Zpět
Mýty o solárních panelech: Zaslouží si fotovoltaika, abyste jí dali šanci?

Mýty o solárních panelech: Zaslouží si fotovoltaika, abyste jí dali šanci?

Solární panely stojí spoustu peněz a představují investici, která není příliš jistá. Panely na střeše jsou náchylné k poruchám a je třeba o ně neustále pečovat. I vy jste taková prohlášení možná slyšeli. Jsou ale pravdivá, nebo jde jen o zkazky, které solární energii neprávem kazí pověst? Zaměřili jsme se na pětici nepravd či nepřesností, které lze snadno vyvrátit.

Publikováno: 23.02.2017
Rubrika: ,
Autor: (red)

1. SOLÁRNÍ PANELY JSOU PORUCHOVÉ A JE TŘEBA SE O NĚ NEUSTÁLE STARAT

Toto tvrzení patří mezi nejčastější mýty o solárních panelech. Skutečnost ovšem není tak dramatická. Domácí fotovoltaice je sice třeba zajistit pravidelné servisní prohlídky, které jsou často spojené také s čištěním panelů, jinak ale solární elektrárna výrazné zásahy majitele nepotřebuje. Kvalitní panely na sobě navíc mívají samočisticí vrstvu, která se postará o běžné nečistoty. Panely kromě toho vyčistí také déšť.

Protože jsou solární panely statické, nebývají, pokud se o jejich instalaci postaral kvalitní dodavatel, náchylné k poškození. Neuškodí jim ani prudké slunce, což je v případě fotovoltaických článků logické, sníh ani krupobití. Výrobci kromě toho neustále pracují na zdokonalování technologií, a tak jsou panely stále odolnější a zároveň šetrnější k životnímu prostředí.

2. SOLÁRNÍ ELEKTRÁRNA JE DRAHÁ

Když dojde na výhody a nevýhody solárních panelů, odpůrci fotovoltaiky zpravidla nezapomenou zmínit vysokou pořizovací cenu domácí elektrárny spojenou s nejistou návratností takové investice. Ano, fotovoltaickou elektrárnu skutečně za pár korun nepořídíte, přesto je její cena možná nižší, než byste čekali.

Za elektrárnu o výkonu 2,5 kWp ((kilowatt peak = kilowatt špičkového výkonu), jejíž plocha se pohybuje okolo 25 metrů čtverečních, majitel zaplatí okolo 150 000 korun. Každý instalovaný kWp je schopen ročně vyrobit až 1 000 kWh, přičemž roční spotřeba elektřiny průměrné domácnosti se pohybuje okolo 2 500 kWh.

A návratnost investice? Odborníci i stávající majitelé solárních elektráren potvrzují, že vynaložená částka se díky sníženým výdajům na čerpání elektřiny ze sítě vrátí zpravidla během 10 až 15 let. Po uplynutí této doby pak solární panely, jejichž životnost přesahuje i 30 let, přinášejí už jen úsporu.

Vstupní investici navíc může snížit státní dotace z programu Nová zelená úsporám. Státní příspěvek je určen pro fyzické osoby, tedy majitele rodinných domů, a jeho maximální výše činí 100 000 korun.

3. POŘÍZENÍ FOTOVOLTAIKY JE BYROKRATICKÉ PEKLO

Ten, kdo se rozhodne dát sluneční energii šanci, musí počítat s martyriem v podobě obíhání úřadů. Je to pravda? Ano i ne. Umístění fotovoltaických panelů na střechu skutečně vyžaduje příslušná úřední povolení, nicméně na trhu existují společnosti, které zvládnou zařídit fotovoltaiku „na klíč“ – od výběru a instalace vhodných panelů až po vyřízení veškerého nezbytného papírování. Ten, koho pochůzky po úřadech děsí, tak může zůstat v klidu.

Chcete-li se o fotovoltaice a jejích přednostech i slabinách dozvědět více, sledujte portál www.elektrina.cz, který se pravidelně věnuje tématům z oblasti energetiky i alternativních zdrojů energie.