Zpět 2 fotografie
KORASMART 1400 (zdroj: KORADO)

Větráním nešetřete ani v zimě

Výměnou starých oken za těsnější plastová, případně zateplením domu, dochází k nedostatečné výměně vzduchu v objektu a často se objevují plísně. A bují tím více, čím méně se větrá.

Publikováno: 12.01.2017
Rubrika:
Autor: (red)

Ve starších domech byly místnosti přirozeně větrány spárami mezi okenními křídly a rámem. Teď jsou tepelné ztráty malé, ale dům nedýchá. Když se vzduch nevyměňuje, stává se nezdravým prostředím pro žití. Často se na to zapomíná v dětských pokojích a pracovnách. „Zvýšené množství oxidu uhličitého může navozovat ospalost a únavu. Když se obsah zvyšuje, lidé mohou mít bolesti hlavy, špatně spát a může to gradovat až nevolností. Vyšší koncentrace mohou způsobit i potíže s dýcháním,“ varuje Kateřina Knihová ze společnosti KORADO.

Mnozí z nás si myslí, že nechají-li dlouhodobě otevřenou mikroventilaci, dělají dobře. Opak je pravdou. V zimě bychom ji neměli používat vůbec, protože se určitá místa na stěnách ochlazují, může na nich kondenzovat vlhkost, a to vede k plísním. Navíc může namrzat těsnění oken.

Jak dlouho větrat:

 • Leden: 4-6 minut
 • Únor:   4-6 minut
 • Březen: 8-10 minut
 • Duben: 12-15 minut
 • Květen: 16-20 minut
 • Červen: 25-30 minut
 • Červenec: 25-30 minut
 • Srpen:   25-30 minut
 • Září:   16-20 minut
 • Říjen: 12-15 minut
 • Listopad: 8-10 minut
 • Prosinec: 4- 6 minut

Větrání oknem otevřeným dokořán je dobré pro všechny roční období.

Využití ventilačky je vhodné na léto.

Doby větrání jsou orientační, je nutné je individuálně přizpůsobit.

Bez větrání se ale neobejde žádný interiér. Výměna vzduchu je potřebná nejen ze zdravotního hlediska, ale napomáhá také udržovat v místnosti  vhodné klima. V tomto ročním období je žádoucí větrat krátce, zato vydatně.

Otevřít okno dokořán ale mnohdy není nejlepší cestou. V průmyslových oblastech to často není možné kvůli smogu, alergiky pak zase trápí agresivní pyly. Otevření oken, i když krátké a intenzivní, také znamená ztrátu drahocenného tepla. Přesto i zde lze účinně a dobře větrat.

„Ideální je spolu se zateplením upravit větrání, nejlépe řízeným způsobem. Efektivní a přitom stavebně jednoduché řešení představuje lokální nástěnná větrací jednotka s rekuperací KORASMART 1400,“ uvádí Knihová a dodává: „výrazně pomáhá snížit tepelné ztráty a pro její provoz není nutné instalovat rozvody vzduchu. Navíc s ní lze řešit větrání jen ve vybraných prostorech.“ Tyto jednotky větrají a zároveň zachytávají teplo, které by otevřeným oknem odcházelo ven. Šetří tedy energie, jejichž ceny stoupají každým rokem. Navíc přivedený vzduch je čistý bez prachů a pylů, eliminuje hluk z okolí a na tuto jednotku můžete získat i dotaci v programu Nová zelená úsporám.

Při rekuperaci vzduchu je znečištěný vzduch z místnosti rekuperační jednotkou odváděn ven. Rekuperační jednotka přitom zachycuje jeho teplo a ve výměníku ho předává čerstvému nasátému vzduchu, který vpouští do místnosti. Interiér se tak zbytečně neochlazuje a využívá se zde již jednou získané teplo.

Decentralizovaně, bez rozvodu vzduchu a účinností rekuperace až 73 %

Jednotka zaujme energeticky úsporným řízeným větráním umožňujícím nastavit maximální požadovanou vlhkost a teplotu. Její rekuperační schopnost dosahuje účinnosti až 73 %, což znamená, že zpětně dokáže využít až 73 % tepla z odpadního vzduchu pro předehřátí vzduchu čerstvého; patří proto k vysoce účinným. Významně tak pomáhá snížit náklady na vytápění. Větrací výkon lze volit v 10 stupních, čerstvý vzduch přitom do místnosti proudí bočními otvory v jednotce, takže nevzniká průvan. Samotná jednotka je vybavena podsvíceným LCD displejem a dálkovým ovladačem, který usnadňuje ovládání jednotky.

Jednoduchá montáž

Vlastní montáž je rychlá a snadná. Pro instalaci jednotky stačí vyvrtat skrz vnější stěnu otvor o průměru 120 mm. Do tohoto otvoru se vsune trubka, jež je součástí balení, utěsní se a z vnější strany se připevní krycí mřížka. Z druhé strany se pak již jen namontuje vlastní jednotka, která může být jak na omítce, tak částečně zapuštěna do zdi. Díky svým rozměrům (šířka 490 x výška 467 mm x hloubka 178) a jednoduchému svěžímu designu tak zapadne takřka do jakéhokoli interiéru.

Lokální nástěnnou větrací jednotku s rekuperací KORASMART 1 400 vybavenou podsvíceným LCD displejem a komfortním dálkovým ovládáním lze zakoupit od 34 106 Kč (cena včetně DPH). Více informací naleznete na http://www.korado.cz/.