Zpět

Rekuperace není jen pro pasivní domy! Patří i do paneláku….

Trpíte doma zhoršenou kvalitou vzduchu, ale nemůžete větrat s pomocí oken, protože byste si porušili potřebnou teplotní rovnováhu v interiéru. Máte zdravotní problémy způsobené nízkou nebo naopak vysokou koncentrací vzdušné vlhkosti? Pokud vás trápí tyto problémy a nevíte, co s tím dělat, tak věnujte pozornost rekuperačním jednotkám. Tato jednoduchá, účinná a relativně finančně dostupná zařízení totiž tyto a mnohé další problémy snadno řeší. 

Publikováno: 03.11.2015
Rubrika:
Autor: (red)

Je pravděpodobné, že jste o rekuperačních jednotkách již někdy slyšeli. Bývají totiž často zmiňovány v souvislosti s pasivními domy, jelikož umožňují zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu, díky čemuž efektivně zabraňují tepelným ztrátám. Málokdo však ví, že rekuperační jednotky je možné a má smysl je použít i v běžném panelovém bytě nebo rodinném domě. „Kouzlo rekuperačních jednotek není pouze v tom, že brání energetickým ztrátám, ale především v tom, že přivádějí do vnitřního prostředí čerstvý vzduch a mohou nabízet mnohé další funkce, s pomocí nichž dovedou značně zlepšit kvalitu vzduchu a díky pozitivnímu vlivu na lidské zdraví i kvalitu života,“ vysvětluje pan Petr Píša, technický ředitel společnosti Frigomont, která má s rekuperačními jednotkami ve stavbách bohaté zkušenosti.

Jaký je princip rekuperace?
Poměrně jednoduchý… z venkovního prostředí je rekuperační jednotkou nasáván čerstvý vzduch, který prochází přes rekuperační výměník. Přes něj také proudí vnitřní odpadní vzduch, který je odváděn ven. V místě výměníku dochází k předání energie z odpadního čerstvému vzduchu a naopak. A to aniž by došlo k jejich promísení. „V zimních měsících tak odpadní vzduch předehřívá čerstvý venkovní vzduch a v letních měsících zase naopak ochlazuje. V interiéru je tak udržována konstantní teplota,“ uvádí Petr Píša. Přiváděný vzduch je čištěn soustavou filtrů, které zabraňují průniku nečistot. V místě, kde je nasáván vzduch, bývá umístěna mřížka a hrubý filtr, které zabraňují pronikání hrubých nečistot. V samotné rekuperační jednotce jsou pak umístěny další filtrační stupně tvořené geotextiliemi a pylovými filtry, které brání pronikání jemných nečistot a bakterií. „Rekuperační jednotky tak umožňují nejen cirkulaci vzduchu, která je nutná pro odvádění vzduchu s vysokou koncentrací CO2, jež by mohla ohrozit zdraví obyvatel domu, ale také přiváděný vzduch čistí, čímž výrazně zlepšují kvalitu vnitřního prostředí,“ říká Petr Píša.

Když rekuperace umí něco navíc!
Rekuperační jednotky mohou být vybaveny dalšími zařízeními, které ještě více přispívají ke zlepšení kvality vnitřního prostředí domu. Jedním z nich je ionizátor vzduchu, který jej nabíjí ionty a přibližuje tak vzduchu, který člověk dýchá v přímořských oblastech nebo v přírodě. Dalším je systém, umožňující zpětné využití vzdušné vlhkosti, která je do určité míry v bytě nebo domě zdraví prospěšná. „Vlhkost, která vzniká například při sprchování, se tak dostane do dalších částí interiéru. To je užitečné zejména v panelových domech, ve kterých bývá velmi nízká vlhkost“ uvádí Petr Píša. Pro zlepšení kvality vzduchu je možné vybavit rekuperaci také UV lampami, které likvidují bakterie.

Kolik stojí rekuperace?
Ačkoliv jsou benefity rekuperací pro lidské zdraví i pohodlí neocenitelné, nepředstavují investici, která by závratným způsobem navýšila rozpočet novostavby nebo rekonstrukce domu či bytu. „Cena nejjednodušších minirekuperačních jednotek se pohybuje již od 4 000 Kč. Tyto malé jednotky slouží pro odvětrávání jednotlivých místností a hodí se tak například do bytů. Jejich instalace totiž nevyžaduje rozsáhlejší stavební práce, stačí pouze vyříznout otvor v blízkosti oken,“ uvádí Petr Píša a doplňuje: „U novostaveb nebo při rozsáhlejších rekonstrukcích bych doporučil instalaci centrální rekuperační jednotky, která má větší účinnost než minirekuperace. Její cena se pohybuje v řádu desítek tisíc korun v závislosti na jejím vybavení. Při instalaci je již třeba vyřešit například snížení stropu podhledy, do kterých jsou umístěny rozvody a trubky rekuperace, a také nalézt vhodnou místnost, do které by mohla být jednotka umístěna.“ Kromě toho je třeba dbát na to, aby otvor pro nasávání a vývod nebyly příliš blízko u sebe a odváděný vzduch se tak nenasával zpět do rekuperace. „Neméně důležitá je i samotná údržba. Je nezbytné se pravidelně věnovat čištění a výměně filtrů, na což mnoho lidí zapomíná. Nejen že se v případě nedostatečné údržby značně snižuje účinnost rekuperace, ale může také docházet k šíření nebezpečných bakterií a nečistot,“ uzavírá Petr Píša.

Investice do rekuperace je jasná, jde především o investici do vlastního zdraví.