Zpět

Práce na plošinách, střechách a lešeních si vyžaduje kvalitní vybavení

Pracujete na plošinách? Jste na střeše víc než doma? Lešení je vaším každodenním chlebem? Jako výškový profesionál potřebujte ke své práci vybavení, které má špičkové parametry. Toto většinou všichni akceptují. Ale jak se stavíte ke školením, která se týkají výšek?

Publikováno: 02.08.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Mají pravidelná školení vliv na bezpečnost práce?

Veškeré výškové práce jsou vždy spojeny se značným rizikem. Mnohým tragédiím lze ale poměrně snadno předejít důsledným používáním vhodných systémů, které zabezpečují pracovníka proti pádu. Proč se tedy ale nepoužívají? Důvodem by se mohla zdát vidina úspory peněz, ale bývá to většinou pohodlnost a nerozvážnost. I přes stále narůstající počet tragických případů je bezpečnost práce na střechách stále opomíjena a je zvláštní, že mnozí řemeslníci vykonávající výškové práce sice vědí, že jsou každý den vystaveni možnosti úrazu, ale přesto bezpečnostní pracovní prostředky často opomíjejí. Řešením pro navýšení bezpečnosti práce jsou pravidelná školení, která seznamují opakovaně pracovníky ve výškách s používáním prostředků primárního, sekundárního či osobního jištění proti pádu. Školení je povinen zajistit vždy dodavatel stavebních prací.

Co všechno potřebují pracovníci ve výškách?

Záleží samozřejmě na oboru, ve kterém se pohybujete. Je ale jasné, že doby, kdy si většina řemeslníků, kteří pracovali ve výškách, vystačili se starým odloženým horolezeckým materiálem a domácími udělátky, jsou dávno pryč. Dnes jsou vyžadovány moderní, speciální ochranné prostředky, které jsou vytvořeny přesně podle požadavků a potřeb jednotlivých oborů. Jsou pohodlné, odolné průmyslovému prostředí a tak snadno se neopotřebují. Veškerý speciální materiál a ochranné pomůcky jako jsou pracovní přilby, oblečení a obuv, pracovní postroje, lana, karabiny a spojky, kladky a vše ostatní dostanete například ve specializovaném e-shopu Worksafety. K zajímavostem patří i kompletní oborové sety pro práci ve výškách s vybavením např. pro pokrývače, elektrikáře a lešenáře.