Zpět

Zelená úsporám dává až 100 000 Kč na rekuperaci!

V rámci programu Nová Zelená úsporám bylo zahájeno přijímání žádostí do třetí výzvy pro rodinné domy. Nově lze v aktuální výzvě s pomocí programu také získat podporu na instalaci rekuperace, tedy systému nuceného větrání se zpětným získáváním tepla. Tu ovšem většina veřejnosti vnímá spíše ve spojitosti s pasivními domy, ale netuší, že může mít smysl i v jejich domově a zásadně prospívat jejich zdraví. 

Publikováno: 03.11.2015
Rubrika:
Autor: (red)

Kouzlo rekuperačních jednotek není jen v tom, že díky důmyslnému systému výměny tepla mezi vnitřním a venkovním vzduchem zabraňují energetickým ztrátám, ale především v tom, že dovedou výrazně zlepšit kvalitu vnitřního prostředí. „Rekuperace odvádí vydýchaný vzduch s vysokou koncentrací CO2 ven a dovnitř přivádí vzduch čerstvý. Ten je navíc čištěn filtry, které jej zbavují nečistot i bakterií.“vysvětluje pan Petr Píša, technický ředitel společnosti Frigomont, která má s rekuperačními jednotkami ve stavbách bohaté zkušenosti. „Kromě toho mohou být rekuperační jednotky vybaveny i systémem zpětného získávání vzdušné vlhkosti, nebo ionizátory vzduchu, které jej přibližují vzduchu typickému pro přímořské oblasti,“ doplňuje Petr Píša.

Program Nová zelená úsporám nyní nabízí možnost získání příspěvku na instalaci rekuperace až ve výši 100 000 Kč, přičemž ceny lokálních minirekuperací začínají již na 4000 Kč na. Vzhledem k tomu, že tento příspěvek je určen také pro instalaci do stávajících rodinných domů, představuje tato výzva jedinečnou příležitost i pro majitele, kteří si chtějí zlepšit kvalitu vnitřního prostředí, přestože jejich domy již prošly zateplením.

Program Zelená úsporám podporuje opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti budov a v jeho rámci je možné získat příspěvek třeba na zateplení nebo výměnu oken a dveří.