Zpět

Třetina developerů očekává pokles prodejů nemovitostí až v roce 2018

Pokles počtu prodaných bytů očekává třetina ředitelů developerských společností až v letech 2018 a 2019, pětina pak negativní vývoj predikuje o rok dříve. Hlavní příčinou takového propadu by měl být nedostatek nových projektů a vliv nové nebo chybějící legislativy. Dosud klesající úrokové sazby hypotečních úvěrů začnou podle developerských firem znovu růst v první polovině roku 2018. Vyplývá to ze Studie developerských společností Q3/2016 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.

Publikováno: 31.10.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Meziročně méně nemovitostí prodají podle současných odhadů developeři až v letech 2018 nebo 2019. Na poklesu objemu uzavřených smluv se pro tyto dva konkrétní roky shodli tři (29 procent) ředitelé developerských společností z deseti. Dvě firmy z deseti (19 procent) pak negativní vývoj trhu predikují již v roce 2017. Podle výsledků výzkumu Studie developerských společností Q3/2016 předpokládá celých 13 procent společností záporný vývoj dokonce už pro druhou polovinu roku 2016. „Nerovnováha poptávky a nabídky na trhu s byty není chvilkový stav, trvá již déle než dva roky. Ani snaha České národní banky o ochlazení poptávkového boomu pravděpodobně výrazný výsledek nepřinese. Zákrok centrální banky ale ukazuje, že vývoj trhu není bez rizik,“ komentuje výsledky výzkumu Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti, KPMG Česká republika.

„Myslím si, že v roce 2018 se daný trend přibrzdí, protože bude dohnána odložená spotřeba a trh se přirozeně mírně ochladí na běžný standard,“ predikuje další vývoj Ivor Ševčík, předseda představenstva, All Inclusive Development, a. s.

„V Brně očekáváme v příštím roce pozvolné snížení objemu prodejů nových bytů. Nabídka nestíhá na silnou poptávku reagovat. Aktuální čísla prodejnosti se proto pro nejbližší roky jeví jako nereálná. Ne proto, že by lidé měli menší zájem, ale tolik nových bytů jednoduše v nabídce nebude,“ konstatuje Alexej Veselý, výkonný ředitel, Trikaya Czech Republic, a. s. „Jsme optimisté a věříme v ekonomickou stabilitu. Proto neočekáváme, že by měl počet prodaných nemovitostí klesat. Bude ale samozřejmě hodně záležet na vývoji úrokových sazeb u hypoték a na celkové nabídce nových nemovitostí na trhu,“ dodává Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.

Hlavní příčinou tohoto meziročního propadu prodaných bytů bude, podle ředitelů developerských společností, nedostatek připravených nových projektů. Na stupnici od nuly do desítky, kde desítka označuje nejvýznamnější faktor, který ovlivní kladný vývoj prodejů, jej označili průměrnou hodnotou 7,7. Jen o něco málo nižší hodnoceni, a to 7,6 bodu z maximálních 10, získal vliv nové nebo dosud chybějící legislativy. Nejmenší vliv na vývoj trhu s nemovitostmi bude mít naopak saturace trhu a pokles poptávky (4,0 z maximálních 10).

„Spolu s velmi zdlouhavým povolovacím procesem omezuje pražský trh s novými byty také nedostatek volných stavebních pozemků. Kvůli poklesu počtu připravených novostaveb se část klientů rozhodne spíše pro nákup starší nemovitosti. Předpokládám proto, že tento trend bude nadále pokračovat a v Praze dojde ke snížení počtu prodaných nových bytů,“ rozebírá důvody poklesu prodeje nových bytů Martin Svoboda, výkonný ředitel, JRD, s. r. o. „Ve srovnání s celou řadou jiných středoevropských měst, jako jsou například Berlín, Vídeň nebo Varšava, patří Praha k těm zemím, kde je tempo nové bytové výstavby stále ještě pomalé. Pokud nebude více růst, bude to znamenat další tlak na vyšší ceny,“ upozorňuje Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema, a. s..

V první polovině roku 2018 by podle dvou pětin (42 procent) společností mělo zároveň dojít k nastartování růstu úrokových sazeb u hypoték. Čtvrtina (24 procent) firem očekává změnu dlouhodobě klesajícího trendu hypotečních sazeb již v druhé polovině roku 2017. Optimální výše úrokových sazeb, která umožnuje konzistentní vývoj rezidenčního developmentu, je podle ředitelů developerských společností na úrovni 3 procent. Odpovědi na tuto otázku se přitom pohybovaly v rozmezí hodnot 2–3 procent.

„Pro růst úrokových sazeb zatím neexistují fundamentální faktory. Peníze jsou levné, je jich v oběhu přebytek, což platí v celé Evropě, a tento stav pravděpodobně vydrží nejméně do roku 2018. Pro zdravý vývoj ekonomiky bez budoucích zvratů bych ale viděl jako optimální sazby v pásmu 2–3 procent,“ tvrdí o úrokových sazbách Ján Horváth, CEO Real Estate, CTR group, a. s.

Studii developerských společností Q3/2016 najdete na: www.ceec.eu.