Zpět 2 fotografie

Krbová kamna: výkon vybírejte podle velikosti prostor

Oheň plápolající v krbu dokreslí příjemnou atmosféru večera, ale znamená i významný zdroj tepla. Topení dřevem je přitom čím dál populárnější. Lákavá je jeho nízká cena, dobrá dostupnost i jednoduchá manipulace. Moderní spotřebiče nabízí komfortní obsluhu, vysokou účinnost a možnost krbovou vložku či krbová kamna dobře regulovat. Topit tak lze jednoduše a efektivně bez nutnosti neustále přikládat. Při rozhodování, co si pořídíme, by však roli neměl hrát jen design krbových kamen nebo vložky, ale především jejich výkon a také způsob, jak chceme dům či byt vytápět. Zajímavé možnosti dávají například krby a krbové vložky HS Flamingo, rozhodnout se lze mezi krbovými kamny teplovzdušnými i teplovodními. 

Publikováno: 10.08.2015
Rubrika:
Autor: (red)

Přestože vlastní topení v krbových kamnech je snadné, jejich výběr snadný rozhodně není. V potaz je nutné vzít nejen vysněnou podobu spotřebiče, ale také jeho výkon, způsob vytápění, možný tah komína, průměr kouřovodu a také skutečnost, jak velký prostor potřebujeme vytápět a nakolik stavba dokáže udržet teplo. Už při základním rozhodování se proto vyplatí přizvat si odborníka, jenž zváží všechny potřebné faktory a navrhne optimální řešení.

Výkon vždy podle velikosti prostor
Základním kritériem pro volbu výkonu krbových kamen je velikost prostor, které budou vytápět. V potaz je ale nutné vzít i věk stavby – u starších objektů je obvykle nutno počítat s tím, že zdivem uteče větší část tepla než u novostaveb, a výkon kamen tomu proto přizpůsobit. Kamna s nízkým výkonem prostor nedokáží vytopit; ta s výkonem naddimenzovaným ho naopak přetápějí. V prvním případě snaha o zvýšení výkonu a získání více tepla tak, že se dlouhodobě otevřou všechny přívody vzduchu, zatíží konstrukci kamen a sníží životnost kamen, nadměrně také vzroste spotřeba paliva. Příliš vysoký výkon kamen a s tím související přetápění prostor zase ústí do „škrcení“ přívodu vzduchu do kamen. Výkon se tak sice sníží, ale nedokonalým spalováním se kamna a komín zanášejí dehtem, rostou tak náklady na jejich čištění.

Teplovodní nebo teplovzdušné?
Teplovzdušná krbová kamna jsou určena především pro lokální vytápění místnosti, pomocí trubkového systému, v němž proudí teplý vzduch, však umožňuje rovnoměrně rozdělit teplý vzduchunejen po místnosti, kde stojí kamna, ale také do dalších místností. Dobrý tipem pro zájemce o tento způsob vytápění jsou například Krbová kamna HS Flamingo se spalovací komorou z 5 mm silného ocelového plechu a šamotovým topeništěm, které jsou vybaveny účinným sekundárním spalováním, oplachem skla předehřátým vzduchem a disponují výkonem 3 – 12 kW.

Základem teplovodních krbových kamen je možnost jejich napojení na původní nebo nový teplovodní rozvod. Díky tomu umožňují stát se hlavním zdrojem tepla. Například krbová kamna Aquaflam jsou k dispozici se čtyřmi různými výkony – 7, 12, 17 nebo 25 kW, volit lze proto vždy přesně na základě individuálních potřeb. Větší část výkonu se přitom přenáší do ohřevu vody, menší část do ohřevu vzduchu. I tato kamna využívají účinné sekundární spalování, které snižuje spotřebu dřeva, z důvodu bezpečnosti jsou vybavena ochlazovací smyčkou. Volit zde lze ze tří typů regulace přívodu vzduchu – manuálního, základního a automatického.

Více informací naleznete na www.hsflamingo.cz.