Zpět

Léto je nejlepší doba pro instalaci tepelného čerpadla

Pořízením tepelného čerpadla ušetříte náklady na vytápění a ohřev teplé pitné vody. V létě s ním můžete vnitřní prostory i ochlazovat, a tepelné zisky využít pro ohřev vody v bazénu. Tepelná čerpadla jsou přizpůsobena k zapojení solárních kolektorů a fotovoltaických panelů.

Publikováno: 02.06.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Tepelné čerpadlo dokáže získávat energii z obnovitelných zdrojů, jako je vzduch, voda a země. Jeho používáním tak nejen šetříte náklady na vytápění, ale přispíváte i k ochraně přírody a jejího bohatství. Protože příroda je nevyzpytatelná, můžeme k nim jako bivalentní zdroj přidat kondenzační kotel. Ten pomůže čerpadlu ve špičce a jejich souhra je dirigována automatickou regulací.

Tepelné čerpadlo a jeho princip

Možná ani nevíte, že tepelné čerpadlo denně používáte. Stejné technologie je využíváno v klimatizaci a chladničce. V uzavřeném potrubí obíhá nemrznoucí kapalina, která se při expanzi ochlazuje a mění v páru. Ta dojde do výparníku, kde přejímá teplo z venkovního prostředí. Tím může být vzduch, voda, nebo země. Jakmile se zahřívá, tak kondenzuje zpět do kapalného skupenství. Jejím opětovným stlačením, pomocí spirálového kompresoru, dojde k zahřátí a ve výměníku předává teplo zpět vodě, vzduchu, nebo zemi. Rozdíl mezi chladničkou a tepelným čerpadlem je tedy pouze v umístění výparníku a výměníku.

V zimě topí, v létě chladí

Kromě vytápění v zimním období, kdy tepelné čerpadlo ohřívá topnou vodu, získáte energii zdarma i pro ohřev pitné vody. Pro maximalizaci zisku tepelné energie, jsou tepelná čerpadla vybavena přípojkou pro solární kolektory. Připojením fotovoltaických panelů zase snížíte spotřebu elektřiny kompresoru a oběhového čerpadla. V létě oceníte funkci chlazení, kdy lze vnitřní prostory domu ochlazovat za pomoci radiátorů. Obrácený chod znamená, že získáte vlastně bazénové tepelné čerpadlo zdarma, pro ohřev vody na koupání.

Léto je nejlepší období pro montáž tepelných čerpadel. Návratnost investice se pohybuje kolem 5 let a závisí na tom, pro jakou technologii se rozhodnete. Nechte si zdarma poradit odborníky a vyberte si tu nejlepší variantu pro váš domov.