Zpět

Jak bydlet zdravě v rušném centru Brna

Na parcele v Křídlovické ulici byl nedávno dostavěn zajímavý polyfunkční dům podle návrhu architekta Zdeňka Fránka. S trochou nadsázky lze říci, že díky použitým technologiím poskytuje budoucím klientům jedno z nejzdravějších bydlení v Brně. 

Publikováno: 08.07.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Polyfunkční dům vyplňuje mezeru v proluce a vytváří nynější nároží. Architektonicky je dům pojat tak, aby přes svůj moderní vzhled vkusně zapadnul do stávající zástavby v centrální části Brna. Budova je součástí příjemného městského parteru. V 1. NP jsou navrženy prodejny se zázemím, ve 2. až 8. NP jsou navrženy byty. V suterénu pak garážová stání a místnosti nezbytné pro zázemí domu.

Cílem společnosti DIVERSE Develop bylo vytvořit projekt domu, který se, zejména po architektonické stránce, vymyká běžně zažitým standardům. To vše s důrazem na efektivitu využití prostoru, detail a nejkvalitnější materiály, za maximálního hygienického, tepelného a hlavně akustického komfortu.

„Jako zásadní pro kýžené zvětšení podlahové plochy bylo minimalizovat tloušťky veškerých svislých konstrukcí, čehož se dosáhlo použitím sádrokartonových příček včetně mezibytových za dodržení veškerých požárních, tepelných a zvukově izolačních vlastností,“ říká Jan Štíhel ze společnosti Rigips.

Efektivní systém odhlučnění
Pro zajištění akustické pohody budoucích obyvatel domu byly v interiérech využity nejmodernější sádrokartonové konstrukce firmy Rigips. Pro podhledy a bytové příčky byly použity sádrokartonové Modré akustické desky, které řeší akustiku efektivněji, než konstrukce zděné a navíc, díky malé tloušťce, zůstává větší užitná plocha místností.

Zdravý interiér
Investor i generální dodavatel společnost DIVERSE Develop však v řešení komfortu pro budoucí obyvatele domu šli ještě dál a zaměřili se nejen na akustiku, ale také na čistý vzduch v interiéru. V souladu s nejmodernějšími stavebními trendy použili v interiérech pro mezibytové příčky a podhledy sádrokartonové desky a Modré akustické desky s technologií Activ´Air. Složka Activ´Air trvale odstraňuje z ovzduší až 70% formaldehydu. Tato znečišťující škodlivina se vyskytuje v některém nábytku, kobercích, bytových textiliích, čistících prostředcích apod. Technologie Activ´Air je trvalým řešením odstranění formaldehydu z ovzduší a její doba účinnosti je minimálně 50 let.

Pevnost a odolnost
Pro konstrukce, na kterých jsou zavěšeny kuchyňské linky, byly použity pevné a odolné sádrokartonové desky RigiStabil s únosností až 80 kg na jeden kotevní bod. To umožnilo montovat kuchyňské skříňky přímo na sádrokarton bez dodatečných výztuh, či nutnosti zhustit profily. V koupelnách najdeme zelené impregnované sádrokartonové desky určené do vlhkého prostředí. Šachtové stěny jsou postaveny z červených protipožárních desek. Společnost GipsCon, která realizovala všechny sádrokartonové konstrukce, v tomto domě použila celkem na 8 000 m² sádrokartonu Rigips.

Blízký střed Brna tak získal výjimečnou budovu, která městský prostor neruší, ale příjemně dotváří a nabídne budoucím obyvatelům nebývalý komfort splňující nejnáročnější požadavky na akustickou pohodu, čisté ovzduší a bezpečnost.

Realizační firma GipsCon za tento projekt získala jednu z hlavních cen v soutěži o nejzdařilejší realizace ze sádrokartonu Rigips Trophy 2016.

  • Realizační firma: GisCon, s.r.o.
  • Projektant: Ing. arch. Zdeněk Fránek, FRÁNEK ARCHITECTS s.r.o.
  • Generální dodavatel: DIVERSE Develop s.r.o.

Fotografii naleznete ZDE.