Zpět 3 fotografie

Dáme si vanilkovou…

Dodatečná dostavba zimní zahrady ke stávajícímu domu není právě ten nejjednodušší stavební krok… Jak tedy postupovat, aby váš nápad došel ke zdárnému konci? A jakých chyb se vyvarovat při konstrukci zimní zahrady? Za odpovědí jsme se vydali do Polné, města nedaleko Jihlavy, kde vyrostla zimní zahrada přizpůsobená přímo přáním majitelky.

Publikováno: 16.08.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Než si v zahradě posedíme…
Samotné stavbě zimní zahrady předcházela samozřejmě odborná konzultace u výrobce, který doporučil, jaké konstrukční komponenty zvolit a které dílčí úpravy bude dostavba vyžadovat, vzhledem ke svému umístění. „Pokud napojujeme zimní zahradu na stávající objekty, zřejmě budeme vytvářet trochu atypický tvar… Je celkem pravděpodobné, že v místě napojení se pravých úhlů určitě nedočkáme. To je ale samozřejmě záležitostí řádného zaměření stávající situace a jemu odpovídající navržení konstrukce,“ upozorňuje na úvod Ing. Miroslav Culka, obchodní ředitel společnosti DAFE-PLAST, tradičního českého výrobce plastových, hliníkových oken a dveří a zimních zahrad.

Dalším krokem je výběr vhodných materiálů. Ve spolupráci s odborníky paní majitelka zvolila okenní profily z hliníku. „Byť jde o kov a někomu by se mohl zdát do zimní zahrady studený, není to pravda. Hliníková konstrukce je pro zimní zahrady nejideálnější volbou. Díky vlastnostem hliníku je stavba povrchově odolná a vykazuje tvarovou stálost i při velkých výkyvech teplot, což se v těchto objektech často stává,“ chválí výběr Ing. Culka.

Při řešení barevnosti konstrukce paní majitelka odborníky potěšila. Rozhodla se totiž spojit stavbu zimní zahrady s renovací omítky domu. „Pokud má zákazník zájem o specifickou barvu konstrukce zimní zahrady, je samozřejmě nutné zvážit celkový estetický dojem, který bude dům a zimní zahrada vzbuzovat. Pokud chceme shodnou barvu konstrukce a omítky, je dobré začít právě s barvou profilů. Malíři vám poté hravě namíchají odstín omítky podle barevného vzorku zimní zahrady a vy se nemusíte obávat, že tzv. netrefíte stejný odstín,“ popisuje Ing. Culka i zdánlivý detail, který ale může v konečném důsledku ovlivnit celkový soulad domu a zimní zahrady.

Který je ten pravý…úhel?
Samotná stavba se neobešla bez drobných komplikací. Již postavené budovy jsou jen málokdy přizpůsobené budoucímu umístění zimní zahrady a tak se realizátoři potýkali například s absencí již zmiňovaného pravého úhlu. „Takové problémy se samozřejmě dají vyřešit a v tomto konkrétním případě pomohly klempířské plechy, které po precizním připojení ke stavbě doplnily chybějící centimetry. Pokud se tedy pro zimní zahradu teprve rozhodujete, je v ideálním případě vhodné vybrat takové místo vedle domu, kde je možné dodržet pravoúhlost a rovnoběžnost základové desky s domem. Je ovšem nutné mít zkušenost s tím, jak samotná zimní zahrada během celého roku pracuje. Při správném provedení nedojde k žádnému pohybu nebo dokonce prasklinám v oblasti ukotvení ve zdi,“ osvětluje tajemství napojení profilů k domu Ing. Culka.

Jak zkrotit sluneční paprsky?
Zastřešení zimní zahrady je jedním z klíčových faktorů celé stavby. Střecha této zimní zahrady je v provedení ze speciálního protislunečního skla. Takové sklo je ideální volbou právě pro zimní zahrady, neboť zajišťuje celoročně příjemné klima uvnitř konstrukce. „Protisluneční sklo kombinuje dvě vlastnosti moderních čirých protislunečních skel ve dvou vrstvách. Díky pokovené vnitřní straně vnějšího skla propouští střecha výrazně méně tepla ze slunečního záření. Není tedy sníženo přirozené osvětlení prostoru a ze zimní zahrady se tak nestane nepříjemný dusný skleník,“ doplňuje Ing. Culka.

Skla bočních stran jsou opatřeny roletami tak, aby bylo možno regulovat i paprsky vycházejícího a zapadajícího slunce.Prochládání prostoru pak brání izolační dvojsklo, které je použito pro boční stěny zimní zahrady. Aby byla zimní zahrada celoročně obyvatelná, rozhodla se majitelka pro krbová kamna, která jí ve studených měsících umožní příležitostné vytápění a během podzimu a zimy tak pomohu vytvořit příjemně útulnou atmosféru.

Vyklopit, posunout… a vyvětrat!
Dalším důležitým prvkem k udržování příjemného klimatu v zimní zahradě jsou svislá okna opatřená výklopně posuvným systémem PASK, který umožňuje nejen lehké otevření dveřních křídel, ale i jejich pohodlný posun za fixní díl stěn. Jejich výhodou je i možnost výklopného větrání.

Doplňky sluší i zimním zahradám…
Nejen proti slunci, ale i proti nežádoucímu hmyzu vás mohou ochránit vhodně zvolené doplňky u zimních zahrad. V tomto případě byla na jeden ze svislých posuvných dílů, umístěna protihmyzová síť. Při otevření okna se tak nemusíte obávat nechtěných návštěvníků ve vaší oáze relaxace. Protihmyzová síť je odnímatelná. „Toto doporučuji zejména během zimních měsíců, kdy je používání sítí zbytečné a vy tím prodloužíte její životnost,“ doplňuje na závěr Ing. Culka.

Péče o okna… jednoduše a lehce
O skla zimní zahrady pečuje majitelka jako o běžná okna. Pro snazší údržbu střešních oken si navíc pořídila teleskopický mop. Pro omytí naneseného běžného čistícího přípravku na okna pak postačí klasická zahradní hadice.

Pokud jste tedy o stavbě zimní zahrady přemýšleli a obávali se stavebního zásahu do svého domu, můžete se inspirovat úspěšným projektem z Polné. Bez obav svěřte svůj dům do rukou odborníků, kteří vám tento stavební prvek odborně napojí na vaši stavbu. Zimní zahradou tak získáte zajímavý doplněk vašeho stávajícího obydlí… bude také v barvě vanilky?

TIP na závěr: A proč se vyplatí svěřit stavbu zimní zahrady do rukou zkušených odborníků?
Navrhnou vám spolehlivé řešení, které zohlední a spočítají nejen tíhu konstrukce, a to především střechy, ale také povětrnostní vlivy a zejména nevyzpytatelnou váhu sněhu a ledu. Zkušený konstruktér vám také sdělí, jaké změny bude muset podstoupit váš dům, na který se zimní zahrada napojuje. Rozhodně se do stavby zimní zahrady nikdy nepouštějte svépomocí! Uvidíte, že byste daleko více ztratili, než získali…