Zpět

Developeři plánují v letech 2016–2017 postavit více bytů, zájem podpoří i investiční poptávka

Nabídka i poptávka po nových bytech a rodinných domech v Praze i v regionech poroste také v příštích dvou letech. Růstu pomohou i investiční nákupy, které podle ředitelů developerských společností aktuálně představují 24 procent realizovaných obchodů v Praze. Vyplývá to z nejnovější Studie developerských společností Q3/2015 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.

Publikováno: 08.10.2015
Rubrika:
Autor: (red)

V příštích dvou letech se bude v Česku stavět více než letos. Developerské společnosti plánují zvýšit letošní počet postavených domů a bytů. „Největší růst v roce 2016 předpokládají ředitelé developerských společností v Praze, a to o 6,3 procenta. Mimo hlavní město vzroste nabídka o polovinu (3,0 procenta). Kladný vývoj bude následovat také v roce 2017, a to o 5,3 procenta v Praze a o 3,2 procenta v regionech.“ prezentuje výsledky výzkumu s řediteli developerských společností Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

Poptávka zákazníků bude v  letech 2016–2017 o něco málo nižší. Opět ale bude výraznější v metropoli. V příštím roce by mělo dojít k růstu o 6,1 procenta v hlavním městě a mimo Prahu o 2,5 procenta. Ředitelé developerských společností předpokládají, že zatímco v regionech poroste poptávka v roce 2017 meziročně jen mírně (o další 2,6 procenta), v Praze bude růst opět o něco výraznější (3,7 procenta). „Poptávka po nových bytech poroste i v letech 2016 a 2017. Impulsem k jejímu růstu bude příznivá situace tuzemské ekonomiky, při níž se zvyšuje optimismus obyvatel, kteří se nebojí zadlužit kvůli pořízení nového bydlení. Druhým faktorem bude bohatá a neustále doplňovaná nabídka takzvaných superlevných bytů. Třetím klíčovým faktorem budou hypotéky, které se i přes mírné zvýšení úrokových sazeb budou stále držet blízko jejich historických minim, a budou tak pořád mimořádně výhodné,“ uvádí Evžen Korec, generální ředitel společností Ekospol, a. s. „O tom, zda se tato prognóza naplní, však rozhodnou především úrokové sazby hypoték, respektive jejich další vývoj. Podle našich předpokladů se může úroková míra hypoték zvedat jen mírně a zájem o byty buď pro vlastní bydlení, nebo na investici, bude pokračovat i nadále. Takže pro rok 2016 odhadujeme mírný meziroční růst. V roce 2017 bude úspěchem, když se podaří vysoké prodeje z roku 2016 zopakovat,“ říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema, a. s. „Vedle historicky nejnižších úroků hypoték a příznivé cenové úrovně nových bytů podporuje obrovskou poptávku po nemovitostech také dlouhodobá solidní výkonnost české ekonomiky a klesající nezaměstnanost. Pokud tyto příznivé ukazatele vydrží, je potenciál růstu trhu v nejbližších letech velmi slibný, a to jak na straně poptávky, tak i nabídky,“ doplňuje Dušan Kunovský, předseda představenstva Central Group, a. s.

Podle Studie developerských společností Q3/2015 ovlivní vývoj trhu s rezidenčními nemovitostmi i investiční poptávka. Ta dosáhne v Praze v roce 2016 hodnoty 24 procent. Lidé díky levným hypotékám nebo naspořeným prostředkům investují do nemovitostí, které jsou pro ně v dnešní době i přes nízký čistý výnos stabilní a výdělečnou investicí. „Rostoucí poptávce po bytech jako investicích nahrávají nejen nízké úrokové sazby na straně hypoték, ale i omezené možnosti drobných investorů reálně zhodnocovat své úspory jiným způsobem. K historicky ověřené stabilitě investice do nemovitosti se tedy přidává i možnost dosahovat relativně zajímavého zhodnocení formou pronájmu,“ potvrzuje Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG v České republice. 

S řediteli developerských společností jsme rovněž diskutovali, jaké lokality v Praze považují pro budoucí rezidenční výstavbu za nejzajímavější. Tři ze čtyř (73 procent) společností vidí největší potenciál v Praze 9, tedy v oblasti Vysočan.

Zlatým partnerem Studie developerských společnosti 2015 je společnosti SGCP, divize Weber. Bronzovým partnerem je společnost Philips. Výhradním bankovním partnerem jsou společnosti Raiffeisen bank a Raiffeisen leasing. Výhradním rezidenčním partnerem je společnost Trigema. Výhradním office partnerem je společnost Crestyl. Výhradním průmyslovým partnerem je společnost P3 LOGISTIC PARKS. Výhradním partnerem pro energeticky efektivní fasády je společnost Ruukki. Výhradním partnerem pro kontrolu kvality staveb je společnost Bytecheck. Výhradním stavebním partnerem je společnost Průmstav. Výhradním partnerem pro správu a distribuci projektové dokumentace je společnost Copy General. Výhradním bankovním partnerem je Raiffeisenbank. Partnery Studie developerských společnosti 2015 jsou společnosti ÚRS Praha a Schindler.