Zpět

Vybíráte zdroj tepla pro Váš dům? Už jste slyšeli o rekuperaci?

Rekuperační jednotky určené pro domácnosti jsou malé, lze je snadno instalovat, mají nízké vstupní investice a vysoký výkon. Ušetřit můžete desítky procent nákladů na teplo. Pokud jste ve fázi, kdy vybíráte zdroj tepla pro Vaši novostavbu, je nejvyšší čas zabývat se výhodami, které Vám rekuperace nabízí.

Publikováno: 20.07.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Podnikatelé rekuperují dlouho

Zpětné využití tepla (rekuperace) je rozšířeno v podnikové sféře, kde se s ním můžete setkat v restauracích, hotelích, průmyslových areálech, administrativních budovách či sportovištích. I v době, kdy se ceny energií pohybují historicky na podprůměrně nízkých úrovních, je rekuperace tepla pro podnikatele jednou z možností, jak výrazně snížit náklady na provoz a zvýšit tak svou konkurenceschopnost.

Rekuperace tepla v domácnostech

Vám, coby majiteli rodinného domu či bytu, přináší rekuperace výhody v podobě výrazně nižších nákladů na topení, bez ohledu na to, jaký zdroj tepla využíváte (tepelná čerpadla, kotel na tuhá paliva, kotel na zemní plyn apod.). Rekuperační jednotky určené pro rezidenční budovy (rodinné domy, byty, chalupy) totiž umí zpětně využít až 91 % tepla!

Místo to, abyste teplo „zdarma“ a bez dalšího užitku vypustili do okolí, můžete využít jeho velkou část k vytápění nemovitosti.

Celý proces probíhá v případě rekuperačních jednotek GetAir takto:

  • rekuperační jednotka umístěná v obvodové zdi ventiluje ven teplý vzduch z místnosti, kdy tímto vzduchem ohřívá výměník
  • po 70 sekundách rekuperační jednotka začne nasávat vzduch zvenčí a ve výměníku jej ohřeje. Ještě než jej vypustí do místnosti, rekuperační jednotka zbaví vzduch nečistot a alergenů

Výrazná úspora bez velkých nevýhod

Rekuperační jednotky určené pro rezidenční bydlení jsou k dispozici i v podobě tzv. decentralizovaných zařízení, které lze použít v libovolném počtu místností (tj. rekuperace neprobíhá skrze jedno obrovské zařízení, které vytápí celou nemovitost, ale skrze více decentralizovaných jednotek). Jednotky jsou instalovány do obvodových zdí, do kterých je třeba vyvrtat otvor o průměru cca 18 cm.

S relativně nízkými vstupními investicemi, bez ztráty komfortu uvnitř nemovitosti a na dlouhou dobu jste tak schopni snížit náklady na vytápění zhruba o polovinu! Podobných příležitostí, jak snížit výdaje v domácnosti, na trhu není moc.