Zpět 2 fotografie

Postavte si nízkoenergetický dům na klíč

Ceny energií neustále rostou a to nás nutí zamýšlet se nad otázkou, jak co nejvíce snížit energetické ztráty. Známé moudro: „Nejsnáze vydělané peníze jsou ty, které ušetříme.“, tak můžeme vztáhnout i na vytápění rodinného domu. Nízkoenergetický dům má v porovnání s běžnou novostavbou poloviční až třetinovou spotřebu tepla. 

Publikováno: 27.05.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Myšlenka bydlení v nízkoenergetickém standardu přišla na svět jako odpověď na stále rostoucí ceny elektřiny, plynu a uhlí. Domy v pasivním a nízkoenergetickém standardu začaly vznikat v Německu na pomezí 80. a 90. let. Dnes je můžeme považovat za standardizované co do legislativy i stavebních postupů. Na trh samozřejmě přicházejí stále nové materiály a technologie, normou je ale stanoveno, že pasivní dům má měrnou potřebu tepla do 15 kWh na m2 a rok, nízkoenergetický dům má tuto spotřebu v rozmezí 15 – 50 kWh na m2 a rok.

Pro splnění nízkoenergetických parametrů je potřeba dokonale zateplit obálku budovy, pomocí kvalitní izolace. Aby teplo nikudy neunikalo, musí být eliminovány i takzvané teplené mosty. To jsou místa, kudy se teplo z vnitřku domu přenáší skrz stěny ven. Může to být například špatně navržené okno, nebo podpůrný nosník balkonu, který prochází skrz izolaci.

Kromě eliminace teplených ztrát je důležité maximalizovat i tepelné zisky. Toho nejlépe dosáhneme správnou orientací domu na pozemku. Nejvíce oken a prosklených ploch by mělo směřovat k jihu, kde využijeme tepelné zisky ze sluníčka. Chybou je orientace oken na západ, protože v létě má
slunce stále dost síly, i když je sluníčko nízko nad horizontem. Při západní orientaci tak dochází k přehřívání interiéru a musíme více větrat.

Jako nízkoenergetickou dnes není problém postavit prakticky jakoukoliv stavbu. Cenově zajímavé jsou montované dřevostavby, které lze navrhnout i jako projekty bungalovů, vícepodlažní domy, nebo rekreační objekty.