Zpět 4 fotografie

Mezinárodní finále Saint-Gobain Gypsum International Trophy se letos konalo v Praze a už zná své vítěze

V Praze se konalo slavnostní vyhlášení soutěže Saint-Gobain Gypsum International Trophy 2016.

Publikováno: 10.06.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Jedná se ozcela ojedinělou událost v rámci oboru suché výstavby a jednu z největších akcí svého druhu na světě. Kořeny této unikátní soutěže sahají do Paříže roku 1998. Jejím hlavním cílem je ocenit nejzajímavější projekty s využitím sádrokartonu z hlediska designu, technické náročnosti, inovativnosti a udržitelné výstavby. Ceny přebírají firmy, které tyto projekty realizovaly, a je to pro ně velmi prestižní záležitost. Projekty do soutěže přihlašují divize Saint-Gobain Gypsum z celého světa.

Letošní 10. ročník soutěže byl pro Českou republiku obzvlášť významný. Poprvé v historii se slavnostní vyhlášení konalo v Praze. Žofínský palác přivítal více jak 450 hostů z 36 zemí. Mezi hosty byli zastoupeni ředitelé realizačních firem, architekti, projektanti, novináři a vysocí představitelé společnosti Saint-Gobain.

Ředitel společnosti Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Rigips Nikola Hoffmann k tomu uvádí:

„Jsme hrdí, že letos jsme mohli být hostiteli této celosvětové oslavy sádrokartonářského řemesla. Je to důstojná propagace České republiky i divize Rigips.“

Tento ročník byl ze všech předcházejících největší a těšil se také nehojnější účasti různých projektů využívajících sádrokartonových konstrukcí. Místa staveb byla rozeseta po celém světě: od Indie, přes Ruskou federaci až po západoevropská města. Českou republiku reprezentovaly tři projekty.

Mezinárodní soutěž koncernu Saint Gobain je důkazem toho, že ze sádrokartonu se dá udělat prakticky cokoliv: například i interiér katolického kostela, jehož francouzský projekt na Žofíně vzbudil pozornost a byl i náležitě oceněn. Vítězným projektem se pak stala realizace interiéru Pařížské filharmonie, kde práce se sádrokartonem dosáhla umělecké úrovně.

Ceny pro ty nejlepší
Udílelo se 12 cen celkem v šesti kategoriích, kdy vrcholem shromáždění bylo udílení hlavních cen, kterými byly Grand Prix a Cena presidenta. Konkurence byla tvrdá, protože z 89 soutěžících projektů uspělo 14.

Oceněné projekty:

  • Grand Prix: Pařížská filharmonie, Francie
  • Cena Presidenta: J.W.Mariott, Indie
  • Kategorie sádry: Katolický kostel Gerstheim, Francie
  • Kategorie sádrokartonu: Nadace Luis Vuitton, Francie
  • Komerční kategorie: Hugos Restaurant Bar Lounge,Německo
  • Kategorie inovací a udržitelného rozvoje: Divadlo de Stoep, Nizozemsko
  • Kategorie rezidenční: Hochbau 21/BSC-Areal, Švýcarsko
  • Kategorie zařízení ve zdravotnictví a vzdělávání: Hotel SchlossMontabaur, Německo