Zpět 7 fotografií

Dřevo a sklo – nadčasová kombinace

Spojení dřeva a skla je nestárnoucí klasikou, která dovede vašemu interiéru dodat žádoucí nádech elegance a luxusu. Díky moderním technologiím i invenci designérů navíc může tato nadčasová kombinace nabýt dosud nevídaných podob. A nemusíte se přitom spoléhat jen na skutečné dřevo! Dosáhnout autentického vzhledu dřeva můžete i s pomocí zdařilých imitací, které jsou od něj téměř k nerozeznání a navíc jej v mnohém předčí svojí cenou i užitnými vlastnostmi. Podívejte se s námi, jaké možnosti kombinace skla a přírodního vzhledu dřeva nabízí.

Publikováno: 16.08.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Dřevo na klice? Ideální volba pro celoskleněné dveře!
Dřevo v současnosti zažívá renesanci, ale nikoli jako dominantní součást interiéru, ale jako elegantní doplněk. Příkladem může být dveřní kování. „Dřevo v podobě plátků dýhy můžete dostat na kliku například s pomocí designového kování MAXIMAL. To totiž může na své pohledové ploše nést libovolný materiál, ať už se jedná o dýhu, sklo, kov nebo dokonce kůži,“ říká pan Roman Ulich, designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování. Nejzajímavějšího efektu dosáhnete, pokud se rozhodnete zkombinovat kliku vybavenou dřevěným povrchem s celoskleněnými dveřmi. Dřevo totiž dovede sklo, které někdy může působit příliš tvrdě a chladně, příjemně zjemnit a dodá mu působivý nádech elegance. Při otevírání dveří si navíc budete moci pokaždé užívat hřejivého pocitu, který dovede máloco navodit tak spolehlivě jako dotek dřeva.

Kouzlo prosklených dveří
Kombinace přírodního vzhledu dřeva a designové čistoty skla může přinést vašemu interiéru ještě mnohem více. Důkazem mohou být prosklené dveře, které za poslední desetiletí ušly řádný kus cesty. Nevzhledné panelákové dveře s typickou obdélníkovou tabulí skla jsou minulostí a dnešní výrobci jsou vám schopni nabídnout výběr z nepřeberného množství originálních tvarů prosklení, různých druhů skel i široké škály dřevodekorů, díky čemuž jsou možnosti vzájemných kombinací téměř nekonečné! „Prosklení dveří slouží primárně k propouštění světla z jedné místnosti do druhé, ale v současném interiérovém designu čím dál tím častěji přebírá dekorativní funkci,“ říká pan Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, předního českého výrobce interiérových dveří a zárubní, a doplňuje: „Příkladem mohou být dveře modelové řady SIMA, která nabízí výběr hned z několika originálních tvarů prosklení, a to včetně netradičních elegantních křivek, které vám v kombinaci s dřevinnými dekory umožní dosáhnout nevídaných efektů.“ Skleněná výplň je vyrobena z kaleného bezpečnostního sklem o síle 8 mm, takže se nemusíte obávat, že by při silnějším nárazu došlo k jejímu poškození. Vybírat je přitom možné z různých typů skla, ať už jde o běžné čiré sklo, mléčné sklo satináto, tónované sklo planibel, nebo celou řadu dalších typů skel.Odolnost i působivý vzhled dveří zaručuje také povrch dveří, který může být tvořen buď odolným CPL laminátem nebo povrchovým materiálem SOLO 3D. „SOLO 3D vyniká kromě vysoké mechanické odolnosti také tím, že dovede velmi věrně imitovat dřevo, a to včetně trojrozměrné struktury dřevních vláken a suků. Při pohlazení dveří tak máte pocit, jako byste se dotýkali skutečného dřeva,“ uvádí pan Martin Dozrál.

