2°C a pokud uvnitř je 22°C, pak z 1m² běžného trojskla, které má Ug = 0.5 W/m²K, utíká 10 Wattů (protože rozdíl teplot vnitřní / vnější ΔT = 20 K).

Publikováno: 21.03.2017
Rubrika: , ,
Autor: (red)

Ale jakmile se v noci objeví měsíc a hvězdy, rázem je povrch skel zásadně ovlivněn teplotou troposféry (v zimě až -60°C), protože všechny předměty na zemi si začnou s troposférou vyměňovat sáláním teplo a skla obzvlášť, protože jejich povrch je, stejně jako u písku, extrémně sálavý (v noci klesá na poušti teplota i pod -15°C). Teplota vnějšího skla klesne během velmi krátké doby (jednotky minut) pod rosný bod vzduchu a objeví se kondenzát.

Během noci se od studenějších povrchů ochlazuje i vzduch a díky tomu o to více klesají i teploty povrchů (studený vzduch má menší schopnost „ohřívat“ a sálání studené troposféry povrchy předmětů více a více ochlazuje). Po několika desítkách minut je teplota venkovních skel už pod hodnotou – 10°C, čímž se změnil rozdíl teplot ΔT z denních 20K na nočních více jak 30K, tedy únik tepla okny za jasných nocí je běžně o více jak 50% vyšší než přes den (a to nejen v zimě, ale i na jaře a na podzim).

Řešením je proto nejen velmi dobře izolující zasklení (s nízkým koeficientem Ug), ale především nesálavý povrch na venkovním skle, díky němuž se nevytvoří ani kondenzát, ale hlavně se nezvyšuje únik tepla za jasných nocí, a samozřejmě i povrchová teplota vnitřních skel je o poznání teplejší:

včetně speciální nízko-emisivní vrstvy na vnějším skle, která:

  1. zabraňuje tvorbě kondenzátu na vnějším skle
  2. zvyšuje povrchovou teplotu interiérového skla, čímž zlepšuje tepelnou pohodu a snižuje riziko kondenzace na interiérové straně
  3. při zatažení venkovních žaluzií vytváří další plnohodnotnou izolační komoru (tedy zlepšuje celkové U)
  4. a hlavně velmi významně spoří teplo za jasných nocí