Zpět

Zájem o vícepokojové byty v brněnských novostavbách roste

181 bytů prodaných v novostavbách od ledna 2014. To je nejnovější brněnská statistika. Potvrzuje meziroční růst zájmu o nové byty. Číslo je vyšší než v kterémkoliv čtvrtletí minulého roku. Cena prodaného bytu se v průměru pohybuje kolem 2,5 milionu korun bez DPH. Obytná plochu takového typického bytu je 61 m2. Nejoblíbenějšími lokalitami pro koupi bytu jsou pak Starý Lískovec, Slatina a Líšeň. 

Publikováno: 29.07.2014
Rubrika:
Autor: (red)

“Zvyšující se zájem o bydlení v novostavbách se ukazuje i v porovnání jednotlivých měsíců tohoto roku. V lednu se v brněnských novostavbách prodalo celkem 47, v únoru 58 a v březnu 75 bytů,“ říká Alex Veselý, ředitel společnosti TRIKAYA, a doplňuje i další zajímavá čísla: „Za 1 m2 zájemci o byt v prvním čtvrtletí zaplatili dle nabídkové ceny průměrně 41 000 Kč bez DPH. Prodávají se však i levnější byty, celá čtvrtina všech prodaných jednotek měla cenu za 1 m2 nižší než 37 000 Kč bez DPH.“

Větší byty? Zájem roste
Oproti předchozím obdobím se v Brně víc prodávaly větší byty. Zatímco v  loňském roce představovaly dvoupokojové jednotky téměř 50 % všech prodaných bytů, v prvním čtvrtletí roku 2014 bylo prodaných dvoupokojových bytů už pouze 37,8  %. Zato přibylo bytů třípokojových. Vícepokojové byty nyní tvoří téměř třetinu všech prodejů.

Byty v novostavbě nebo ve starší zástavbě? Ceny se liší
Byty ve starších zástavbách lze pořídit za průměrnou cenu 2,6 milionu korun. Zájemce o byt v novostavbě může počítat se stejnou částkou, ke které je však nutné ještě přičíst DPH. „Byty, které  nabízejí novostavby, jsou obecně menší než ty, které jsou v prodeji ve starší zástavbě,“ říká Alex Veselý. „Průměrná rozloha nabízených bytů v novostavbě je aktuálně 61 m2, ve starších bývá plocha asi o 11 m2 větší, a proto klesá průměrná cena za metr čtvereční. U bytů ve starší zástavbě průměrná cena činí aktuálně 37 000 Kč za 1 m2, u novostavby si zájemce připlatí 6 000 Kč a DPH,“ dodává Alex Veselý. V novostavbách je snadnější pořídit jednopokojové byty, zatímco starší zástavba častěji nabízí byty vícepokojové. „Zajímavé je, že je v obou případech, tedy u novostaveb i starší zástavby, nejširší nabídka právě dvoupokojových bytů,“ upozorňuje Alex Veselý.  Starší zástavba logicky nabízí více bytů v centru, atraktivní poloha pak zvedá cenu.

Za starší byt v Jihomoravském kraji lidé nejvíce zaplatí v Brně. Až dvojnásobek
Mimo Brno ceny bytů ve starší zástavbě prudce klesají, omezená je ale i nabídka. Nejvíce volných bytů aktuálně nabízí Hodonín, kde je také nejnižší prodejní cena. Průměrná částka za byt je tu méně než poloviční ve srovnání s Brnem. Garsonku do osobního vlastnictví zde lze pořídit již od 500 tisíc korun. Naopak nejdražší byty mimo Brno nabízí Blansko a Znojmo – průměrná cena za starší byt se tu šplhá až k 1,4 milionu korun. Zájemce o byt v mimobrněnských okresních městech Jihomoravského kraje zaplatí za 1 m2 průměrně 18 000 Kč.