Zpět 3 fotografie

PSJ Bau v Drážďanech staví rezidenční dům Merkur I.

V lednu tohoto roku zahájila v Drážďanech sesterská firma PSJ Bau výstavbu bytového domu Merkur I, čímž se značka PSJ po více než dvaceti letech vrátila na německý trh. V ulici Wallstrasse roste sedmipatrový bytový dům se dvěma podzemními patry pro garáže a sklepy. Objekt nabídne 62 bytových jednotek a přízemní komerční prostor, v němž bude sídlit banka Postbank. Finanční objem díla včetně daně představuje 10,5 milionů eur.

Publikováno: 24.09.2015
Rubrika:
Autor: (red)

Osm měsíců po zahájení díla na staveništi proběhl tradiční slavnostní poklep na základní kámen, který ozvláštnilo zazdění zavařené měděné kapsle do zdi budoucí vstupní haly. Pro budoucí generace v sobě ukrývá noviny z 25. srpna 2015 a další kuriozity a poselství. Programu akce přihlíželi hlavní aktéři tohoto projektu. Investorské sdružení dvou německých developerských firem – uskupení s názvem Baywobau CTR GmbH & Co – zastupovali Berndt Dietze a Jiří Muška, nového vlastníka a správce vznikajícího rezidenčního objektu, kterým je firma Patrizia Wohninvest, reprezentovala Tina Herrmann a cestu na staveniště si nalezla i Eva Reinöhlová, česká konzulka v Drážďanech. Početnou delegaci PSJ vedl generální ředitel František Vaculík.

Sesterská firma PSJ Bau ve výběrovém řízení na realizaci projektu Merkur I. uspěla v konkurenci německých firem. Zakázka je nyní přesně ve své polovině. „Středisko železobetonových monolitických konstrukcí PSJ aktuálně završilo betonáž třetího nadzemního podlaží včetně zatrubkování pro elektrické rozvody. Vedle toho probíhají hrubé práce pro instalace TZB. Registrujeme dílčí termínový skluz, který postupně stahujeme,“ sdělil Jiří Boudník, ředitel PSJ Bau, jenž nastínil specifika působení PSJ na německém trhu: „Nejtěžší je přesvědčit české firmy, aby neměly strach z neznámého prostředí. Navíc se potýkáme s velkou vytížeností dodavatelů na poměrně kapacitně zahlceném stavebním trhu. S tím souvisí obtížné tendrování subdodávek a nedostatek dobře německy mluvících pracovníků. I proto na částečné úvazky nebo v rámci praxe dáváme pracovní příležitost německým studentům z místní Technische Universität.

Značka PSJ se v pětadvacátém roce své existence vrátila tam, kde zahájila svoji exportní činnost. V Německu v letech 1991 až 1992 společnost realizovala řadu menších staveb, ovšem postupně své zahraniční aktivity přesunula východním směrem. Návrat na německý trh přišel díky založení sesterské firmy PSJ Bau a zahájení prvních zakázek u našich západních sousedů. „Tento krok náleží mezi priority a strategická rozhodnutí představenstva PSJ, poněvadž nejen německé prostředí vnímáme jako perspektivní a stabilní. Cílem PSJ Bau je realizace rezidenčních, komerčních i industriálních staveb nejen v německy mluvících zemích, ale postupně i v dalších zemích Evropské Unie,“ uvedl František Vaculík, předseda představenstva PSJ.