Zpět 13 fotografií

Od nerezu k nerezu, nikdo nebude stát!

Současné trendy moderního a zároveň vysoce komfortního bydlení mají v materiálech jasno. Zatímco v kuchyni je nerezový materiál známkou spolehlivé funkčnosti a kvality, z jiného úhlu se na něj dívá bytový design, u kterého je představitelem vysoce módního a liniově čistého stylu.

Publikováno: 10.03.2016
Rubrika:
Autor: (red)

Designově a bezpečně s nerezovým zábradlím
Přemýšlíte nad tím, jaké zábradlí nejlépe doladí vaše schodiště, tak aby byl podtrhnut jeho moderní a designový vzhled? Vsaďte na nerez! Bude vás těšit jeho luxusní vzhled, ale i pro něj typické vlastnosti – odolnost a lesk, aniž by vyžadoval zvláštní údržbu. Stylově tak zabezpečíte spolehlivou oporou při pohybu po schodišti. Trendy nerezové zábradlí nabízí celou řadu různých kombinací a tvarů sloupků, výplní a madel, takže je jen na vás, jakou bude mít finální podobu. „Variabilní nerezové zábradlí je snadným a rychlým řešením s prvotřídním designem. Hodí se jak na různé tvary, tak i na všechny typy schodišť – betonová i montovaná. Vhodné je také na balustrády, francouzská okna nebo balkony,“ říká pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která je tradičním českým výrobcem nerezového zábradlí a dodává: „Důležitým faktem je i to, že vyhovuje bezpečnostním požadavkům stanoveným vyhláškou a evropské stavební normě pro zábradlí.“

(Zdroj podkladů: J.A.P.)

TIP PRO VÁS: Osvětlete si schodiště zábradlím!
Hlavně z důvodu bezpečnosti je důležité, aby bylo schodiště osvětleno. Existují různé tradiční způsoby, jak ho osvětlit. Novinkou je osvětlení, které je zabudované ve spodní straně madla zábradlí. „LED diodové světlo prochází po celé délce madla nerezového zábradlí, přičemž světelný pásek je umístěn do speciálně vyprofilované spodní strany madla,“ říká pan Petr Paksi.

Otevírejte si stylovou klikou z nerezu
Která povrchová úprava kování je tou pravou? No, přece nerezová ocel! „Kvalitní materiál je zárukou pro výrobu kování nejvyšší jakosti. Takovou surovinou je právě nerezová ocel. Vyznačuje se pevností, zvýšenou odolností vůči korozi i zlepšenými mechanickými vlastnostmi,“ říká pan Roman Ulich, designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování. Klika tak může na vašich dveřích zářit ve vyleštěné podobě či decentně doladit jejich celkový vzhled v broušené neboli matné variantě.

(Zdroj podkladů: M&T)

Snadná manipulace s úchytkami z broušeného nerezu
Úchytky pro otevírání nábytkových dvířek už dávno nemusí mít podobu nevzhledných vystouplých madel, v jejichž blízkosti při neopatrném pohybu riskujete, že se o ně poraníte. Příkladem mohou být kazetové úchytky z broušeného nerezu, které nesou znaky nejmodernějšího designu i důmyslného technického řešení a jsou zabudované do plochy dvířka, takže s ním téměř splývají. „Kazetové úchytky z broušeného nerezu jsou vybaveny kvalitním otevíracím mechanismem, jenž zaručuje snadnou ovladatelnost. Stačí pouze lehce zatlačit na spodní část úchytky – její horní polovina se následně vyklopí a vy můžete pohodlně manipulovat s dvířky i zásuvkami,“ vysvětluje pan Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, a.s., největšího českého výrobce nábytkových dvířek.

Elegantní a bezpečnou manipulaci i působivý design nabízí také tzv. integrované kování z broušeného nerezu, u kterého jsou úchytky zafrézovány do horní hrany dvířek nebo zásuvek. „Úchytka je zafrézována po celé délce zásuvky, takže je úplně jedno odkud se otevírá nebo zavírá. To je praktické zejména u populárních zásuvek tzv. kontejnerového typu, které jsou oproti těm klasickým hlubší a rozměrnější. Při otevírání tak můžeme použít méně síly, než kdybychom je otevírali jen za pomoci malé úchytky,“ uvádí pan Martin Dusík.

(Zdroj podkladů: Trachea)

Módní a odolná madla pro vchodové dveře do domu
Nerez nemusí zdobit pouze váš interiér. Jeho vlastnosti oceníte například i u vchodových dveří do domu. „Ideálním řešením pro vchodové dveře do domu jsou nerezová madla, která díky použitému materiálu bez problému odolají nepříznivým povětrnostním vlivům,“ říká pan Miroslav Culka, obchodní ředitel společnosti DAFE-PLAST, která se zabývá výrobou vchodových dveří do domu, a doplňuje: „Nerezová madla jsou skvěle uzpůsobena pro snadné a pohodlné otevírání. Navíc jsou dostupná v široké nabídce tvarů i velikostí, takže si mezi nimi může každý vybrat takové, které se svým designem bude dobře doplňovat se vzhledem vchodových dveří i s celkovým pojetím exteriéru domu.“

(Zdroj podkladů: DAFE-PLAS)

Posuňte dveře nerezovým madlem či miskou
Ideálním kováním pro posuvné dveře je madlo nebo miska z nerezu, které vám umožní s nimi pohodlně manipulovat a zajistí jejich designový vzhled. „Výběr kování zvláště pro celoskleněné posuvné dveře musí probíhat s ohledem na váhu a rozměry daného křídla,“ říká pan Petr Paksi z J.A.P a pokračuje: Například typ miska je vhodný spíše pro lehčí – a tedy i rozměrově menší – například jednokřídlé dveře. Jde o to, že otvor misky je poměrně mělký a pohyb dveří se děje jen špičkami prstů, které se do otvoru misky vejdou. Pro velkoformátové celoskleněné dveře jsou zase vhodnější madla. Ta jsou velmi příjemná pro otevírání a zavírání těžšího křídla.“

(Zdroj podkladů: J.A.P.)

TIP PRO VÁS: Uzamykatelné madlo
Pokud jste se madlu na celoskleněných dveřích vyhýbali, protože jste dveře potřebovali pohodlně zamykat, už nemusíte! Madlo z nerezové oceli je tvořeno polodlouhou kulatou tyčí v délce 1500 nebo 1800 mm. „Systém jednostranněuzamykatelného madla funguje na principu západky, umístěné na spodní straně madla, která v momentě otočení klíčkem ve FAB zámku, umístěném ve výšce 1050 mm nad zemí, zajíždí do nerezového protikusu v zemi,“ vysvětluje pan Petr Paksi.

Materiály připraveny ve spolupráci se společnostmi DAFE-PLAST, www.dafe.cz, J.A.P., www.zabradli-jap.cz, www.japcz.cz, TRACHEA, www.trachea.cz a M&T, www.kliky-mt.cz.