Zpět 5 fotografií

Čeští výrobci dávají zelenou studentskému designu!

Nastupující generace mladých designérů a architektů hýří energií i inovativními nápady. Není divu, že stále více českých společností, které se věnují výrobě nábytku a interiérového vybavení, dává talentovaným studentům prostor a šanci se uplatnit. Benefity jsou vzájemné… studenti získají cenné zkušenosti, které mohou zúročit ve své pozdější kariéře a zavedení výrobci zase možnost vidět svoji produkci svěžím pohledem z perspektivy mladého člověka.

Publikováno: 25.11.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Retro i koupelna budoucnosti

I když se věnujete designu a výrobě téměř 70 let, musíte neustále držet prst na tepu doby. Přesně tím se řídí svitavská společnosti Dřevojas patřící mezi nejvýznamnější české producenty koupelnového nábytku, která našla svůj recept na to, jak zůstat v kontaktu se svěžími myšlenkami a designovými trendy, právě ve spolupráci se studenty. „S podporou mladého českého designu jsme začali na podzim roku 2013, kdy jsme připravili pro studenty středních, nástavbových a vysokých škol soutěž s oficiálním názvem Studenti pro Dřevojas. Chtěli jsme tak dát mladým a talentovaným designérům šanci získat zkušenosti a vyzkoušet si uplatnění v oboru,“ říká Ing. Zdeněk Blažek, manager marketingu Dřevojasu. Hlavním kritériem soutěže, kterou Dřevojas pořádal ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně a Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, bylo navrhnout koupelnový nábytek v moderním retro stylu a s využitím moderních trendy materiálů. „V záplavě originálních námětů nakonec odbornou porotu zaujal návrh modelové řady RETRO. Na autora vítězného návrhu čekal kromě finanční odměny také kontrakt na vytvořenídesignu dílčí produktové řady koupelnového nábytku, která se stala v roce 2014 nedílnou součástí kolekce Dřevojas,“ uvádí Ing. Zdeněk Blažek.

Na první ročník soutěže Studenti pro Dřevojas navázala společnost v roce 2015. Tentokrát již neměli studenti za úkol vytvořit koupelnový nábytek v retro stylu, ale naopak měli zkusit nahlédnout do budoucnosti a představit svoje vize toho, jak bude vypadat koupelna v roce 2025. „Zadáním druhého ročníku soutěže Studenti pro Dřevojas bylo vytvoření návrhu koupelny, která by plně využívala špičkových hi-tech technologií, a odpovídala tak potřebám zrychleného životního stylu člověka budoucnosti,“ vysvětluje Ing. Zdeněk Blažek. Autorem vítězného návrhu se stala studentka doktorandského studia ČVUT Ing. arch. Alena Mocová, která přišla s projektem chytré koupelny SANTÉ Pro 2025, jejíž nadstandardní komfort i nejmodernější technologické vychytávky si mohli vyzkoušet i návštěvníci Designbloku 2015, kde byla koupelna prezentována v rámci expozice Dřevojasu. „Abyste byli ráno plní energie a večer se vám zase lépe usínalo, nastaví koupelna nejideálnější barvy světel. Zajímavým prvkem koupelny SANTÉ je kromě nábytku v moderním povrchu betonové stěrky, také zrcadlo, které dokáže zvážit vaši tělesnou hmotnost, nebo revoluční sprchová hlavice, jež rozpráší vodu do milionů kapiček a tím vytvoří 10krát větší plochu než při běžném sprchování. Koupelna se také automaticky postará o recyklaci vody nebo o květiny, které automaticky zavlaží,“ popisuje nejzajímavější vlastnosti koupelny SANTÉ Pro 2015 Ing. Zdeněk Blažek.

Dveře očima studentů

I výrobci dveří hledají inspiraci ve světě studentského designu. Příkladem je společnost SOLODOOR ze Sušice řadící se k předním českým výrobců interiérových dveří, která v minulém roce oslovila studenty Ateliéru designu interiéru Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, aby přišli s návrhem vlastního pojetím dveřního křídla, které by nebylo zatíženo rutinním chápáním dveří. „Pět posluchačů Ateliéru designu interiéru dostalo za úkol vytvořit v rámci své semestrální práce návrh několika atraktivních úprav dveří, které by vycházely ze standardní konstrukce dveří SOLODOOR. Jeden z návrhů pak měli vyvzorovat pro větší názornost do modelu,“ říká pan Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR. Výsledky své práce prezentovali studenti zástupcům společnosti na jaře roku 2016 a představili opravdu pestrou škálu netradičních návrhů, které spojoval velmi inovativní a kreativní přístup. Autoři nejlepších tří návrhů byli posléze oceněni finanční odměnou. „Studenti se s úkolem popasovali opravdu s velkým nasazením a neuvěřitelnou kreativitou a našli pro dveřní křídlo nová a netradiční, ale přitom velmi praktická využití,“ uvádí pan Martin Dozrál a doplňuje: „Měli jsme šanci vidět například originální model dveří pokrytých filcovou látkou s kapsou na zip, jež by měla sloužit jako neobvyklý úložný prostor, nebo návrh dveří, které mají místo výplně posuvnou desku umožňující měnit funkční vlastnosti dveří. Ještě dál šel se svým návrhem nadaný student Patrik Mareš, který se vydal ze světa dveří pryč a navrhnul unikátní spojovací systém, díky kterému mohou být jednotlivé desky propojeny a sloužit například jako originální dělící příčky nebo netradiční obklady stěn.“

Inovativní využití hliníkových profilů

Talentovaní studenti Ateliéru designu interiéru Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně se zúčastnili také originálního projektu, který iniciovala společnost J.A.P. z Přerova, zabývající se výrobou dveřních systémů a interiérového skla. Ta poskytla studentům hliníkové profily, ze kterých se vyrábí dveře MASTER a STRONG a nechala jim naprosto volnou ruku v tom, jak s nimi naloží. „Hliník v naší výrobě hodně využíváme a vnímáme jej nejen jako velice praktický, ale také estetický prvek. Zajímalo nás tedy, jak si s ním poradí nastupující generace designérů,“ vysvětluje pan Petr Paksi, výkonný ředitel J.A.P. A poradili si rozhodně skvěle – ukázalo se totiž, že hliníkové profily zpracovávané firmou J.A.P. zdaleka nemusí sloužit pouze jako konstrukční součást dveřních bezobložkových systémů, ale mohou být proměněny v nadčasové umělecké dílo. Své o tom ví Patrik Mareš, který získal cenné zkušenosti již v předchozí spolupráci se společností SOLODOOR. Před sebou neviděl jen hliníkový profil, ale odhalil v něm vkusný doplněk interiéru v podobě designové stojací lampy a orientačních tabulí do budov. „Koncept interiérové lampy, která svým tvarem připomíná obilný klas, jsem založil na kontrastu přírody a industriálních materiálů kovu a betonu. U druhého projektu jsem se zase rozdělil stávající hliníkový profil na kratší úseky,přičemž na každý kus jsem uchytil tabuli ze skla. Tu jsem podsvítil LED diodami, aby sloužila jako nositel orientační informace, která je tvořena gravírovaným motivem,“ vysvětluje Patrik Mareš tvůrčí proces, který jej dovedl k vytvoření funkčních prototypů.

Materiály vznikly za spolupráce společností Dřevojas, www.drevojas.cz, J.A.P., www.japcz.cz a SOLODOOR, www.solodoor.cz