Zpět 8 fotografií

Ticho léčí

Ticho je v současnosti nedostatkovou komoditou. Hlasitá hudba, nepřetržité vyzvánění mobilních telefonů, burácení dopravních prostředků… zvuky na nás zkrátka útočí téměř ze všech stran. Není divu, že alespoň u sebe doma si každý chce užít trochu toho ticha, které někdy dovede i léčit. Podívejte si s námi, jak zařídit interiér, aby se z vašeho domova stala oáza klidu a pohody. 

Publikováno: 03.05.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Hluk nechte za dveřmi!
Současnou hektickou dobu charakterizuje všudypřítomný hluk. I když už si myslíte, že jste unikli před nepříjemným ruchem ulice do bezpečí svého domova, začne se najednou z ostatních místností ozývat nahlas puštěná televize nebo rachotivý zvuk pračky. Přitom stačí tak málo, abyste dosáhli vytouženého ticha. „Pokud chcete, aby veškeré rušivé zvuky domácnosti zůstaly za dveřmi vaší ložnice nebo obývacího pokoje, tak si pořiďte zvukově izolační dveřní komplet, jehož zvukový útlum činí minimálně 27 decibelů. Základem útlumu je kvalitní těsnění po celém obvodu dveřního křídla a druhá, neméně důležitá, je konstrukce, kde klíčovou roli má dveřní výplň, která je oproti běžným dveřím posílena,“ vysvětluje, pan Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR, která patří k předním českým výrobcům interiérových dveří a zárubní, a dodává: „V dnešní době lze umístit protihlukové dveře dokonce i do bezbariérových prostor. Umožňuje to mechanický práh, který je stabilní skrytou součástí dveří a při jejich zavření se automaticky vysune a utěsní milimetrovou mezeru mezi podlahou a dveřmi.“ Nezapomínejte na to, že protihlukové dveře by měly být vždy otočné, jelikož posuvné dveře, ať už na stěnu nebo do stavebního pouzdra, zvukovou izolace neumožňují. „Pro zabránění průniku hluku je také důležitá samotná stavba, hlavně stěny a podlaha. Pokud budou mít nízkou úroveň zvukové izolace, tak jsou zde speciální dveře zbytečné,“ upozorňuje dále pan Martin Dozrál.

Hodnoty zvukového útlumu interiérových dveří

PROTIHLUKOVÉ DVEŘE

PROTIHLUKOVÉ PROVEDENÍ

Jednokřídlé falcové s voštinou, pevný práh

27 dB

Jednokřídlé falcové, výsuvný práh

32 dB

Jednokřídlé falcové s odlehčenou dřevotřískovou deskou, pevný práh

33 dB

Jednokřídlé falcové s pevným prahem

38 dB

Jednokřídlé falcové s výsuvným prahem

37 dB

Dvoukřídlé falcové s výsuvným prahem

36 dB

Jednokřídlé bezfalcové s výsuvným prahem

33 dB

Dvoukřídlové bezfalcové s výsuvným prahem

32 dB

DVBT, s výsuvným prahem

37 dB

DVBT, s pevným prahem

37 dB

Zdroj podkladů: SOLODOOR, www.solodoor.cz 

Zvuková izolace u skleněných dveří? I to je možné!
To, že dřevěné dveře mohou mít vynikající zvukovou izolaci, asi nikoho nepřekvapí. Věděli jste ale, že i skleněné dveře dovedou zabránit průniku hluku? Ano, dnes je už možné i to, co dříve nešlo! Vše řeší novinka českého výrobce J.A.P. – dveře MASTER. „Zvukový útlum až 34 decibelů je u dveří MASTER umožněn díky výplni z extrudovaného hliníku, která je umístěna mezi dvěma skly o síle 4 mm, a spodnímu mechanický prahu, jenž je zabudovaný do dveřního křídla“ vysvětluje pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P. a dodává: „Zvukový útlum jsme samozřejmě testovali v nezávislé zkušebně ve Zlíně, a získali zde tak potřebné odborné certifikáty.“ Kromě zvukové izolace se dveře MASTER vyznačují i dalšími překvapivými vlastnostmi. Dokážou vyrůst do atypické výšky až 3,7 metrů a na své ploše umožňují kombinovat různé povrchové materiály, a to jak v horizontální, tak i vertikální rovině. Obvyklé limity, na které jsme ve světě dveří zvyklí, tak dveře MASTER překračují hned v několika ohledech.

