Zpět

10 tipů pro úspěšný nákup tepelného čerpadla

Energetickým zdrojem budoucnosti jsou rozhodně tepelná čerpadla, která zajišťují rodinným i firemním objektům bezkonkurenčně provozně nejlacinější zdroj tepla a ohřevu teplé vody.

Publikováno: 28.11.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Rozhodujete-li se pro tepelné čerpadlo, jistě Vám přijde vhod 10 tipů pro úspěšný nákup tohoto moderního a ekologického zařízení.

1. Dejte na zkušenosti uživatelů

Nechte si poradit pouze od lidí, kteří sami vlastní tepelné čerpadlo a nasbírali už zkušenosti s jeho provozem. Nejlepší je osobní kontakt, ale také online recenze hodně napoví.

2. Pořiďte si jen kompletní čerpadlo

Tepelné čerpadlo si nikdy nepořizujte samostatně. Vždy jen jako komplet s montáží, projektem a zprovozněním. Některé tepelné čerpadlo by Vás mohlo nalákat nízkou cenou, ale je nutné zkontrolovat, zda obsahuje regulaci, oběhová čerpadla, pružné hadice a další komponenty, které byste stejně museli dokoupit.

3. Kontaktujte přímo montážní firmu

Dodávku tepelného čerpadla si objednejte přímo u montážní firmy, nikdy ji nesjednávejte přes stavební firmu. Pokud byste za tepelné čerpadlo stavební firmě zaplatili, a ona by z nějakých důvodů nezaplatila firmě, která tepelné čerpadlo montovala, ocitli byste se bez servisu a záruky.

4. Pozor na velmi levná čerpadla

Nabídky velmi levných nebo „nejlevnějších tepelných čerpadel na trhu“ mohou být podezřelé. Při výběru dodavatele tepelného čerpadla si nevšímejte jen nejnižší ceny, ale také obsahu dodávky, výkonu čerpadla ve Vašich podmínkách a podobně. Zdánlivě levné tepelné čerpadlo se může pořádně prodražit.

5. Zhodnoťte dodavetelské záruky

Kriticky posuďte slibované záruky a schopnost dodavetele slíbeným závazkům dostát. Ptejte se například, zda je součástí záruky jen bezplatná výměna vadného dílu, nebo i (často vyšší) náklady na jeho výměnu.

6. Prověřte online dodavatele

Prověřte si na internetu webové stránky dodavatele, dovozce nebo výrobce tepelného čerpadla. Zkontrolujte, zda informace o parametrech a zárukách souhlasí s tím, co Vám tvrdí prodejce.

7. Trvejte na dostupném zázemí

Zvažte i to, co byste dělali, kdyby se člověk, který Vám prodává tepelné čerpadlo, odstěhoval na druhý konec světa. Má ve firmě dostatek odborníků, kteří Vám pak zajistí servis? Je v České republice zastoupení pro tato tepelná čerpadla, aby se Vás ujalo? Tepelné čerpadlo je zařízení, které Vám má sloužit léta, proto je fungující zázemí tak důležité.

8. Zadejte více poptávek

Nepodlehněte první „výhodné“ nabídce – určitě poptejte tepelná čerpadla od více frem a jejich informace následně porovnejte.

9. Prohlédněte si nainstalovaná čerpadla

Udělejte si čas na prohlídku již nainstalovaných tepelných čerpadel. Čeho byste si měli všímat?

  • Jak se Vám instalace jeví po dlouhodobém provozu.
  • Zeptejte se majitele na zkušenosti se záručním servisem.
  • Vyzkoušejte si ovládání regulace tepelného čerpadla.
  • Zaměřte se na intenzitu hlučnosti konkrétního zařízení.

10. Dopřejte si manuály v češtině

Komunikuje s Vámi regulace tepelného čerpadla česky? Zhodnoťte kvalitu návodu na použití tepelného čerpadla, abyste si dokázali poradit v případě drobných problémů. Od těch větších Vám pomůže spolehlivý dodavatel.