Zpět 9 fotografií

Výběru podlahové krytiny se vyplatí věnovat pozornost, rozhodování by nemělo zůstat u designu a ceny

Zvolit správně podlahovou krytinu tak, aby se líbila, neokoukala a zároveň řadu let dobře a bezpečně sloužila, vyžaduje alespoň základní orientaci a informovanost. Ta se navíc bude hodit i při konzultaci vhodnosti podlahy s odborníky ze specializovaných firem. Podlaha významně ovlivňuje komfort místnosti a nepřímo působí také na naše zdraví, od materiálového složení přes teplo od nohou až po třeba prašnost. 

Publikováno: 18.03.2016
Rubrika:

Není vidět, ale je důležitý
Aby podlaha byla bezpečná, bez nerovností a zbytečných nedokonalostí, má velký vliv nejen samotná pokládka, ale také kvalita podkladu. A právě tato „neviditelná“ součást podlahy je základním předpokladem pro všechny typy podlahových krytin. Podklad musí být pevný, rovný a suchý. Zatímco podlahu můžete s nadsázkou měnit třeba každý rok, kvalitní podklad by měl vydržet a sloužit beze změny. Každá větší nerovnost a hrubá nečistota se v průběhu užívání může nenávratně promítnout a narušit strukturu podlahy. Přičemž drobné nedokonalosti podkladu lze vyřešit pomocí samonivelační stěrky či spárovacího tmelu. Precizní zpracování jednoznačně vede k dlouhodobému kvalitnímu užívání podlahové krytiny.  

Profesionální pokládka
Samotná pokládka podlahy se rovněž řídí několika pravidly. Roli zde sehrává charakter místnosti (zejména možný výskyt vlhkosti např. v koupelně, ale i její velikost), typ a konstrukční provedení podlahové krytiny (řada materiálů umožňuje volbu mezi pokládkou plovoucím způsobem a pevným spojením k podkladu), požadavek na umístění podlahového topení (na topný systém bývá vhodnější krytinu přilepit), kvalita zvukové izolace u konstrukce stavby (správné odhlučnění stropů a stěn sehrává v akustice místnosti doma i u sousedů nemalou roli) i plánovaná životnost vybrané podlahy. Je-li například podlaha provizorní a dočasnou volbou, je zbytečné ji s podkladem pojit napevno, plovoucí způsob pokládky usnadní (urychlí i zlevní) následnou výměnu. Při pokládce musejí být dodrženy pokyny, které ke krytině udává výrobce, i obecně platné normy a standardy. U většiny plovoucích variant je zapotřebí neopomenout doporučené podložky (ochrana před kročejovým hlukem a parozábrana) a zachovat dilatační mezery. Při pokládce lepením zase vstupuje do hry správná volba chemie i technologie nanášení (způsob, množství, operativnost). Zkušení podlaháři se postarají jak o přípravu podkladu, tak o správnou volbu a provedení pokládky. Ceny práce profesionálů se liší dle firmy i regionu, záleží také na kvalitě a nutnosti úpravy podkladu i druhu podlahy a způsobu pokládky, spodní hranice ceny práce začíná na orientační částce 130,- Kč / m2 u vinylových podlah a 150,- Kč / m2 u dřevěných podlah.

Kterou kam?
K výběru je mnoho inovovaných materiálů (kupříkladu výrobní technologie vinylových podlah se ubírají k ekologické alternativě, třeba na bázi organického polyuretanu bez obsahu PVC, změkčovadel či chloru), konstrukčních variant, barev a dekorů i cenových relací podlahových krytin. Každý materiál má svá specifika, přírodní materiály hřejí ze své podstaty, dřevo je náročnější na péči a údržbu, laminát je odolný vůči zátěži, ale chladný a náchylný na vodu i výskyt kročejového hluku, tvrzený vinyl je pružný, odolný a nenáročný na údržbu, měkčené PVC v rolích je levné, nenáročné, nekvalitní produkty však mohou uvolňovat vyšší emise těkavých látek nebo mít kratší životnost, chladná dlažba skvěle vede teplo z podlahového topení, zároveň je „křehká“, koberce s dlouhým vlasem zadržují prach atd. Odlišné technické a užitné vlastnosti i nároky na údržbu předurčují, že ne každá podlaha se hodí do všech místností.

Chodba a vstupní prostory
Vstupní místnost by měla být reprezentativní, zároveň snadno udržovatelná. Velmi důležitá je zde tzv. čisticí zóna, nejčastěji řešená rohoží, která zachytí všechny hrubší nečistoty, které do bytu vnášíme z venku. S tím souvisí i volba podlahy, která musí být odolná vůči mechanickému poškození i působení vody, bezproblémově udržovatelná, nekluzká a v dobře zvoleném odstínu. U dlažby si např. dávejte pozor na spáry, tmavší odstíny jsou zde tou lepší volbou.

