Zpět

Natření nábytku lazurou v 3. krocích

Vdechnout dřevěnému nábytku svěží vzhled je jednodušší, než byste si mohli myslet. Rychle, snadno a s dlouhodobým efektem můžete nábytek upravit díky přípravkům dostupným v „hobby“ prodejnách s barvami a laky. To, jak jednotlivé kroky poskládat za sebe, se pak dočtete na níže uvedených řádcích.

Publikováno: 31.08.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Prozkoumejte stav dřeva

Vlhkost, roztoči, plísně, to vše může způsobit, že výsledek Vašeho úsilí při renovaci starého nábytku nebude dle Vašeho očekávání. Ještě před tím, než se pustíte do procesu natírání, dřevo řádně vysušte, tmelem zakryjte poškození, vybruste místa napadená škůdci a rovněž je ošetřete tmelem.

Zbruste povrch nábytku

Jakmile dokončíte výše uvedený bod, můžete se pustit do zbroušení původního nátěru. Zdrsnění povrchu rovněž usnadní nanášení nového nátěru. V této fázi se znovu zaměřte na místa napadená škůdci a místa, která jste zároveň ošetřovali tmelem. Vrstvu tmelu vybruste do hladka tak, aby na povrchu nevytvářela nerovnosti.

Připravte si vhodné podmínky a pusťte se do práce

Aby natírání nábytku probíhalo bez zbytečných vynucených pauz a s minimem stresu, je vhodné si předem připravit pracovní prostředí. Samozřejmostí by měl být dostatek světla (ten Vám pomůže odhalit nerozetřené vrstvy), možnost větrání a pracovní pomůcky jako:

  • barva, lazura či lak, kterým starý nábytek budete natírat
  • malířské štětce a válečky (větší rovné plochy můžete natírat za pomocí malířského válečku)
  • krycí páska a fólie (těmi překryjte ty části nábytku, které natírat nechcete
  • ochranné rukavice, brýle a ideálně i vhodný pracovní oděv

Dbejte na to, aby Vám na nábytku nezasychaly nerozetřené kapky lazury. Jakmile dokončíte nátěr, natřené plochy přetřete čistým hadříkem. U dveří od skříní je vhodné postupovat při nátěru stejně, jako byste natírali „klasické“ dveře, tj. nejdříve natřete hůře dostupná místa uprostřed dveří, následně zbytek prostředků dveří a následně plochy po okraji. Tímto postupem si zajistíte to, že dostatečně natřete každou část při minimálním úsilí. Zároveň se Vám s dveřmi bude lépe manipulovat, pokud na ně budete moci (po obvodu) chytat, protože tuto část (obvody) natřete až jako poslední.

Abyste z nábytku měli déle radost

Životnost lazury a výsledný vzhled ovlivňují i „maličkosti“ jako dodržování technologické přestávky mezi jednotlivými nátěry, použití impregnace před nanášením barvy a následné ošetřování nábytku mýdlovou vodou či čisticími prostředky určenými právě na dřevěný nábytek.