Zpět

Světová výstava EXPO 2015 s výrobky J.A.P.!

větové EXPO je prestižní mezinárodní výstava průmyslu a kultury jednotlivých zemí. V tomto roce se koná v Mecce světového designu,  italském Miláně a zaměřuje se na klíčové otázky udržitelného rozvoje, zejména pak na potraviny pro planetu a energii pro život. Český pavilon EXPO 2015 představuje špičkovou českou modulární architekturu. Koncept pavilonu přinesl přední výrobce modulární výstavby, společnost KOMA Modular ve spolupráci s architektonickým ateliérem CHYBIK + KRISTOF AA z Brna. Vrcholný design stavby podtrhují skryté zárubně EMOTIVE a dveře MASTER od českého výrobce J.A.P., který se stal výhradním dodavatelem produktů tohoto typu.

Publikováno: 29.04.2015
Rubrika:
Autor: (red)

Bazén, amfiteátr, národní expozice – Země příběhů a fantazie, laboratoř ticha… to je jen výčet částí expozice českého pavilonu na Světové výstavě EXPO 2015 v Miláně. Celý koncept výstavního prostoru je spojen s  vodou a také tradičním vztahem České republiky k lázeňství. V neposlední řadě také poukazuje na jednoduchost národního stylu – na modernismus. A to je také důvod, proč jsou součástí expozice použity výrobky českého výrobce J.A.P. Systém skrytých zárubní je podřízen minimalistickému trendu, který je v současnosti velmi žádaný a moderní, proto je i architekti z ateliéru CHYBIK + KRISTOF AA zařadili do svého projektu. Rozhodli se tak na základě návštěvy showroomu v sídle společnosti J.A.P. Výsledkem byla zakázka na dodání šesti kusů skrytých zárubní EMOTIVE a šesti kusů dveří MASTER. „Skryté zárubně jsou použity v interiéru a to téměř ve všech případech, kdy jsou dveře viditelné ze strany návštěvníků. Konkrétně se nachází v 2. a 3. nadzemním podlaží na schodištních galeriích v centrálním prostoru pavilonu. Dále jsou zabudovány v konferenčním salonku jako vstup do oddělené kanceláře. Kladli jsme důraz na kvalitu detailu a co možná největší slícování dveří se zdí,“ popisují využití produktů J.A.P. architekti z ateliéru CHYBIK + KRISTOF AA.

„Všechny světové výstavy jsou velice prestižní záležitostí, kde se daná země může prezentovat se svojí kulturou a vývojem architektury a designu. A proto jsme velmi rádi, že naše skryté zárubně EMOTIVE a dveře MASTER jsou její součásti,“ říká pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která se výrobou nejen těchto produktů zabývá a pokračuje: „Skryté zárubně jsou originální v tom, že jsou zabudovány přímo do zdi nebo SDK příčky a zcela tak lícují se stěnou. Jediné co naznačuje, že se jedná o zárubeň, je subtilní hliníkový rámeček o šíři 17 mm, který kromě designové funkce, chrání hranu průchozího otvoru proti mechanickému poškození. Na druhou stranu dveře  MASTER jsou unikátní svojí výškou, která v maximu dosahuje až 3,7 metrů. Díky tomu mohou zabírat celý prostor od podlahy až ke stropu. Vzhled dveří pro EXPO byl vybrán v bílém lakovaném sklu, který nekonfliktně ladí do celého designu expozice.“

Dodavatelem českého pavilonu v rámci EXPA 2015 je společnost KOMA Modular, která se specializuje na modulární výstavbu. Celá expozice tak po svém skončení může být rozebrána, odvezena do České republiky a využita k dalším účelům. Tak bude dodrženo i celé téma výstavy – energie pro život.  

Všechny tři společnosti – J.A.P., KOMA MODULAR a architektonický ateliér CHYBIK KRISTOF AA spolu nespolupracují poprvé. V létě loňského roku společně realizovali novou jídelnu společnosti KOMA, kde bylo využito lakované sklo J.A.P. jako obklad stěny i stropu a také atypicky vysoká stavební pouzdra. Realizace byla velice úspěšná, stejně tak jako český pavilon na Světové výstavě EXPO 2015.

EXPO 2015 bude slavnostně zahájeno 1. května 2015 a potrvá až do 31. října 2015. Již od 2. dubna byl spuštěn zkušební provoz. Český pavilon tak byl jedním z prvních, který dokončil svojí výstavbu.

Technická specifikace produktů J.A.P.:

  • Zárubně: 6 ks zárubní EMOTIVE 47/15
  • Dveře: 6 ks dveře MASTER 47/15

Technické informace k pavilonu:

  • Plocha pozemku:  1 360 m2
  • Zastavěná plocha: 540 m2
  • Váha pavilonu: 420 tun
  • Podesta ocelové konstrukce: 60 tun
  • Objem bazénu: 37 m3
  • Doba montáže pavilonu: 35 dní