Vhodné materiály: dlažba, linoleum, tvrzený vinyl, ekologické elastické podlahy, kámen, lité podlahy

(Ne)vhodné materiály: dřevo, korek, laminát, koberce, PVC v rolích

Kuchyň
Podlaha v kuchyni musí zvládnout padající předměty i další rizika spojená s vařením a mytím nádobí. Z toho vyplývá, že by měla být odolná vůči nárazům, vodě, každodennímu užívání, dobře udržovatelná a nekluzká. V kuchyně se netřeba bát „chladnějších“ materiálů. Ideální je možnost případné snadné opravy či výměny krytiny.

Vhodné materiály: dlažba, tvrzený vinyl, linoleum, korek, ekologické elastické podlahy

(Ne)vhodné materiály: laminátová podlaha, koberec, krytiny s vyšším množstvím spár (pozor na odstín spár), dřevo (prostor kuchyně zvládne, ale není ideální)

Obývací pokoj
Místo odpočinku, reprezentativní prostor pro setkávání s rodinou i přáteli, volba podlahy je zde designovou záležitostí, měla by být příjemná na pohled i dotek a hřejivá.

Vhodné materiály: dřevo, ekologické elastické podlahy, linoleum, korek, tvrzený vinyl, laminát, koberec, ale i třeba litá podlaha v kombinaci s podlahovým topením

(Ne)vhodné materiály: z podstaty studené materiály typu dlažba, lité podlahy, kámen

Ložnice
Místnost, která je symbolem klidu, relaxace a pohody. Podlaha zde nevyžaduje nároky na odolnost, měla by být hlavně útulná, příjemná pro bosou nohu, hřejivá a celkově „zdravá“, a to z hlediska složení i zadržování prachu apod.

Vhodné materiály: dřevo, linoleum, korek, ekologické elastické podlahy, tvrzený vinyl, laminát, případně koberec (pro alergiky méně)

(Ne)vhodné materiály: z podstaty studené materiály typu dlažba, lité podlahy, kámen či PVC v rolích

Dětský pokoj
Pro naše nejmenší jen to nejlepší, tato slova by měla platit i při výběru vhodné podlahové krytiny. Materiál musí být příjemný na dotek, hřejivý, zároveň odolný, dobře udržovatelný a „zdravý“, nealergenní.

Vhodné materiály: linoleum, ekologické elastické podlahy, tvrzený vinyl, korek, dřevo, případně laminát, který je odolný vůči oděru, zároveň však chladnější

(Ne)vhodné materiály: dlažba, lité podlahy, kámen, PVC v rolích

Koupelna
V koupelně je největším nebezpečím pro podlahu voda a vlhkost, kterým musí odolávat. Zároveň by měla být nekluzká, ideálně jednolitá s minimem přerušení a spojů, dobře udržovatelná. Důležité je myslet na kvalitní pokládku, nejlépe celoplošným lepením, a pečlivé zakončení kolem stěn, aby se pod krytinu nedostávala na zdech se srážející pára, vedoucí ke vzniku plísně. Pokud uvažujete o podlahovém vytápění, koupelnu určitě nevynechte.

Vhodné materiály: dlažba, vinyl, ekologické elastické, lité podlahy, dále vybrané varianty linoleí i korku

(Ne)vhodné materiály: dřevo, laminát, koberec

Otázky pro Milana Mrkáčka, vedoucího regionálního prodeje společnosti Kratochvíl parket profi, s.r.o.

Jakou chybu dělají zákazníci při pořizování krytiny?
Důležité je nezaměřovat se čistě na cenu a vzhled, ale více zohledňovat užitné vlastnosti a charakter místnosti, a to z pohledu jejího využití i „stáří“, zdali se jedná o nové či rekonstruované prostory (typ konstrukce stavby). Volba podlahy by měla být podchycena co nejdříve, aby se připravily podklady přesně „na míru“ vybraným typům krytiny, např. aby dvě odlišné podlahy byly položeny v jedné rovině. Podceněna by neměla být otázka tepelného odporu a vhodnosti krytiny na podlahový topný systém, nároky na mechanické zatížení i zdravotní hledisko, zejména jedná-li se o osoby s alergiemi či respiračními potížemi. Spíše měkčí materiály volte v případě problémů s klouby. Je dobré také zohlednit přítomnost domácích mazlíčků. Kromě designu a ceny doporučuji neopomínat kritéria jako odolnost, praktičnost a životnost.

Jaké trendy se promítají na trhu podlahových krytin?
V popředí se jednoznačně drží přírodní materiály, reprezentované dřevem, linoleem, ale i dalšími inovovanými produkty na přírodní bázi. V sortimentu dřevěných podlah je oblíbený 1lamelový formát a přírodní olej. Po vlně tvrzených vinylových podlah v dílcích, které dokážou věrohodně napodobit dřevo, kámen, štípaný mramor, travertin, dlažbu i kov, v poslední době roste na významu alternativa v podobě ekologických elastických podlah bez obsahu PVC a změkčovadel. Zákazníci u nich oceňují pestrost vzhledu (od barev po různorodost imitací), vysokou odolnost, snadnou údržbu (bez nutnosti užívat čisticí přípravky) a nulové emise těkavých látek, tedy absolutní zdravotní nezávadnost i následnou ekologickou likvidaci.

Více o podlahových krytinách najdete na www.kpp.cz.