Zpět 7 fotografií

Brněnská školka s přírodní ekologickou podlahou Wineo PURLINE a podlahovým vytápěním

Vůbec poprvé děti navštívily mateřskou školu v Brně Záhumenicích v roce 1978. Od té doby v jejích prostorách neproběhla žádná zásadní oprava ani rekonstrukce. Až po více než 35 letech školka prošla výměnou hliníkových oken dokonale uchycených v betonových překladech, demolicí betonových podlah, demontáží starých radiátorů, které byly nahrazeny podlahovým vytápěním, pokládkou nových podlahových krytin a obnovou venkovních teras včetně úpravy školní zahrady. Vše se stihlo v období letních prázdnin, a tak si děti v tomto školním roce už mohou hrát na příjemných přírodních elastických podlahách Wineo PURLINE od německého výrobce Windmöller Flooring.

Publikováno: 20.10.2015
Rubrika:
Autor: (red)

Zatímco zásadnější úpravy nebyly od otevření školky zapotřebí, podlaha – vždy tradiční PVC v rolích – se v minulosti měnila dvakrát. Třetí výměnu podlahové krytiny si vyžádal drolící se podkladový beton. Při té příležitosti bylo rozhodnuto o likvidaci starého topného systému s radiátory a o instalaci komfortního podlahového vytápění. Další práce se týkaly výměny původních hliníkových oken za nová plastová a exteriérových úprav.

Zdravá podlaha ve dvou hlavních místnostech pro děti
V prostorách MŠ Brno Záhumenice měkčenému PVC odzvonilo. Nová volba padla na přírodní elastickou podlahu Wineo PURLINE. Jedná se o organickou podlahu, vyrobenou z obnovitelných surovin a přírodního plniva. Neobsahuje PVC, chlór, změkčovadla ani rozpouštědla, namísto chemických přísad se při výrobě používá řepkový a ricinový olej, je zcela bez emisí a zápachu. Dojde-li k požáru, neunikají z ní žádné toxické plyny ani se neuvolňuje kouř, únikové cesty tak zůstanou viditelné a dobře průchozí. Její ekologická podstata založená na organickém polyuretanu umožňuje bezproblémovou recyklovatelnost, až podlaha doslouží, lze ji bezpečně zlikvidovat spolu s běžným odpadem. 

Hana Lejsková, ředitelka MŠ Záhumenice, si podlahu pochvaluje zejména z důvodu její zdravé podstaty, děti si na podlaze hrají a tráví na ní spoustu času. „Ve srovnání s přechozí podlahou není cítit zápachem typickým pro PVC, jednoduše se udržuje, neklouže, nestudí a je vysoce odolná,“ dodává Hana Lejsková. Vyzdvihnout si zaslouží i designové provedení, výrobce má v nabídce řadu stálobarevných dekorů, odstínů a konstrukčních variant. Vystavení slunečnímu záření ani zatížení nábytkem na podlaze nezanechávají žádné stopy. Ve školce si vybrali imitaci dřeviny dub. Celkem 96 m2 krytiny Wineo PURLINE v rolích bylo položeno ve dvou hlavních místnostech pro děti, do budoucna se uvažuje o rozšíření na chodby i do dalších prostor.

Příprava podkladu a instalace lepením
Původní drolící se beton nahradila nová podkladní deska s instalovaným podlahovým topením. Dokonalou rovinnost podkladu (2 mm / 2 m) zajistila realizační firma pomocí samonivelační stěrky. Ověření správné vlhkosti podkladu proběhlo CM metodou, nechyběla topná zkouška podlahového topení. Z pohledu optimálních podmínek bylo v místnosti zapotřebí zajistit minimální teplotu 18 °C, relativní vzdušnou vlhkost 40 – 60 % a teplotu podkladu nad 15 °C. V takovémto prostředí se krytina ponechala minimálně 24 hodin před pokládkou aklimatizovat.

Dekor Dub Pacifik z kolekce Timber se prodává v rolích a pokládá se celoplošným lepením k podkladu. Použito bylo lepidlo Uzin KE66. Nejdříve 24 hodin po instalaci podlahy nebo po vytvrdnutí lepidla lze spoje mezi pásy utěsnit svařovací šňůrou. „Tepelné spojení se provádí svařovací pájkou s 5mm tryskou, kterou se rozžhavená svařovací šňůra aplikuje mezi pásy podlahové krytiny. Svařovací šňůra se nechá vychladnout a poté je v požadovaném místě začištěna (seříznuta) v úrovni povrchu podlahy,“ upřesňuje Aleš Viktorin ze společnosti Kratochvíl parket profi, s.r.o.

Na závěr proběhlo olištování kolem stěn, vybrány byly průhledné lišty Bolta s možností vlepení proužku podlahové krytiny, díky čemuž lišta dokonale ladí s designem podlahy. Rám lišty lze vybrat v různých barvách. Podlaha je zatížitelná 24 – 48 hodin od montáže, záleží na klimatických podmínkách a vlastnostech použitého lepidla. Bez omezení lze krytinu používat po úplném vyzrání lepidla, přibližně po 5 dnech.

Antibakteriální, hygienický povrch, který se snadno udržuje
Nová podlaha nevyžaduje náročnou údržbu. Polyuretanový povrch krytiny Wineo PURLINE je antistatický, antibakteriální, vysoce odolný vůči skvrnám, poničení i působení chemikálií. Díky kompaktnosti a dokonalému uzavření se na povrchu nedrží nečistoty a podlaha se velmi jednoduše udržuje v čistotě. Skvrny od pastelek a propisek se dají snadno odstranit. Použití běžných čisticích prostředků je samozřejmostí, k údržbě však postačí i čistá voda.

Bezpečnost a kvalitu ekologické elastické podlahy Wineo PURLINE od německého výrobce Windmöller Flooring potvrzuje řada získaných nezávislých ocenění a certifikátů. Za všechny zmiňme certifikát Modrý anděl, udělovaný produktům, které jsou ve všech směrech šetrné k životnímu prostředí a splňují přísná kritéria zdravotních a bezpečnostních standardů.

Produkty Wineo PURLINE nabízí společnost Kratochvíl parket profi, s.r.o., která sortiment ekologických elastických podlahovin zastřešuje pod společnou značkou KPP Ecology.

Detaily k podlahové krytině:

  • Podlahová krytina: Heterogenní přírodní elastická podlaha Wineo PURLINE, kolekce Timber v rolích, dekor Dub Pacifik
  • Lišty: Průhledné lišty Bolta s možností vložení pásku v dekoru podlahy
  • Množství: 96 m2 + svařovací šňůra
  • Způsob pokládky: Celoplošné lepení k podkladu, lepidlo Uzin KE66
  • Dodavatel krytiny: Kratochvíl parket profi, s.r.o.
  • Zajištění pokládky: Podlahářství Miroslav Kratochvíl
  • Stavební úpravy: W.A.K., spol. s r.o.
  • Termín realizace: Konec srpna 2015 (rekonstrukce proběhla v červenci a srpnu 2015)

Pro více informací navštivte www.kpp.cz.