Zpět

Kontrola komína stojí pár stovek korun, požár i 10 milionů. Po zimě volejte kominíka!

Ranč v Málkově na Berounsku, vyhlášené dějiště festivalů, svateb, dětských táborů či westernového divadla, před začátkem hlavní sezóny lehl popelem. Rozsáhlý požár si naštěstí nevyžádal oběti na životech, majitelé však počítají škody až do 10 milionů korun a statek museli až do konce roku uzavřít. Podle posledních šetření shořela střecha budovy kvůli závadě na komínu. V návaznosti na toto neštěstí kominíci upozorňují obyvatele ČR, aby nezanedbávali péči o spalinové cesty, tj. komíny a kouřovody. Blíží se konec topné sezóny a to je ideální čas na objednání kominických služeb.

 

Publikováno: 23.04.2015
Rubrika:
Autor: (red)

„Závady komína jsou poměrně častou příčinou požáru, obzvláště na konci topné sezóny, kdy spalinová cesta může vykazovat značnou známku provozního opotřebení či zanesení. K požárům od vadných či neudržovaných komínů by nedocházelo, kdyby majitelé domů respektovali nařízení vlády č. 91/2010 Sb. a v pravidelných lhůtách si objednávali kominíka na čištění a kontrolu spalinových cest. Pokud by v tomto i podobných případech byl dodržen řádný postup, dovoluji si usoudit, že k neštěstím by nedošlo,“ říká Jaroslav Schön, soudní znalec a viceprezident Společenstva kominíků České republiky.

Podle nařízení vlády č. 91/2010 Sb. vyžaduje každý spotřebič paliv, tedy kamna, krb, karma či kotel, pravidelnou každoroční kontrolu spalinové cesty. Tu musí provést odborně způsobilý kominík s příslušným oprávněním. Ceny jsou smluvní, o žádné vysoké částky však nejde. Na vesnicích stojí kontrola zhruba 300 – 500 Kč, ve větších městech 700 – 1 000 Kč. Výše ceny za kontrolu nebo čištění se samozřejmě odvíjí od počtu užívaných spotřebičů paliv (přičemž na každou spalinovou cesty je nutné také vystavit zprávu). Obecně však platí, že účty za požár mívají o 3 až 4 nuly navíc. Kdo chce přesto šetřit právě na kontrolách, měl by si uvědomit, že v případě nehody je za škodu plně odpovědný a většinou se k němu obrátí zády i pojišťovna.

„Pozdní jaro či léto jsou k údržbě otopné soustavy nejlepší, protože už se netopí. Říkáme to lidem každý rok, ale většinou je to marné a všichni nám volají zase až na podzim, kdy nevíme, kam dřív skočit. Péči o spalinovou cestu často rád přirovnávám k péči o auto – tu řidiči také většinou řeší hned po zimě. Takže až budete volat do autoservisu, vzpomeňte si, že je třeba zavolat i kominíkovi,“ říká Emil Morávek, prezident Společenstva kominíků České republiky.

Bohužel v ČR už řadu let platí, že není kominík jako kominík. Kvůli příliš benevolentnímu živnostenskému zákonu fušují těm poctivým do řemesla podvodníci bez odborných znalostí a potřebného vybavení. Typickým znakem jsou letáky ve schránkách, které se vyznačují věcnými chybami, například záměnou kontrol za revize.  „Falešných kominíků je stále hodně, proto doporučuji dbát na reference a důvěřovat spíše místním kominíkům než firmám z druhého konce republiky. A pokud si nevíte rady, obraťte se na naše Společenstvo,“ říká František Jiřík, soudní znalec a viceprezident Společenstva kominíků ČR.