Sklo a dýha na ploše jediných dveří
Věděli jste, že je možné kombinovat sklo a dřevo na dveřích také tak, aby spolu rozdílné povrchové materiály tvořily jednu rovinu a téměř tak splývaly? Pokud ne, tak by vás mohly zaujmout designové dveře MASTER! „Konstrukce dveří MASTER je tvořena unikátním profilem z eloxovaného hliníku, k jehož zpevnění jsou využity vnitřní hliníkové příčky, které umožňují kombinovat různé povrchové materiály, a to jak v horizontální i vertikální rovině,“ říká pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která je českým výrobcem dveřních systémů. Plocha jediných dveří tak může nést nejen různé druhy skel, dýhu nebo laminát, ale například i kůži, kámen nebo různé imitace materiálů, díky čemuž je velmi snadné sladit dveře s dalšími interiérovými prvky. „Právě díky různým povrchům či jejich kombinaci mohou dveře Master splynout s okolní stěnou a být téměř neviditelné. K tomu jim pomáhají i skryté zárubně, které dveřím umožňují přesně lícovat se zdí,“ vysvětluje pan Petr Paksi.

Prosklená dvířka s rustikálním nádechem
Působivé spojení skla a dřevinných dekorů můžete dopřát i vaší nábytkové sestavě, a to například s novinkou v podobě skládaných dvířek T.segment. „Skládaná dvířka umožňují kombinovat různorodé dřevinné dekory, které dokonale imitují barvy i plastickou kresbu přírodního dřeva, a to nejen mezi sebou, ale například i s elegantním sklem,“ vysvětluje pan Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, a.s., největšího českého výrobce nábytkových dvířek a dekorativních panelů, a dále doplňuje: „Dvířka T.segment jsou dostupná v třídílné nebo pětidílné variantě. V pětidílné variantě vytvářejí efekt rámu, který připomíná masivní dřevo a ve spojení se skleněnou výplní působí rustikálním, ale přesto velice jemným a elegantním dojmem.“ Od dvířek z masivu se však T.segment odlišují cenovou dostupností i vyšší mechanickou odolností, která je dána zejména použitím odolného kaleného skla o síle 4 mm a kvalitní technologií olepení PUR, díky které dvířka bez problémů odolají vodě a vlhkosti i vysokým teplotám. Nemusíte se tak bát umístit je ani do prostředí kuchyně či koupelny.

Okna k nerozeznání od dřevěných
Asi nejtradičnější kombinaci dřeva a skla představují dřevěná okna. Ta jsou vyhledávána zejména z estetických a ekologických důvodů, svojí cenou ani snadností údržby se však nemohou rovnat s okny plastovými. Pokud hledáte kompromis mezi autentickým přírodním vzhledem dřevěných oken, užitnými vlastnostmi a cenou plastových oken, tak věnujte pozornost oknům PROGRESS, které vynikají svým povrchem zdařile napodobujícím přírodní dřeviny. „Plastová okna s originálními povrchy AnTEAK nebo SIENA PN se vyznačují velmi věrnou imitací dřeva, která je navíc podpořena dodatečnou povrchovou úpravou perleťovým pigmentem Iriodin. Ten dodává povrchu velmi působivý perleťový efekt, díky kterému se stává téměř nerozeznatelný od pravého dřeva,“ říká Ing. Miloslav Culka, obchodní ředitel firmy DAFE-PLAST, která se zabývá výrobou plastových a hliníkových oken, a dodává: „Zatímco povrch AnTEAK byl inspirován týkovým dřevem, povrch SIENA vychází z dekoru italského ořechu. Oba povrchy se dají velmi dobře kombinovat s interiérovým nábytkem a skvěle se uplatní jak v moderních, tak i v tradičněji laděných interiérech.“

Tip pro vás: Vyvolejte fotku do skla!
Možnosti využití skla v interiéru jsou nepřeberné. Sklo lze dnes už využít i pro vyvolání fotografie, kterou můžete následně využít jako dekoraci interiéru. Přitom je to tak prosté. Stačí vybrat vhodný snímek, stanovit si jeho velikost a poslat k výrobci. Domů vám dorazí fotografie – LikeFoto pevně zafixovaná v odolném skle, které tvoří pohledovou část obrázku, a chrání ho tak nejen před možným poškozením či odřením, ale i před vlhkem či vodou! Díky tomuto originálnímu řešení tak zcela odpadá starost s vyvoláním fotografie a sháněním drahého rámečku, ve kterém fotka často ani spolehlivě nedrží. Háček k pověšení je samozřejmostí.

Materiály vznikly s přispěním společnosti DAFE-PLAST, www.dafe.cz, J.A.P., www.japcz.cz, M&T, www.kliky-mt.cz, LikeFoto, www.likefoto.cz, SOLODOOR, www.solodoor.cz a Trachea, www.trachea.cz.