Zpět

Stavba domu často zaskočí

Svůj sen o vlastním domově sníme často velmi dlouho, než se odhodláme na jeho zrealizování. Důvodem jsou samozřejmě finance, ale právě ty vědí nejednou zaskočit i během samotných prací.

Publikováno: 19.01.2015
Rubrika:
Autor: (red)

Dostatek peněz na stavbu na klíč nemá každý. I proto se snažíme najít možnosti úspory při každém nákupu či plánování samotném. Jen zřídka však víme přesně odhadnout, kolik skutečně budeme potřebovat, než samotnou stavbu doděláme. Naše plány tak často skončí jen v našich přáních a rychle musíme najít způsob, jak se dostat k další hotovosti.

Většina z nás si myslí, že právě hrubá stavba je nejnákladnější. Opak je však pravdou a dům pod střechu vyženete poměrně rychle a nebude Vás to stát hodně. Právě další práce jsou však mnohem náročnější, a to právě po finanční stránce. Dokončit holostavbu je tedy náročné i pro peněženku a netřeba zapomínat, že potřebujete nejen okna, topení, ale i nábytek. V rozpočtu si však rezervujte i dostatek hotovosti na samotný pozemek pokud jej ještě nemáte.

Nedostatek hotovosti, na který časem natrefí asi každý, je však do jisté míry způsoben i výškou hypotéky. Většina bank Vám totiž vyhoví jen do určité procentní hodnoty nemovitosti a zbytek musíte hledat jinde. Pokud zdroje došly a vlastní rezerva už není, zůstává tak jediná pomoc a tou jsou půjčky. Ty však zatíží každý rozpočet, a tak si je velmi dobře promyslete. Dobrou volbou však mohou být malé půjčky na drobné úpravy. Hledejte však výhodný úrok. Jinak se Vám může stát, že budete nuceni bydlet i v nedokončeném domě.

Toto je také realita z našeho okolí a často tak šetříme například i na koupi interiérových dveří. Pokud však již děti potřebují soukromí, vybírejte je na modos.sk. Někdy se však i vyšší investice vyplatí. Například LED svítidla jsou sice dražší, ale následně šetříte na jejich nízké spotřebě, i dlouhé životnosti. Více na ecologic.sk.