Tichá manipulace s posuvnými dveřmi
Stalo se vám někdy, že jste zabrali za kliku a při otevření dveří se ozval nepříjemný vrzavý zvuk, ze kterého vám po celém těle naskočila husí kůže? Vylekalo vás k smrti náhlé a hlasité prásknutí dveřmi? Těchto zážitku se již naštěstí nemusíte obávat, doba, kdy dveře běžně vydávaly děsivé zvuky jako z horroru, je dávno pryč. Trendem posledních let jsou posuvné dveře, jejichž otevírání a zavírání nemusí být pouze pohodlné, plynulé a hladké, ale může být i velmi tiché. Umožňuje to tzv. tichý doraz, což je mechanismus, který dveře sám tiše dovře. „Princip univerzálního tichého dorazu pro všechny typy dveří je založen na dvou tlumičích umístěných proti sobě. Jakmile s dveřmi začnete manipulovat, tlumič se zaktivuje a spolu s ním působí k dovření dveří pružinka jako tažná síla,“ říká pan Petr Paksi. Tichý doraz může být instalován i u dveří dvoukřídlých nebo dveří celoskleněných. Výhodou je také to, že jej lze nainstalovat dodatečně.

Zdroj podkladů: J.A.P., www.japcz.cz

Zavírejte tiše a bezpečně
I s otočnými dveřmi můžete manipulovat neuvěřitelně tiše a pohodlně. Umožňuje to magnetický zámek pro polodrážkové i bezpolodrážkové dveře. „U magnetického zámku se střelka vyklápí až ve chvíli, kdy dojde k zavření dveřního kompletu. Dveře proto není nutné zavírat klikou, ale stačí je pouze přistrčit. Při dosednutí dveří do zárubně střelka automaticky a tiše zajede do protiplechu,“ vysvětluje pan Roman Ulich, designér českého výrobce kování M&T. Díky tomu, že v otevřeném stavu není střelka vůbec vidět, odpovídají dveře s magnetickou střelkou plně současným designovým a bezbariérovým trendům, které velí, aby co nejvíce funkčních prvků zůstalo skryto. Kromě tichosti, snadné manipulace a estetických kvalit je magnetický zámek oceňován například také pro to, že snižuje riziko poranění při neopatrném pohybu v blízkosti dveří.

TIP: Dveře zarazit či přidržet
Nebaví vás už poslouchat rány, které se ozvou pokaždé, když neopatrně otevřete dveře a ony narazí do zdi? Nehledě na to, že klika postupem času udělá nevzhledný důlek do zdi. Přitom řešení je tak jednoduché a ještě k tomu designové. Už dávno se totiž nedělají zarážky či přidržovače dveří, které by „jen“ sloužily svému účelu. Naopak! Zvolte takovou zarážku, která bude ladit nejen s dveřním kováním, ale i s celkovým vzhledem vašeho interiéru. Tichému otevírání dveří, a to i v momentech neopatrnosti, vám pak nebude nic bránit.

Zdroj podkladů: M&T, www.kliky-mt.cz

Elegantní a bezhlučné zásuvky
Starosti spojené s nepříjemným drhnutím a hlasitým dovíráním zásuvek můžete nyní již klidně hodit za hlavu. „Pokud si potrpíte na ticho a klid, rozhodně věnujte pozornost systému SOFT CLOSING. Jde o systém speciálních tlumičů, který je určen pro tiché a absolutně bezhlučné dovření zásuvek nebo dvířek. Tlumiče dvířka či zásuvky zbrzdí a zajistí jemné zavření,“ informuje Ing. Zdeněk Blažek, manager marketingu Dřevojasu, v. d., tradičního českého výrobce koupelnového nábytku.

Zdroj podkladů: Dřevojas, www.drevojas.cz

Okna chránící před hlukem
Jestliže to myslíte s tichem ve svém domově vážně, rozhodně byste neměli opomenout výběr těch správných oken, které zajistí, že se skrze ně nedostanou žádné nepříjemné venkovní hluky a ruchy. „Vždy je potřeba rozlišovat zvukovou neprůzvučnost samotného zasklení a celého okna. Například zasklení se speciální vnitřní folií HEAT MIRROR, která u oken zajišťuje velice nízkou hodnotu tepelného prostupu, dosahuje neprůzvučnosti 34 decibelů,“ uvádí Ing. Miroslav Culka, obchodní ředitel firmy DAFE – PLAST, s.r.o., která se zabývá výrobou plastových a hliníkových oken, a doplňuje: „V případě oken PROGRESS je však možné díky rámové konstrukci, použitému materiálu RAU FIPRO® a i použitému zasklení dosáhnout útlumu hluku 47 decibelů.Pro srovnání – stejnou hodnotu zvukového útlumu mají speciální zvukově izolační dveře v nejvyšší zvukově izolační třídě.“

Zdroj podkladů: DAFE-PLAST, www.dafe.cz