Zpět 12 fotografií

Velký jarní úklid je zpět…

Rok se naklonil do své jarní části a pomalu se blíží období Velikonoc a s tím spojený i velký úklid. Dnes Vám poradíme, jak se s takovým úklidem vypořádat. 

Publikováno: 29.07.2014
Rubrika:
Autor: (red)

Čištění dveří snadno a rychle
Dýhované dveře od nečistot nejlépe zbavíte pomocí mýdlového čističe. „Ideální je přípravek obsahující kokosové mýdlo, které šetrně očistí přírodní povrch dveří. Pro nanesení na plochu stačí použít lešticí utěrku z mikrovlákna,“ upřesňuje Ing. David Vítek, vedoucí marketingu SAPELI, pro kterou je dýha hlavním materiálem na interiérových dveřích.  Mýdlový prostředek je univerzální, takže ho nejen před jarními svátky využijete na lakovaný i nelakovaný nábytek, parkety, dřevěné obložení, ale můžete ho využít i k vyleštění dveřního křídla. Přípravek zanechá saténově lesklý povrch beze skvrn, oživí barvu, vzor dřeva a navíc vám i příjemně provoní celý byt. Jeho výhodou je, že vyčištěný materiál získá antistatický náboj, což omezí usazování prachu.

Na některé typy přípravků si ovšem dejte pozor, protože by mohly narušit přírodní materiál. „V žádném případě k čištění dýhovaných dveří nedoporučujeme prostředky s abrazivními přísadami, tedy takové, které mají brusné vlastnosti,“ dodává Ing. Vítek. Aby se vaše dveře opravdu leskly, můžete na jejich čistý povrch nanést leštěnku s akrylátem obsahující včelí vosk. Ta se vám bude hodit i pro leštění zrcadel či keramických obkladů.

Pokud máte dveře s umělými povrchy, nemusíte si s údržbou dělat takové starosti. Fóliované a laminátové dveře ošetřete měkkým hadříkem nebo houbičkou s použitím běžných čisticích prostředků určených pro údržbu nábytku. Neměly by být nijak agresivní. Pokud budete chtít, vystačíte si i s vlhkým hadřík namočeným ve vlažné vodě. Po omytí nezapomeňte povrch dveří vysušit.

Pro čištění dveří ve vysokém lesku použijte vlhké tkaniny s mikrovláknem a teplou vodu s mýdlovým čističem SAPELI. A nikdy nepoužívejte silikonové leštěnky a přípravky s obsahem alkoholu, které mohou povrch poškodit.

Údržba ostatních dveřních komponent – kování a zámků
V rámci údržby a čištění dveří se nesmí zapomínat ani na jejich zámky a kování – panty. Jejich údržba je velice jednoduchá. „Doporučujeme jednou za rok kápnout na střelku trochu speciálního oleje, který je součástí naší standardní nabídky. Zámky díky své vnitřní konstrukci, v dnešní době nepotřebují žádnou extra údržbu. Stejně jsou na tom i závěsy, které jsou vytvořeny tak, aby byly bezúdržbové. V případě nějakého problému však také stačí jednou za rok kápnout trochu speciálního oleje a vše funguje jak má,“ dodává Ing. Vítek.

Stejně tak není nikterak náročná ani údržba klik. „Může se stát, že po čase dojde k povolení některých částí. Buď se jedná o dotažení nějakého šroubku, případně červíků, tak aby klika plnila svoji funkci, tak jak ji plnit má. Kliky s dřevěnou vložkou či rukojetí se doporučují jednou za rok oživit olejovým nátěrem,“ vysvětluje pan Roman Ulich, designér společnosti M&T, jediného českého výrobce designového dveřního a okenního kování.  

