Zpět

Předseda vlády Bohuslav Sobotka na Fóru českého stavebnictví zmrazil naděje developerů: DPH u pozemků pod novostavbami zůstane taková, jaká je!

Daň z přidané hodnoty (DPH) na pozemky pod novostavbami se měnit nebude a zůstane na současné výši. Na přímý dotaz zástupce společnosti EKOSPOL to dnes na Fóru českého stavebnictví prohlásil předseda vlády Bohuslav Sobotka. K zavedení DPH na pozemky pod novostavbami ve výši 15 procent (u takzvaných sociálních bytů s plochou do 120 metrů čtverečních) a 21 procent přitom došlo od začátku letošního roku. Do té doby byla sazba nulová. 

Publikováno: 29.07.2014
Rubrika:
Autor: (red)

Výnos z této daně není přitom pro státní rozpočet nijak závratný. Předseda vlády jej na Fóru českého stavebnictví odhadl řádově na „několik stovek milionů korun.“ Bohuslav Sobotka rovněž prohlásil, že sazby daně u této položky se měnit nebudou a neuvažuje nad tím. Na hodnocení zavedení této daně je podle něj ještě brzy a bude to možné až s delším časovým odstupem.

Společnost EKOSPOL, která je lídrem realitního developmentu v České republice, však vidí situaci jinak. „Zavedení daně z přidané hodnoty na pozemky, k němuž došlo v samém závěru loňského roku, byl zcela zbytečným políčkem developerům. A to ani nezmiňujeme ten legislativní Kocourkov, který tomu předcházel, kdy ještě pár týdnů před koncem roku jsme nevěděli, jaká bude platit sazba daně,“ uvedl v reakci Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL. „Cena pozemků tvoří podstatnou část konečné ceny nových bytů a zavedení daně se tak nutně musí projevit i v ceně bytů. A od Nového roku se už tak i stalo. Stavebnictví přitom spíš potřebuje ze strany státu spíš podporu. Zákonodárci by to měli mít na paměti a věřím, že postupem času u nich zvítězí zdravý rozum a dojde ke zrušení této daně nebo jejímu snížení na nižší úroveň,“ uzavřel Korec.