Zpět

Snížení DPH na bydlení by pomohlo českému stavebnictví a zvýšilo zaměstnanost. Aktuálně má dvanáct zemí EU nižší sazbu DPH na bydlení než ČR

„V některých zemích EU mají sazbu DPH na bydlení třeba jen ve výši tří nebo pěti procent. A někde je bydlení od DPH dokonce zcela osvobozeno. Proč má tedy Česká republika aplikovat poměrně vysokou sazbu patnácti procent, a zvláště v období, kdy se tuzemské stavebnictví nalézá v tak žalostném stavu?“ táže se Evžen Korec, šéf společnosti EKOSPOL.

Publikováno: 29.07.2014
Rubrika:
Autor: (red)

Stavební produkce v České republice loni meziročně reálně klesla o 8,3 procenta, v porovnání s předkrizovým rokem 2008 dokonce o 25,1 procenta. Slabé stavebnictví zásadním způsobem brzdí a oddaluje tolik kýžené ekonomické oživení a s ním spjatý růst zaměstnanosti. Snížení DPH na bydlení by tuto neblahou situaci pomohlo vyřešit.

Hned ve dvanácti zemích Evropské unie je na bydlení aplikována nižší sazba DPH než v České republice (viz tabulka), kde činí patnáct procent. V době, kdy vláda uvažuje o zavedení třetí, nejnižší sazby DPH na léky a možná též na knihy, dětské pleny a výživu, stojí za vážnou úvahu, zda by tato sazba neměla být aplikována právě i na bydlení. Třeba jen po určité přechodné období, dokud se stav českého stavebnictví citelně nezlepší a ekonomika se nevymaní z tíživého útlumu. Nižší sazba by v rámci EU nebyla ničím neobvyklým. Například Polsko aplikuje sazbu osm procent, Rumunsko pět procent, Francie 5,5 procenta a Lucembursko dokonce jenom tři procenta. Na Maltě a v Portugalsku je bydlení od daně osvobozeno.

„Pokud by například nové byty byly v ČR zatíženy sazbou DPH ve výši pěti procent, cena průměrného bytu, který máme v nabídce, by klesla o čtvrt milionu korun,“ vypočítává Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, předního českého developera. „To by výrazným způsobem povzbudilo skomírající české stavebnictví a poskytlo tolik potřebnou vzpruhu celému trhu práce.“

České stavebnictví podle odhadů poklesne i v roce 2014, a to navzdory mírnému růstu ekonomiky. Hned čtvrtina stavebních firem plánovala podle prosincové analýzy letos propouštět, dalších šestnáct procent z nich nebylo rozhodnuto.   

„Mám rád děti a vím, jak dostupné pleny usnadňují rodičům život. Zejména mladým párům by ale život násobně více usnadnilo dostupnější bydlení. Zesílená poptávka po bydlení by následně dala práci stavebním firmám a jejich zaměstnancům, z nichž mnozí se jinak bohužel ocitnou na pracovních úřadech, s žádostí o sociální dávky,“ uzavírá Evžen Korec.

Sazby DPH na bydlení ve státech EU, leden 2014 (v procentech)

Belgie

12*

Británie

20**

Bulharsko

20

Česká republika

15

Dánsko

25

Estonsko

20

Finsko

24

Francie

5,5***

Chorvatsko

25

Irsko

13,5

Itálie

4****

Kypr

19

Litva

21

Lotyšsko

21

Lucembursko

3*****

Maďarsko

27

Malta

osvobozeno

Německo

19

Nizozemí

21

Polsko

8

Portugalsko

osvobozeno*

Rakousko

20

Rumunsko

5

Řecko

13******

Slovensko

20

Slovinsko

9,5

Španělsko

4

Švédsko

25******

Poznámky:

 

*) za jistých podmínek se aplikuje sazba 6 procent

**) za jistých podmínek se aplikují sazby 0 nebo 5 procent

***) za jistých podmínek se aplikuje sazba 20 procent

****) za jistých podmínek se aplikuje sazba 10 procent

*****) za jistých podmínek se aplikuje sazba 15 procent

******) za jistých podmínek osvobozeno

 

Zdroj: Evropská komise, EKOSPOL