Zpět

Vesnice, nebo město? Lidé se přiklánějí k pohodlí metropole, více než 30 procent bytů kupují mimopražští

Žije se lépe na vesnici, nebo ve městě? Tato otázka odjakživa dělí obyvatele na dva tábory. Jedni nedají dopustit na blízkost přírody, volnost a přívětivost venkova, druzí zase opěvují dopravní dostupnost, občanskou vybavenost, kulturu a sport, které nabízí město. Jedno mají společné: jak venkovské prostředí, tak novostavby nabízejí společná přátelství a sousedskou výpomoc. Proč se ale vzdávat jednoho na úkor druhého? Místa, kde je vesnický klid a příroda s pohodlným zázemím měst na dosah, už existují.

Publikováno: 14.09.2015
Rubrika:
Autor: (red)

„Kolem 30 procent českých klientů našeho projektu má trvalé bydliště mimo Prahu. Do města se přistěhovali za prací a dlouhodobě už v Praze žijí. Zvykli si na výhody, které Praha nabízí – kina, divadla, sport, lékaře, nákupní centra a úřady za rohem… Pro trvalé bydlení ale hledají klidnou lokalitu v zeleni, mimo rušná centra a davy lidí,“ popsal Tal Grozner, ředitel společnosti Star Group, která stojí za rychle rostoucím moderním projektem Nové Chabry v Praze 8.

Trend návratu do měst, který trvá už bezmála dva roky, stále posilují rodiny s dětmi. Ty před lety hromadně opouštěly zázemí metropole, aby se usadily v populárních satelitech. „Sotva ale děti dorostly do školního věku, rodiče zjistili, že neustálé taxikaření do školy a na zájmové kroužky, při němž se najedou desítky kilometrů, je vyčerpávající a jeden rodič se musí obětovat a věnovat se rodině,“ uvedl Tal Grozner. „Zvolili tedy raději nové bydlení s výbornou dopravní dostupností, v bezpečné lokalitě nedaleko přírody, s lékaři i školními institucemi za rohem.“

Moderní projekty budované pro rodinný život, jaké představují Nové Chabry, sice nejsou malebnými zapadlými vesničkami, ale zelení, sousedskými vztahy a důrazem na klid a bezpečí se od nich tolik neliší. Podobně zaměřená klientela v Nových Chabrech se pravidelně setkává v okolí nízkopodlažních domů, v zatravněných vnitroblocích na lavičkách, na cyklostezce, venkovních fitness strojích, dětských hřištích nebo beachvolejbalovém hřišti. Přírodní parky Ďáblický a Čimický háj nebo zoo v Troji jsou na dosah stejně jako spojnice s centrem města – pět minut vzdálená stanice metra Kobylisy.

„Správné umístění projektu je nejdůležitějším faktorem úspěchu. I sebelepší byty se těžko prodají na místě se špatnou dopravní dostupností, zanedbaným okolím a nefunkčními službami. Developer by měl hledat nové příležitosti v klidnějších lokalitách, které však už zajišťují všechny funkční služby spojené s pohodovým životem. Dále – jako v případě Nových Chaber – je třeba rozvíjet celou oblast, vysadit a udržovat zeleň a zajistit dostatek volnočasových aktivit. Kupující také podstatně vnímá velikost výstavby – komorní viladomy zajišťují svým obyvatelům více klidu a soukromí,“ míní Tal Grozner.

Obrat v odlivu obyvatel, který metropole zažívala v posledních letech, nastal v roce 2014 a nárůst stále trvá. Podle Českého statistického úřadu získala Praha v prvním čtvrtletí roku 2015 díky migraci obyvatelstva 2598 nových obyvatel. A na poptávku reaguje i nabídka realit. Ve srovnání se stejným obdobím loni se během první poloviny roku 2015 navýšil počet zahájených staveb bytů v Praze o úctyhodných 57 procent.