Zpět 2 fotografie

Co vzít v potaz při výběru střešní krytiny

Výběr vhodné střešní krytiny se může ukázat jako skutečný oříšek, přitom se jedná o investici na mnoho let. Je tedy žádoucí nepodcenit žádný detail, jako je sklon střechy, stav a nosnost krovů, tepelně-izolační vlastnosti a podobně.

Publikováno: 18.07.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Mimo základních technických parametrů, které se odvíjí od dispozic vaší stavby, tu jsou však i další, obecnější faktory, které ovlivňují výběr střešní krytiny. Pojďme si je tedy rozebrat pěkně popořadě.

Kvalita a životnost

V tomto případě se rozhodně vyplatí pečlivě vybrat výrobce, neboť jedině firmy s dlouholetou tradicí a zkušenostmi jsou schopny dodat vám kvalitní střešní krytinu. Důležitým ukazatelem kvality střešní krytiny je i délka záruky. Většinou se záruka pohybuje v rozmezí od 20 do 30 let a záruka v délce 50 let je spíše ojedinělá. Přitom právě střecha je jednou z klíčových součástí každého rodinného domu a jistě předpokládáte, že vám bude bez problémů sloužit nejméně 50 let.

Cena

Kompletní realizace nové střechy, stejně jako „pouhá“ rekonstrukce střechy stávající, je poměrně nákladnou záležitostí a z vašeho rozpočtu ukrojí značnou část. Ovšem při nákupu střešní krytiny se nevyplatí přehnaně šetřit, neboť investice do kvalitních materiálů a prvotřídních výrobních linek na straně výrobců se nevyhnutelně musí projevit na ceně konečného výrobku.

Design a barva

Neméně důležitý je i design zvolené střešní krytiny, který se zásadním způsobem podílí na celkovém vzhledu domu. Současné trendy se ubírají spíše cestou jednoduchosti, design střešních krytin je decentní, bez zbytečných ozdobných prvků. Nabídka se rozrůstá i co do barev.

Ekologická zátěž

V neposlední řadě je vhodné vzít do úvahy také ekologickou zátěž, které dané řešení představuje. Právě na tento aspekt se v současné době klade čím dál větší důraz. Při zkoumání zátěže konkrétní střešní krytiny na životní prostředí se sleduje nejen spotřeba energie a emise CO2 při výrobě, ale také zátěž odpadu vzniklého při výrobě. Ze srovnání vychází nejlépe dřevěné šindele, následují betonové střešní krytiny a až poslední místo zaujímají pálené střešní tašky. S ohledem na to, že dřevěné šindele se pro zastřešení rodinných domů v současnosti už příliš nepoužívají, pak se jako nejekologičtější řešení ukazují betonové střešní krytiny.

Stavíte dům, nebo se chystáte na rekonstrukci střechy? Rádi vám dokážeme, že betonové střešní krytiny jsou optimálním řešením pro váš projekt. Všechny potřebné informace o kvalitní betonové střešní krytině vyráběné naší firmou Mediterran naleznete na internetových stránkách www.terran.cz, kde vám rovněž rádi poradíme s výběrem nejvhodnější střešní krytiny a všech potřebných komponentů.