Zpět

Jaké topení zvolit?

V bytech má tato otázka poměrně jednoduchou odpověď. Zkrátka se musíme přizpůsobit tomu, co je nám s bytem nabízeno. Případné změny je třeba schválit na domovní schůzi a musí s ní souhlasit většina. Ke změnám tak dochází jen velmi zřídka.

Publikováno: 20.01.2015
Rubrika:
Autor: (red)

Rodinné domy však v tomto směru nabízejí mnohem více možností a rozhodnutí je jen na Vás, respektive na Vaší peněžence. Právě cena je rozhodující i zde, ale stejně je třeba zvážit nejen počáteční investice, ale také následné měsíční náklady na teplo ve Vašem domově.

V paneláku máme pohodlí, takže nemusíme myslet na neustálé přikládání do kotle, avšak rodinný dům může uchvátit zejména krbem a otevřeným ohněm. Možností tu však máte více. V poslední době se velké popularitě těší tepelná čerpadla. Tyto jsou považovány za úsporné, avšak tato technologie nepatří k nejlevnějším. Často si také vyžadují větší zásahy při montáži, a také větší pozemek, či dostupnost další studny. Realizace takového projektu je tedy obtížná a ne všude možná.

Nejvíce však od tohoto řešení odrazuje pořizovací cena. Ta se může vyšplhat i na 200 000Kč. Po stavbě, nebo rekonstrukci bychom v rozpočtu jen těžko hledali takovou částku, proto se často ohlížíme po jiných možnostech. Tu nabízí i plyn, ale ten také ve většině obcí není dostupný, a tak stále dáváme přednost kotlům na tuhá paliva.

Díky podlahovému topení se tak nemusíte obávat ani chladné podlahy, kterou oceníte zejména v koupelně, kde Váš čas, ale i peníze ušetří zejména sprchový kout od najkupelna.sk. Většina z nás však dává přednost krbům. U starších domů se ale můžete přiklonit k tradic s elegantními krbovými kamny. Více na pece-krby.sk. Tyto mohou sloužit jako doplněk ke kotlu na tuhá paliva, ale vždy se nám právě dřevo jeví jako nejdostupnější, a to i z cenového hlediska.

Vaše bydlení závisí tedy jen na Vašich představách, ale myslete především na budoucnost a jeho životnost.