Údržba skla = jednoduchá záležitost
Čištění skleněných výplní a dveří celých ze skla má také svá pravidla. V případě čirého skla si vystačíte s horkou vodou a utěrkou z mikrovlákna, která zachytí špínu i bakterie. Do vody můžete přidat některý z přípravků na mytí skel, a potom lešticím přípravkem sklo pěkně nablýskat. Když bude leštěnka obsahovat alkohol, ulehčíte si práci a efekt bude stát za to. Jinak je ovšem potřeba postupovat, jestliže máte na dveřích povrchově upravená skla, tedy leptaná nebo pískovaná. Těm by běžné přípravky na čištění skla ublížily a povrch skla by mohl ztratit svoje vlastnosti. „Leptaná skla umýváme pouze čistou vodou, v případě většího znečištění lze použít malé množství běžně používaného prostředku na nádobí. Sklo vždy umývejte celoplošně, a to i tehdy, pokud je znečištěná pouze malá část,“ vysvětluje pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která se zabývá výrobou grafoskla a celoskleněných systémů. Pokud pro čištění používáte hadřík, volte takový tip, který nepouští barvu ani vlákna. Sklo myjte ideálně krouživým pohybem a s minimálním množstvím vody – v opačném případě sklo dlouho schne a tvoří se na něm mapy. Leptané sklo nechce uschnout přirozenou cestou. „Stejný postup použijte i pro skla pískovaná. Pouze s tím rozdílem, že po umytí je třeba jej otřít do sucha,“ doplňuje pan Paksi.

„Údržba Grafoskla je stejná, jako údržba každé jiné čiré skleněné plochy. Protože se jedná o tzv. sendvičové sklo – grafika nebo fotografie je zatavena mezi dvěma skly, není třeba se bát, že bychom dekor umyli či jinak poškodili. Jednoduchou údržbu Grafoskla oceníte hlavně v kuchyni – protože jde o hladkou plochu, odpadá čištění spár nebo různých výstupků,“ doplňuje pan Petr Paksi.

Jak na nábytková dvířka
Pokud máte doma nábytková dvířka v matu a potřebujete je očistit od silně zabarvených skvrn je možné je odstranit za pomocí vody s přípravkem běžného čisticího prostředku, např. na nádobí – ovšem ne abrazivního! „Na mastné skvrny použijte mýdlový roztok spolu s velmi jemným kartáčkem. A po vyčištění povrch vytřete do sucha. Navíc není dovoleno používat jak abrazivní čisticí prostředky, tak prostředky zabarvené (ať ředěné, tak i koncentrované) a v případě prostředků s alkoholovou složkou – může být podíl etanolu maximálně 10 %,“ informuje pan Martin Dusík, vedoucí obchodního oddělení Trachea, a.s., největšího českého výrobce nábytkových dvířek.

V případě, že máte dvířka s folií ve vysokém lesku, tak pro očištění povrchu můžete použít teplou vodu a jemný hadřík. „Osvědčilo se i použití speciálních autoutěrek, napuštěných čistícím roztek,“ doplňuje pan Dusík. Určitě se vyhněte všech čisticích prostředků, které obsahují alkohol v koncentraci nad 25 %. Nedoporučuje se také použití detergentů na bázi octa. Prostředky by neměly být stejně u varianty matných foliovaných povrchů abrazivní (drsné, odírající, hrubé) a měly by být vždy zředěny teplou vodou,“ uvádí pan Martin Dusík.

Když máte v koupelně Senosan…
Pokud jste do své koupelny vybrali nábytek v povrchu Senosan, tak se doporučuje v rámci běžného úklidu používat antistatické přípravky, které nábytek zbaví prachu a nečistot a zamezí jejich dalšímu usazování (na povrchu nábytku vytvoří tyto přípravky ochrannou vrstvu – film, který prach odpuzuje). Před použitím tohoto prostředku je možné povrch otřít švédskou utěrkou, mírně navlhčenou v mýdlovém roztoku. „Určitě nikdy nepoužívejte žádné brousící a drsné čistící materiály, které by mohly tento lesklý povrch poničit, a za žádných okolností nepoužívejte čistící materiál obsahující alkohol,“ uvádí Ing. Zdeněk Blažek, marketing manager společnosti Dřevojas, tradičního českého koupelnového nábytku.

