Zpět 1 fotografie

Při podzimní montáži oken si pohlídejte…

Uzavřít novostavbu okny před nadcházející zimou je samozřejmý krok. Pozor však na uspěchané instalace, které by mohly do budoucna způsobit řadu komplikací! Naštěstí si můžete některé faktory správné montáže jednoduše pohlídat.

Publikováno: 17.10.2016
Rubrika:
Autor: (red)

„Základním pomocníkem ke kontrole nově instalovaných oken je vodováha, ta lehce napoví, zda je okno dokonale namontováno svisle i vodorovně,“ uvádí Ing. Miroslav Culka obchodní ředitel společnosti DAFE-PLAST, tradičního českého výrobce plastových, hliníkových oken a dveří a zimních zahrad a pokračuje: „Nejdůležitějším dílkem do okenní skládačky je pak kotvení. To probíhá buď na kotvicí plechy, nebo pomocí turbo šroubů.“

Samotné vrtání při kotvení je choulostivým procesem a jeho úskalí rozvádí Ing. Culka: „Při neopatrném navrtání může být poškozen samotný rám okna. Pokud vám na něj posléze, například při otevřené ventilaci, nateče voda, může pokračovat nejen dovnitř profilu okna, ale většinou i dále do zdiva. A jaké problémy udělá ve stěně nechtěná voda, asi není třeba více rozvádět. Nejvyšší riziko zatečení je přitom ve spodní části okna, a proto je nutno se v tomto místě vyvarovat jakémukoli vrtání „skrz“ rám. Dále je třeba dodržet počet a správné umístění kotvících bodů v závislosti na způsobu otevíravosti okna, kterému odpovídá směr namáhání.“ Důležitou kapitolou je také aplikace parotěsné a paropropustné uzávěry montážní spáry, což se ve většině případů řeší pomocí speciálních fólií. „Při instalaci fólií je opět nutné dodržet správný postup a bez patřičných zkušeností riskujete, že nebudou správně plnit svoji funkci. Proto je důležité zvolit kvalitního dodavatele oken, který má s instalací zkušenosti a rám okna za žádnou cenu nepoškodí,“ říká Ing. Miroslav Culka.

I krátká pozornost během podzimní instalace oken tedy zajistí dlouhý a bezstarostný pobyt ve vašem domě.

Více informací naleznete na www.dafe.cz.