Zpět 2 fotografie

České děti už ví, jak se staví energeticky úsporné bydlení

Co je to energeticky pasivní dům? Jak funguje a proč je zdravý? A jak se vlastně staví? Na tyto a další otázky už znají odpovědi více než 4 000 českých dětí. Centrum pasivního domu je vzdělávalo pomocí interaktivní putovní výstavy, tzv. dětského experimentária „Bydleme zdravě – půjde to hravě“, která téměř dva roky brázdila Česko. V těchto dnech expozice oficiálně končí. S výstavními sály a muzei se ale nerozloučí.

Publikováno: 27.04.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Výstava „Bydleme zdravě – půjde to hravě“ je projektem Centra pasivního domu a měla za cíl ukázat školákům ze 4. – 6. tříd základních škol, ale také jejich rodičům a učitelům, jak fungují energeticky šetrné domy a proč jsou ohleduplné k lidskému zdraví i přírodě. Projekt trval téměř dva roky. Začal v srpnu 2014 a končit bude nyní, 30. dubna 2016, v Národním technickém muzeu.

„Chtěli jsme ukázat české veřejnosti, že energeticky šetrné domy nejsou nikterak složité, ba naopak – jejich základní principy jsou tak prosté, že na ně přijdou i malé děti. To se nám povedlo. Expozice měla kladný ohlas nejen u malých, ale také velkých návštěvníků,“ říká Kateřina Tydlačková, koordinátorka projektu, který procestoval doslova celé Česko.

Experimentárium „Bydleme zdravě – půjde to hravě“ bylo totiž během své tour k vidění ve všech velkých krajských městech země, jako je Praha, Brno, Plzeň, Ostrava a další. Odhadem ho navštívilo na 300 000 návštěvníků. Jen do Národního technického muzea, kde je expozice umístěna od března do dubna 2016, se s podstatou energeticky pasivního domu seznámilo téměř 900 dětí.

Výstavu, kterou mohou návštěvníci do 30. dubna v Národním technickém muzeu navštívit, tvoří celkem 11 interaktivních stanovišť. Ta jsou navržena tak, aby dětské návštěvníky vtáhla co nejvíce do hry. Inspiraci hledali autoři u velkých světových science center. „Děti si mohou doslova osahat vše důležité, co patří ke stavbě zdravého pasivního domu – natáčí dům ke světovým stranám, třídí vzorky izolací, prosvěcují trojsklo, skládají okenní rám, měří obvod domu, zjišťují, co vyhřeje dům, vláčkem převáží molekuly vzduchu do rekuperace a tak dále“, komentuje jednotlivé panely výstavy David Šimek, hlavní animátor programu. Dále organizátoři připravili originální stolní hru „Stavíme pasivní dům“ nebo pracovní listy. Pomocí QR kódu je možné u každého panelu spustit vtipný audio komentář, zvlášť pro dospělé i pro děti.

O experimentárium „Bydleme zdravě – půjde to hravě“ je i nadále velký zájem. Organizátoři proto expozici představí také v menších městech. Zatím je jisté umístění expozice v Telči v letním období a na podzim v Třebíči.

Video o celé výstavě najdete zde: http://www.pasivnidomy.cz/deti 


Celý vzdělávací program „Bydleme zdravě – půjde to hravě!“ je podporován v rámci programu Fond pro NNO. Projekt byl podpořen grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. Bližší informace na www.fondnno.cz a na www.eeagrants.cz