Aby okna zářila aneb rady a tipy pro správnou údržbu
Běžné nečistoty lze z oken jednoduše odstranit pomocí jemného hadříku a libovolného čisticího prostředku. Zde ale pozor! Ne všechny čisticí prostředky jsou k údržbě oken vhodné. „Při čištění oken se určitě vyvarujte čistících a leštících prostředků na bázi rozpouštědel nebo těch obsahující agresivní látky, ale také odstraňovacích čističů jako je aceton či zředěné syntetické pryskyřice a podobně. Nevhodné jsou také abrazivní látky a tvrdé nástroje, jako jsou různé špachtle, drátěné kartáče či drsné houby. Jejich užitím by mohlo dojít k poškození povrchu okenního rámu či samotného skla,“ uvádí pan Jiří Fejta ml., technický ředitel firmy DAFE-PLAST, tradičního českého výrobce plastových a hliníkových oken a dveří. Na trhu lze ale také najít speciální čisticí sadu, která vašim oknům poslouží více než dobře. „Ke správnému čištění oken doporučuji používat zvláštní čisticí prostředky, které lze zakoupit přímo u výrobce oken. Takový čistič totiž neobsahuje rozpouštědla, je šetrný k povrchové vrstvě okna, zároveň je pH neutrální a působí dokonce antibakteriálně,“ uvádí pan Fejta ml. 

Nejen okna, ale také kování si zaslouží péči
Kování u oken vždy udržujte v čistotě. Částečky nečistot totiž mohou způsobit nadměrné opotřebení funkčních částí kování a tím také ovlivnit bezproblémové užívání okna. „Minimálně jednou ročně je potřeba pohybové části kování, tedy panty, zavírací díly či sklopné nůžky, promazat kapkou oleje, aby se okno dalo bez námahy otevírat a zavírat,“ informuje pan Fejta ml. Při mazání se rozhodně vyvarujte použití kyselých a pryskyřici obsahujících tuků, které by mohly narušit povrchovou pozinkovanou ochranu proti korozi. Vyvarujte se také styku kování s materiálem obsahujícím vápno, tedy omítkou, malbou či cementem, které taktéž narušují povrch kování. „Nejvhodnějším prostředkem je olej od odborných výrobců či bílá vazelína ve spreji. Důležité je ale také kontrolovat upevnění jednotlivých vrutů. Uvolněné vruty či jejich ulomené hlavy je potřeba neprodleně utáhnout, respektive vyměnit,“ pokračuje dále pan Fejta ml.

Nezapomeňte na žaluzie a rolety!
Ačkoliv vnitřní žaluzie či venkovní rolety nevyžadují mimořádnou údržbu, jako je například mazání ovládacích mechanismů, při celkovém čištění okna na ně rozhodně nezapomínejte. Na jejich povrchu se totiž s oblibou drží prach, v případě rolet pak také nečistoty z ulice. Při silném znečištění prachem pravidelně používejte jemné kartáčování nebo slabě nastavený ruční vysavač. Při běžném znečištění pak stačí povrch otřít prachovkou, navlhčenou měkkou textilní látkou či houbou. „Při čištění žaluzií a venkovních rolet používejte pouze mýdlové roztoky bez chemických přísad a o to teplotě do 30°C. Opět se vyvarujte užití agresivních čisticích prostředků, jako jsou organická ředidla, rozpouštědla, čisticí písky a pasty, vyvíječe páry či silné alkalické čisticí prostředky,“ upozorňuje závěrem pan Fejta ml. Při čistění si dejte také pozor na tlak, který na žaluzie a rolety vyvíjíte, aby nedošlo k promáčknutí či jinému poškození stínících lamel. Zároveň je chraňte před znečištěním při různých stavebních úpravách či malování interiéru.

Materiály připraveny ve spolupráci se společnostmi DAFE-PLAST (www.dafe.cz), Dřevojas (www.drevojas.cz),  J.A.P. (www.japcz.cz), (www.sklo-jap.cz), M&T (www.kliky-mt.cz), SAPELI (www.sapeli.cz) a  TRACHEA (www.trachea.cz).